صحیفه سجادیه مورد توجه اهل سنت است
1399/6/26
وبینار بررسی تبلور صحیفه سجادیه در منابع اهل سنت
صحیفه سجادیه مورد توجه اهل سنت است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: اگر کسی دلش با اسلام باشد باید به همه منابع دینی توجه کند و صحیفه سجادیه نیز از کتبی است که مورد توجه علمای اهل سنت و شیعه است و باید همه مردم به ویژه نسل جوان با این کتاب آشنا شوند.
 

 عبید‌الله رستمی در وبینار بررسی تبلور صحیفه سجادیه در منابع اهل سنت بیان کرد: اهل سنت ارادت ویژه‌ای به امامان و ائمه اطهار دارند و در منابع اهل سنت به امام سجاد و سایر ائمه اطهار اشاره شده است.

وی با بیان اینکه امید که بتوانیم ادامه دهنده را بزرگان دینی باشیم، افزود: باید بتوانیم از کتب و احادیث ائمه اطهار استفاده ببریم

وی خاطرنشان کرد: اگر کسی دلش با اسلام باشد باید به همه منابع دینی توجه کند و صحیفه سجادیه نیز از کتبی است که مورد توجه علمای اهل سنت و شیعه است و همه مردم به ویژه نسل جوان با این کتاب آشنا شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان اضافه کرد: علیرغم تمامی شایعاتی که دشمن می خواهد علیه اهل سنت و تشیع در استان کردستان انجام دهد اما باید گفت مردم کردستان در کنار هم با آرامش و وحدت و همدلی زندگی می کنند و حتی ازدواجهای درون مذهبی نیز در این استان رقم می خورد.

رستمی اعلام کرد: در مساجد و برنامه‌های فرهنگی هنری می‌بینیم که در استان تفاوتی بین اهل تسنن و تشیع وجود ندارد و همگی یکسان در برنامه‌ها مشارکت دارند.

وی بیان کرد: آمادگی داریم که سلسله نشست‌هایی در استان و یا آیتم‌های آموزشی در حوزه قرآن و عترت داشته باشیم تا به نسل جوان منتقل شود.

ارادت اهل سنت و علما به امام سجاد مثال زدنی است

معاون امور هنری و سینمایی ارشاد اسلامی کردستان نیز در این وبینار اعلام کرد: الگوگیری از تجارب خوب فرهنگ و هنر برای تقویت فعالیت‌های فرهنگی و دینی می‌تواند در پیشبرد اهداف اثرگذار باشد.

سامان احمدی گفت: نگاه علما و جامعه دانشگاهی ما به صحیفه سجادیه در استان کردستان جای خرسندی است و باید این جایگاه را تقویت کرد.

وی اضافه کرد: ارادت اهل سنت و علما به امام سجاد مثال زدنی است و مدارس علوم دینی باید بتواند از توان ماموستاهای استان بیشترین بهره را ببرد و علمیاتی‌تر به این موضوع بپردازد.

وی عنوان کرد: باید با جریان تکفیری در مناطق اهل سنت مقابله کرد و ارادت مردم اهل سنت را بیشتر به نسل جوان به ویژه در سایر مناطق کشور معرفی کنیم.

برای ترویج صحیفه سجادیه نیز تلاش کرد

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کردستان نیز در این وبینار اظهار کرد: برای دهمین بار در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کنگره بین المللی سجادیه امام سجاد با حضور شخصیت‌های برجسته جهان برگزار می‌شود که بندرعباس متولی آن بود و در تمامی استان‌ها در راستای این کنگره بین‌المللی سلسله نشست‌هایی برگزار می‌شود که برگزاری این وبینار در استان کردستان در راستای همین کنگره شکل گرفته است.

کامل گلباغی افزود: صحیفه سجادیه در نزد بزرگان اهل سنت نیز دارای جایگاه ارزشمندی است بگونه ای که به شکل شعر صحیفه سجادیه ترجمه شده است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر نشر فرهنگ معارف باید برای ترویج صحیفه سجادیه نیز تلاش کرد.

صحیفه سجادیه علاوه بر آثار ادبی که دارد اثر معنوی بزرگی به شمار می رود

سید اسماعیل حسینی از فعالان فرهنگی و ادبی استان کردستان نیز در این وبینار اظهار کرد: صحیفه سجادیه علاوه بر آثار ادبی که دارد اثر معنوی بزرگی به شمار می رود که باید در حوزه های علمیه تدریس شود.

وی افزود: صدا و سیما و رسانه ها باید بر روی کتابهای دینی از جمله صحیفه سجادیه و نهج البلاغه کار کنند و آموزش و پرورش و حوزه‌های علمیه و دانشگاهها به ویژه در رشته معارف و فقه باید صحیفه سجادیه را معرفی کنند.

وی خاطرنشان کرد: استاد شرفکندی و قرآن پوزهان بزرگی روی قرآن کریم کار کنند و تفسیر و ترجمه کردند و پیشنهاد می شود این اقدام برروی صحیفه سجادیه نیز انجام شود و متصدیان فرهنگی این کار را انجام دهند.

امام سجاد به همه ادیان تعلق دارد
فرهاد میمنت آبادی از دیگر فعالان فرهنگی نیز در این وبینار بیان کرد: امام سجاد شخصیتی فراتر از دنیای اسلام است و به همه ادیان تعلق دارد.

وی افزود: دعا و مناجات در نزد همه مردم جهان جایگاه دارد و با سرشت و فطرت انسان سروکار دارد و دعاهای صحیفه سجادیه در میان ادیان مختلف مورد بهره برداری قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: عوام و خواص و عارف و فیلسوف و غیره از صحیفه سجادیه می‌توانند استفاده ببرند و صحیفه سجادیه می تواند گفتمان مشترک بشریت مورد استفاده قرار گیرد.

میمنت آبادی عنوان کرد: دشمنان اسلام روی منابع دینی ما حساسیت نشان می‌دهند و از داشته‌های خوب ما علیه ‌ارزش‌های ما استفاده می‌برند.

استاد دانشگاههای کردستان افزود: امام سجاد مورد توجه اهل سنت قرار گرفته و از وی در منابع اهل سنت نام برده شده است چرا که آموزش بندگی در صحیفه سجادیه متبلور است.

وی اضافه کرد: جامعه ما بیش از هر مقطعی نیازمند پردازش صحیفه سجادیه است که می‌تواند در شرایط فعالی منبع غنی برای صدور و معرفی اسلام باشد و با توجه به جایگاهی که دعا متناسب با فطرت انسان بوده و در میان اهل سنت دارای جایگاه است باید در جامعه ترویج شود.

میمنت‌آبادی یادآور شد: کردستان ۷۵ هزار سید دارد که اولاد امام حسن و امام حسین هستند و اسامی حسن و حسین بیشترین اسامی استفاده شده توسط مردم استان کردستان برای ناگذاری فرزندانشان است.

وی گفت: جا دارد در شرایط فعلی دانشگاهها سازمان‌های فرهنگی هنری حوزه‌های علمیه و صاحبان مهندسی فرهنگی در استان کردستان از این منبع عظیم بهره کافی ببرند.

مهدی عبدالملکی نیز در این وبینار گفت: اسلام را باید از خاندان رسالت گرفت و صحیفه سجادیه نیز برای ترویج اسلام است.

وی با بیان اینکه صحیفه سجادیه کتابی برای انسانیت است، اعلام کرد: گرچه در دانشگاهها آموزش قرآن و تفسیر داریم اما باید دید چه تعداد از دانشجویان با قرآن کریم مانوس هستند.
انتهای پیام

 


آخرین کتاب ها