مردم توصیه‌های بهداشتی را جدی بگیرند/جلوگیری از فعالیت قهوه‌خانه و قلیان‌سراها
1398/12/11
امام جمعه مریوان
مردم توصیه‌های بهداشتی را جدی بگیرند/جلوگیری از فعالیت قهوه‌خانه و قلیان‌سراها
امام جمعه مریوان بر رعایت نکات بهداشتی از سوی تک‌تک افراد جامعه تاکید کرد و گفت: مردم توصیه‌های بهداشتی را رعایت و از روبوسی و دست دادن با همدیگر خودداری کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آوای امین، ماموستا مصطفی شیرزادی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع مریوان اظهار کرد: در طول تاریخ اسلام اتفاقات و بلاهای بسیارسخت‌تری از ویروس کرونا برای مسلمانان اتفاق افتاده که با توکل بر نیروی ایمان همه این مشکلات را پشت سر گذاشته‌ایم.
وی گفت: حال هیچ انسانی از دو حالت خارج نیست یا خوشی است یا ناخوشی است و برای هر انسانی در طول زندگی خوشی یا ناخوشی پیش می‌آید و همه اینها از نشانه‌ها و آیات خداوند است.
وی با بیان اینکه وظیفه انسان ایماندار در هر دو حالت این است که آنچه موجب تکمیل ایمان ما می‌شود انجام دهیم، عنوان کرد: ایماندار واقعی کسی است که با یاد خداوند، دلش بترسد و با دیدن آیات و نشانه‌های خداوند بر ایمانش افزود شود.
وی عنوان کرد: تنها آیه‌های قرآن، آیات خداوند نیست، بلکه هر چیزی حتی وجود خود انسان و خانواده‌ در این دنیا آیات و نشانه‌های خداوند است.
وی گفت: در زمان وفات ابراهیم فرزند رسول الله(ص) خورشید گرفتگی رخ داد و مردم گفتند بخاطر وفات فرزند رسول الله(ص) است و پیامبر(ص) برای مردم خطبه‌ای خواندند که ماه و خورشید از آیات خداوند بوده و بخاطر کسی پیدا و پنهان نمی‌شوند و نباید مردم خرافات را باور کنند.
وی اضافه کرد: باید در برابر حوداث و بلاها صبر کرده و بر خداوند توکل نمائیم که از دایره قدرت خداوند نمی‌توان گریخت و همچون خط قرمزی دور ما کشیده شده است.
وی با بیان اینکه ذلیل بودن در مقابل قدرت خداوند وقتی آشکار می‌شود که ملک‌الموت در حال قبض روح ما باشد و ایمان نداشته باشیم، اذعان کرد: در هر شرایطی باید تقوای الهی و ایمان به خدا را مد نظر قرار دهیم.
وی گفت: شکر نعمات و صبر در برابر مصیبت‌هایی که خداوند به انسان نازل می‌کند ضروری بوده و ما باید هنگام خوشی و ناخوشی باید شاکر خداوند باشیم.
وی خاطرنشان کرد: در مورد ویروس کرونا مردم باید با اطلاعات کافی از ترس و هراس دوری کنند چرا که این ویروس انگونه که در اذهان عمومی جا افتاده کشنده نیست.
وی اضافه کرد: شیوع چنین بیماری‌هایی در طول تاریخ وجود داشته است، این نوع بیماری اولین بار در سال 2002 در چین و در سال 2012 در عربستان سعودی شیوع پیدا کرد اما بلاخره دارو و درمان آن پیدا و بلا از سر جامعه دور شد.
وی تصریح کرد: کرونای جدید نیز براساس آمار رسمی با وجود اینکه در بسیاری از کشورهای شیوع داشته است اما آمار کشته شده‌های ناشی از آن کمتر از 3 هزار نفر نرسیده است.
وی افزود: در نقطع مقابل افراد بهبود یافته از این بیماری بسیار بالا بوده و این نشان می‌دهد که نباید در مقابل این ویروس ترس زیادی به دل خود راه دهیم.
وی گفت: متاسفانه در چنین شرایطی برخی افراد خرافه پرست از فرصت سوء استفاده کرده و در چنین مواقعی خرافات را در میان مردم رواج می‌دهند مردم باید مواظب باشند که گول این شایعات را نخورند.
وی خاطرنشان کرد: رسول الله(ص) برای حفظ مسلمانان به درگاه خداوند دعا نمود و خداوند آیه الکرسی در سوره  بقره را نازل نمود که مسلمان را از هر بلائی مصون می‌کند.
وی گفت: خواندن آیات 285 و 286 سوره بقره چه در شب و چه در روز انسان را از بلا محفوظ می‌کند، رسول الله(ص) ما را به خواندن این آیات امر نموده است.
ماموستا شیرزادی اظهار کرد: در طول تاریخ اتفاقات بسیاری به وقوع پیوسته است  در سال 18 هجری در زمان خلافت خلیفه دوم عمر، بادی گرم در مدینه وزیدن گرفت که به سال خاکستر معروف شد و همه جا گرد و خاک گرفت در همان سال در شام طاعون شیوع پیدا کرد و بسیاری از اصحاب رسول الله(ص) از طاعون وفات یافتند.
وی افزود: در سال 64 هجری طاعونی در بصره رخ داد که کسی جرأت دفن مردگان( حتی مادر امیر آن زمان) را نداشت و در سال 96 هجری طاعونی شیوع یافت که در عرض سه روز هفتاد هزار نفر را کشت.
وی اظهار کرد: در همان سال انس بن مالک که رسول خدا(ص) در حقش دعای خیر نموده بود، شاهد مرگ 80 نفر از خویشاوندان نزدیکش بود.
وی اذعان کرد: در سال 131 هجری در همان منطقه طاعونی شیوع یافت که روز اول 70 نفر و روز دوم 79 نفر را کشت و در روز سوم چراغ همه خانه‌ها خاموش شد.
وی توکل در برابر بلاها را ضروری دانست و اذعان کرد: بر اساس آیات قرآن هیچ چیزی به ما نمی‌رسد مگر آنکه با اراده خداوند بوده باشد و رسول خدا(ص) برای در امان ماندن  از بیماری‌هایی نظیر وبا و طاعون دادن صدقه را بهترین راه برای مقابله با بلای طبیعی دانسته و می فرماید: صدقه هفتاد نوع بلا را از انسان دور می‌کند.
وی بر رعایت نکات بهداشتی از سوی تک‌تک افراد جامعه ضروری دانست و اذعان داشت: مردم توصیه‌های بهداشتی را رعایت و از روبوسی و دست دادن با همدیگر خودداری کنند.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه تجمع‌ها و حضور در اماکن عمومی و شلوغی یکی از مهم‌ترین راه‌های انتقال ویروس کرونا است این انتظار و درخواست را از مردم داریم که از برگزاری مراسمات تعزیه و عروسی تا آنجا که مقدور است خودداری کنند.
وی قلیان‌سراها را از دیگر اماکن پرخطر در شیوع این بیماری و ویروس دانست و گفت:‌ مسئولان و متولیان امر در زمینه فعالیت قهوه‌خانه‌ها سخت‌گیری لازم را داشته باشند و از فعالیت قلیان‌سراها به صورت جدی خودداری شود.


آخرین کتاب ها