«انفاق» تجارتی پرسود
1398/12/12
به وقت «انفاق»
«انفاق» تجارتی پرسود
«انفاق» تجارتی پرسود است، آنچه در راه خیر انفاق می‌کند هرچند کم باشد، خداوند از فضل خود بر آن می‌افزاید و چندین برابر به ما پاداش می دهد.
ه گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آوای امین، نوع‌دوستی و کمک به همنوع از دیدگاه آیین الهی و جهانی اسلام امری ذاتی و فطری است و در واقع خداوند متعال تمایل به کمک کردن به همنوعان را به صورت یک شناخت در قلب هر بشری الهام کرده است بدین مفهوم که عمل نیکوکاری به صورت نور الهی در قلب و سرشت انسان وجود دارد.
انسان‌دوستی یا نیکوکاری اعمال یا اوقافی هستند که در راستای انجام اهداف بشردوستانه و برای مقاصد نیکوکاری انجام می‌شود.
در فرهنگ اسلام، انفاق در راه خدا، از مصادیق احسان شمرده شده است، قرآن مجید اجر و مزد انفاق در راه خدا را 700 برابر بیشتر می‌داند. و خداوند تبارک و تعالی در آیات قرآن در این زمینه می‌فرماید: «اگر چیزی را در راه من انفاق کنید، عوض آن را به شما می‌دهم و او بهترین روزی دهندگان است.»
دوری از صفت ناپسندیده بُخل و طمع که از ویژگی‌های اخلاقی رستگاران است با انفاق در راه خدا حاصل می‌شود، خداوند در آیه 16 سوره تغابن خطاب به انسان‌‌ها می‌فرماید «تا می توانید تقوای الهی پیشه کنید و گوش دهید و اطاعت نمائید و انفاق کنید که برای شما بهتر است و کسانی که از بخل و حرص خویشتن مصون بمانند، رستگارانند.»
از سال 1369 تاکنون هر سال در اسفند ماه و در آستانه عید باستانی نوروز و بهار طبیعت، مردم مهربان و نیکوکار کشور  همزمان با هفته احسان و نیکوکاری که از از چهاردهم تا بیست و یکم اسفندماه اسفند سالروز تشکیل کمیته امداد امام(ره) شروع می‌شود در همایشی عظیم که تبلور نوع دوستی، نیکوکاری و مهرورزی آنان است دست‌های پر محبت و عاطفه خویش را بر سر خانواده‌های نیازمند و کودکانشان می‌کشند.
برگزاری جشن نیکوکاری در 1000 مدرسه
مدیرکل کمیته امداد کردستان از برگزاری جشن نیکوکاری همزمان با هفته احسان و نیکوکاری در یک‌هزار مدرسه سطح استان خبر داد و اظهار کرد: هر ساله همزمان با هفته نیکوکاری و سالروز تشکیل کمیته امداد برنامه‌های مختلفی در سطح استان برگزار می‌شود.
محمدرسول شیخی‌زاده اذعان کرد: برگزاری جشن نیکوکاری در یک‌هزار مدرسه سطح استان، مساجد و مصلی‌های برگزاری نماز جمعه و غیره از برنامه‌هایی است که برای این ایام در نظر گرفته شده است.
وی افزود: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ایجاد پایگاه‌های کمک‌های مردمی در سطح میادین اصلی شهرهای استان نیز همچون سال‌های گذشته هدف‌گذاری شده است.
وی با بیان اینکه برگزاری جشن نیکوکاری فرصتی است که با هدف کمک به خانوارهای نیازمند با توجه به سطح مختلف نیازمندی‌های آنان برگزار می‌شود، گفت: مردم نیکوکار و نوع دوست استان در جشن نیکوکاری سال گذشته 2 میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به صورت نقد و کالایی به نیازمندان و محرومین کمک کردند.
شیخی‌زاده اذعان کرد: تعهد استان در بحث جمع‌آوری کمک‌های مردمی در جشن نیکوکاری سال گذشته 2 میلیارد تومان بود که مردم کردستان 2 میلیارد و 200 میلیون تومان کمک کردند.
وی خاطرنشان کرد: تعهد کمیته امداد در بحث جمع‌آوری کمک‌های مردمی در جشن نیکوکاری امسال نیز براساس اعلام مرکز 2 میلیارد و 700 میلیون تومان است که امیدواریم شاهد تحقق و عملیاتی شدن این تعهد باشیم.
به گفته مدیرکل کمیته امداد کردستان، ترویج کار خیر در جامعه یکی از مهم‌ترین اهداف کمیته امداد در برگزاری برنامه‌های مختلف است.
وی با تاکید براینکه اصراری به اهدای کمک‌ها حتما از طریق کمیته امداد نیستیم، عنوان کرد: هدف رساندن این کمک‌های مردمی به دست نیازمندان واقعی است، حتی اگر این کار از  طریق خود خیران صورت گیرد.
شیخی‌زاده به حمایت این نهاد از 68 هزار خانوار اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 135 هزار نفر از نیازمندان و محرومین این استان از خدمات کمیته امداد امام بهره‌مند بوده و هیچ پشت نوبتی ورود به چرخه حمایت امداد استان نداریم.
وی از شناسایی نیازمندان و ایجاد بسترهای لازم برای کمک‌رسانی به آنان را از مهم‌ترین اولویت‌های کمیته امدادعنوان کرد و گفت: کمیته امداد امام خمینی با برنامه‌ریزی‌ و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها سعی دارد به همه سرفصل‌ها و سطوح مختلف نیازمندی‌های مددجویان رسیدگی کند و این امر بدون کمک خیران امکان‌پذیر نیست.
رفع دغدغه معیشتی فقرا و نیازمندان جامعه
امام جمعه سنندج هم در این باره می‌گوید: یاری و کمک به نیازمندان در بین  مردم متدین و با فرهنگ کردستان ریشه تاریخی دارد.
ماموستا فایق رستمی خاطرنشان کرد: مردم نوع دوست و خیر این استان در طول تاریخ پر افتخار خویش همواره به یاری نیازمندان و مستمندان شتافته‌‌ و بزرگان دین را در این راستا الگوی خود قرار داده‌اند.

آخرین کتاب ها