روحانیون و ائمه جمعه در ترویج فرهنگ کارهای خیر، نقش مهمی دارند/ اهدای عضو ضروری است
1399/4/19
نماینده ولی فقیه در کردستان
روحانیون و ائمه جمعه در ترویج فرهنگ کارهای خیر، نقش مهمی دارند/ اهدای عضو ضروری است
نماینده ولی فقیه در کردستان با بیان اینکه مردم کردستان در انجام کارهای خیر همواره پیشتاز هستند و ائمه جمعه و روحانیون نقش مهمی در ترویج و فرهنگ‌سازی انجام کارهای خیر دارند، گفت: فرهنگ‌سازی جهت اهدای عضو برای نجات جان دیگران امری ضروری و خداپسندانه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آوای امین، آیت‌الله سید محمد حسین شاهرودی در اولین جلسه تاسیس شعبه انجمن اهدای عضو ایرانیان در استان کردستان که در محل سالن همایش پردیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار شد، اظهار کرد: فرهنگ‌سازی جهت اهدای عضو برای نجات جان دیگران امری ضروری و خداپسندانه است.
وی به جنبه شرعی اهدای عضو اشاره کرد و گفت: در دین مبین اسلام به کرات به حفظ جان و مواظبت از خود اشاره شده است اما در هنگام مرگ مغزی و زمانی که امیدی به بازگشت فرد و حیات دوباره وی نیست ضروری است که با اهدای اعضا، نجات‌بخش زندگی دیگران شد.
نماینده ولی فقیه در کردستان با بیان اینکه اهدای عضو از لحاظ شرعی مشکلی ندارد، تصریح کرد: برخی ذهنیات، تعصبات و امید به حیات دوباره فرد دچار مرگ مغزی از سوی خانواده وی مانع از اهدای عضو شده است.
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی افزود: فردی که دچار مرگ مغزی شده و طبق گفته پزشکان و علما امیدی به حیات دوباره وی نیست با اهدای اعضای بدنش می‌تواند زندگی بسیاری از انسان‌ها را از مرگ نجات دهد.
وی آماده‌سازی ایجاد بستری برای اهدای عضو در استان و فراهم کردن زیرساخت‌های این امر را ضروری بیان کرد و گفت: ضرورت دارد امکان اهدا و گیرنده عضو در مرکز استان فراهم شود.
وی با بیان اینکه مردم کردستان در کار خیر همواره پیشتاز بوده‌اند، افزود: ائمه جمعه و روحانیون در ترویج و فرهنگ‌سازی این امر نقش ارزنده‌ای دارند.
نماینده ولی فقیه در کردستان اظهار کرد: باید امر اهدای عضو را از جوانب مختلف سنجید و در این زمینه دانشگاه علوم پزشکی جهت ترغیب و تشویق مردم برای قبول اهدای اعضای عزیزانشان بعد از مرگ مغزی تمهیداتی بیاندیشند.
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی بیان کرد: در دیگر کشورها بر اساس مسائل عقلی و عاطفی مردم توجیه و امر اهدای عضو فرهنگ‌سازی شده است لذا ما چون پشتوانه دینی داریم از این لحاظ باید پیشرو باشیم.
نماینده ولی فقیه در کردستان نهادینه‌کردن فرهنگ اهدای عضو را ضروری بیان کرد و اظهار داشت: بستر ایجاد این امر در استان باید فراهم شود.

آخرین کتاب ها