مهدویت از نگاه ادیان و مذاهب اسلامي
1399/1/18
به مناسبت ولادت با سعادت قائم آل محمد (عج)
مهدویت از نگاه ادیان و مذاهب اسلامي
مجموعه مقالات مهدویت

 

در فضاي مه آلود و چالش برانگیز عصر حاضر، یکي از راهکاهاي اطمینان بخش براي حل و فصل معضلات دنیاي اسلام، نهادینه کردن فرهنگ گفتمان و تبادل نظر اصحاب اندیشه با یکدیگر است. این فرهنگ، با الهام از آیات کریمه‌اي همانند (ادْعُ إِلِى سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُم بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ)؛ (نحل، آیه125) می باشد. یکي از زمینه‌هاي مهم و مشترک بین شیعه و سني گفت و گو درباره مسأله مهدویت مي‌باشد. چرا که اعتقاد به مهدویت امید به آینده را در جوامع بشري شکوفا کرده و موجب نشاط و حرکت به سمت جامعه آرماني نبوي مي شود.

روشن است که در بسیاري از مسائل مربوط به مهدویت، اختلافي بین فرق اسلامي نیست و در موارد معدودي اختلاف دیدگاه در میان برخي از بزرگان وجود دارد. اما مسأله‌اي که قابل اهمیت است، این است که در بسیاري از موارد، ریشه اختلاف عمدتا اطلاع نداشتن از باورهاي طرف مقابل مي‌باشد، به طوري که مثلاً درباره‌ي اصل مهدویت و اعتقاد به آمدن منجي، اختلافي بین مذاهب اسلامي نیست، در حالي که بسیاري از مردم خیال ميکنند اهل‌سنّت مخالف امام زمان بوده و اعتقادي به مهدویت و منجي‌گرایي ندارند. گاهي هم ریشه اختلاف به ابهام در مسائل مختلف برمي‌گردد. که همه‌ي اینها با گفت و گو و مباحثه علمي قابل حل مي‌باشد.

نهاد نمایندگي مقام معظم رهبري در امور اهل‌سنّت استان سیستان و بلوچستان با همکاري مؤسسه آموزشي - پژوهشي مذاهب اسلامي قم هر ساله اقدام به برگزاري همایش علمي تحقیقي مذاهب اسلامي در استان سیستان و بلوچستان مي‌کند که بیست و چهارمین همایش آن تحت عنوان «مهدویت از نگاه ادیان و مذاهب اسلامي» در سال 1391 برگزار شد.
در این مجلد، مجموعه مقالات برگزیده‌ي این همایش، که پس از انجام ارزیابي مجدد، اصلاحات و ویرایش، توسط معاونت پژوهش مؤسس هي مذاهب اسلامي قم انجام گرفته، به چاپ مي‌رسد.

امیدواریم این مجموعه، مورد استفاده اساتید محترم و دانش پژوهان بزرگوار قرار بگیرد.

معاونت پژوهش مؤسسه آموزشي - پژوهشي مذاهب اسلامي - قم

پاییز 1394


آخرین کتاب ها