حفظ جان انسان‌ها از اوجب واجبات است/ترک واجبات دین برای حفظ سلامت جامعه ضروری است
1398/12/15
عضو دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور
حفظ جان انسان‌ها از اوجب واجبات است/ترک واجبات دین برای حفظ سلامت جامعه ضروری است
عضو دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور گفت: عقل سالم در بدن سالم است و امروز عقل حکم می‌کند که برای حفظ جامعه برخی واجبات مانند نماز جمعه و جماعت را برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا ترک کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پایگاه آوای امین، ماموستا راستی در نشست شورای افتای استان با رئیس دانشگاه‌ علوم پزشکی کردستان و جمعی از مسئولان استان در سنندج اظهار کرد: حفظ جان انسان از مهم‌ترین مسائل است که برای پی بردن به اهمیت آن باید به فلسفه بعثت انبیا و نظرات فقه‌ها در این خصوص رجوع کرد.

امام جمعه موقت سنندج اذعان کرد: یکی از از فلسفه‌های وجودی آماده کردن مقدمات برای حفظ روح و جان انسان‌هاست موضوعی که در طول تاریخ همواره به آن توجه شده است.

ماموستا راستی گفت: در اصول و فقه می‌بینیم که حفظ جان انسان‌ها به عنوان یکی از واجبات مورد تاکید قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه براساس نظریه فقه‌ها از شیعه و سنی حفظ جان انسان در راس امور بوده است، خاطرنشان کرد: برای حفظ سلامت انسان خیلی از واجبات را داریم که می‌توانیم ترک کنیم مثلا فرد مریض است و شارع اجازه داده که می‌تواند روزه نگیرد تا زمان بهبودی و این نشان از اهمیت سلامت انسان‌ها از دیدگاه دین اسلام است.

عضو دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور اذعان داشت: آنچه واجب است را می‌توانیم در صورت ضرورت و برای حفظ سلامتی ترک کرد.

ماموستا راستی با بیان اینکه عقل سالم در بدن سالم است و امروز عقل حکم می‌کند که برای حفظ جامعه برخی واجبات مانند نماز جمعه و جماعت را برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا ترک کنیم، گفت: اگر نظر متخصصان بر این قرار دارد که تجمع‌ها موجب گرفتار شدن بیش از پیش جامعه مسلمان در این شرایط می‌شود، ترک نماز جمعه و نماز جماعت واجب است.

وی اضافه کرد: جامعه روحانیون ما باید با دادن فتوا در این زمینه مانع از آسیب‌ رساندن هرچه بیشتر به جامعه اسلامی شوند.

انتهای پیام/


آخرین کتاب ها