۱۰هزار تشکل قرآنی در کشور فعالیت می‌کنند/تأسیس مرکز مطالعات راهبردی در سازمان دارالقرآن کشور
1399/3/26
معاون تعلیم و تربیت قرآنی سازمان دارالقرآن کریم:
۱۰هزار تشکل قرآنی در کشور فعالیت می‌کنند/تأسیس مرکز مطالعات راهبردی در سازمان دارالقرآن کشور
معاون تعلیم و تربیت قرآنی سازمان دارالقرآن کریم با اشاره به تشکیل و فعالیت بیش از ۱۰ هزار تشکل قرآنی در نقاط مختلف شهری و روستایی کشور گفت: بیش از ۸ هزار تشکل از این تعداد در قالب خانه‌های قرآن، آموزشگاه‌ها و مؤسسات قرآنی فعالیت می‌کنند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آوای امین، حجت‌الاسلام موسی جامعی در جلسه توجیهی طرح شبکه تبلیغی تربیتی نورالثقلین در استان کردستان با بیان اینکه وضعیت کنونی انس با قرآن در کشور مطلوب نیست، اظهار کرد: باید با برنامه‌ریزی لازم و اجرای برنامه‌های قرآنی گام های اساسی در راستای توسعه و ترویج فرهنگ انس با قرآن در سطح کشور برداریم.
وی تصریح کرد: اگرچه در کشور ما مسلمان و غیر مسلمان قرآن را تکریم و به عنوان کتاب مقدس قبول دارد، اما فقط ۱۰ درصد به صورت روزانه قرآن تلاوت می‌کنند.
وی با تاکید براینکه نباید برای قرآن صنف و گروهی خاص قائل شد، گفت: تمام مسلمانان جزو جامعه قرآنی هستند از این رو جامعه قرآنی با رویکرد ایجاد یک صنف و محدود کردن گروهی از قاریان و حافظان شناسنامه‌دار دیدگاه درستی نیست.
وی اضافه کرد: باید به رویکرد اجتماعی در تفسیر قرآن کریم بها داده شود، این کتاب آسمانی باید به کتاب زندگی تبدیل شود و مردم برای رفع تمام مسائل و مشکلات زندگیشان به آن رجوع کنند.
معاون تعلیم و تربیت قرآنی سازمان دارالقرآن کریم با اشاره به تشکیل و فعالیت بیش از ۱۰ هزار تشکل قرآنی در نقاط مختلف شهری و روستایی کشور گفت:  بیش از ۸ هزار تشکل از این تعداد در قالب خانه‌های قرآن، آموزشگاه‌ها و مؤسسات قرآنی فعالیت می‌کنند.
وی تصریح کرد: مرکز هنر و رسانه در سازمان دارالقرآن کریم راه‌اندازی شده است و در حال حاضر ۳ هزار مربی قرآن کریم در کانال‌های مرکز هنر و رسانه عضویت دارند.
معاون تعلیم و تربیت قرآنی سازمان دارالقرآن کریم افزود: تولید محتواهای قرآنی متناسب با شرایط سنی مختلف در فضای مجازی از مهمترین اولویت های سازمان دارالقرآن کریم است.
وی افزود: مرکز مطالعات راهبردی در سازمان دارالقرآن کشور تأسیس شده تا راهبردهای قرآنی و نظامات مورد نیاز را ترسیم کند.
وی اظهار داشت: براساس منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، طرح «نورالثقلین» با هدف گسترش جلسات خانگی قرآن به‌ صورت یک شبکه تبلیغی و تقویت تبلیغ مردمی از سال گذشته در سازمان دارالقرآن الکریم برنامه‌ریزی شده است.
معاون تعلیم و تربیت قرآنی سازمان دارالقرآن کریم به دیگر اهداف اجرای طرح «نورالثقلین» گریزی زد و گفت: تولید محتوای غنی، برگزاری منظم جلسات قرآنی، بهره‌گیری از علمای برجسته قرآنی و اساتید دانشگاه و تقویت انس با قرآن کریم و تربیت قرآنی جامعه از مهم‌ترین رویکرد این طرح است.
به گفته وی، در این طرح، امام جماعت هر مسجد با گروهی از قاریان و حافظان به صورت هفتگی در خانه‌ها و محلات، جلسات خانگی قرآن تشکیل می‌دهند.
معاون تعلیم و تربیت قرآنی سازمان دارالقرآن کریم اظهار داشت: در طرح نورالثقلین بر توسعه کمی و کیفی جلسات خانگی قرآن تأکید شده است.
وی با بیان اینکه در سال اول اجرای این طرح ۱۰۰ محفل قرآنی به صورت پایلوت اجرا شد، اظهار داشت: هر مؤسسه قرآنی، مساجد، خانه قرآنی توانمندی که بتواند جلسات خانگی قرآن را راه‌اندازی کند جزو مراکز قرآنی نورالثقلین هستند.
حجت‌الاسلام جامعی با تاکید براینکه مؤسسات قرآنی ما امروز اقتصادزده هستند، گفت: اجرای این طرح در ظرف مؤسسات قرآنی اقتصادمحور نمی‌گنجد.
وی اضافه کرد: برخی از مؤسسات و خانه‌های قرآن دلسوزانه در این طرح حضور یافتند که مخالفتی با آن صورت نگرفته است.
معاون تعلیم و تربیت قرآنی سازمان دارالقرآن کریم افزود: طرح نورالثقلین طرحی مردم پایه است و سازمان تبلیغات اسلامی در این برنامه در حقیقت حلقه واسط بین مردم، علما و چهره‌های قرآنی مردمی است تا بدین شکل سرمایه اجتماعی شکل گیرد.
وی با اشاره به تشکیل هیئت اندیشه‌ورز طرح نورالثقلین در هر استان بیان کرد: این هیئت‌ها باید بتواند محتواهای آموزشی برای این طرح تولید کنند و یا طرح را برای استان خود بومی‌سازی کنند.

آخرین کتاب ها