۵۰ درصد امور کشور از طریق شوراها، شهرداری و دهیاری‌ها اداره می‌شود
1399/8/3
رئیس شورای عالی استان‌ها در سنندج :
۵۰ درصد امور کشور از طریق شوراها، شهرداری و دهیاری‌ها اداره می‌شود
رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: ۵۰ درصد امور شهرها و روستاها از طریق شوراها، شهرداری و دهیاری‌ها اداره می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آوای امین به نقل از خبرگزاری تسنیم ، علیرضا احمدی رئیس شورای عالی استان‌ها کشور پیش‌از ظهر امروز در جریان سفر یک روزه خود به استان در دیدار با نماینده ولی فقیه در کردستان با بیان اینکه شوراها جامعه منتخبین مردم هستند، اظهار داشت: در حال حاضر 125 هزار و 992 عضو شهر و روستا، 37 هزار و 800 دهیار و یک هزار و 1348 شهردار در سطح کشور فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه 50 درصد امور شهرها و روستاها از طریق شوراها، شهرداری و دهیاری‌ها اداره می‌شود، افزود: سهم شهرداری‌های کشور از بودجه سالانه، 100 هزار میلیارد تومان بوده و یک پنجم بودجه کشور را به خود اختصاص داده است.

رئیس شورای عالی استان‌ها، شوراها و دهیاری‌ها را ظرفیت بسیار بزرگی برای نظام و مردم در انجام امورات عنوان کرد و گفت: اگر سیاست‌های کلان نظام در بخش‌های مختلف در کشور اجرا شود، باید از طریق همین شوراها اجرایی شود، چراکه شوراها معتمدین و ارتباط نزدیکتری با مردم داشته، در امورات مشارکت و در حل مشکلات مؤثرند.

وی شورای عالی استان‌ها را شورایی فرادستی خواند و خاطرنشان کرد: براساس قانون در این شورا، حدو 6 مرحله انتخابات در سطح شورای بخش، شهرستان، استان و عالی برگزار و 75 نفر انتخاب می‌شوند.

احمدی با بیان اینکه شورای عالی استان‌ها به‌طور مستقیم و از طریق دولت امکان ارائه طرح یا تقدیم لایجه به مجلس را دارد، عنوان کرد: این شورا ظرفیت بسیار خوبی برای پیشبرد امورات کشور و مشکلات شهرداری‌ها و دهیاری‌ها است.

وی از راه‌اندازی سامانه ملی ثبت تخلفات و شکایت مردمی به‌منظور تقویت بعد نظارتی شورای نگهبان نسبت به عملکرد شوراها خبر داد و افزود: همچنین ناظران امین تخلفات را صحت‌سنجی و پیگیری خواهند کرد.

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه شوراها می‌توانند در جهت حل مشکلات، رضایتمندی مردم را جلب کنند، از نماینده ولی فقیه در استان خواست که از ظرفیت شوراها برای پیشبرد امورات استفاده کنند.


آخرین کتاب ها