طلاب کردستانی به یاری بیماران کرونایی می‌روند
1399/8/26
طلاب کردستانی به یاری بیماران کرونایی می‌روند
مسئول کمیته مشاوره ستاد مقابله با بحران از برگزاری دوره‌های آموزشی روانشناختی مقابله با بحران کرونا ویژه طلاب علوم دینی مستعد در استان کردستان خبر داد و گفت: طلاب شرکت‌کننده در این دوره‌ها به یاری بیماران کرونایی می‌روند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آوای امین، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین رضا مهکام، مسئول کمیته مشاوره ستاد مقابله با بحران و مدرس دوره مشاوره بالینی تبلیغ در کردستان، در گفت‌وگو با ایکنا از کردستان، اظهار کرد: بخش اعظمی از مشکلات بیماران کرونایی مشکلات روحی و روانی بوده؛ لذا تعدادی از مرگ و میرها بخاطر ترس‌های شدید و ناامیدی بیش از حد بوده است که نیازمند حمایت و مشاوره هستند.

وی با اشاره به اینکه در این راستا در حوزه علمیه قم ستادی به نام «ستاد مواجهه با بحران‌ها» تشکیل شده است، افزود: این ستاد دارای کمیته‌های متعدد بوده که کمیته «مشاوره و روان شناسی» یکی از کمیته‌های زیر مجموعه این ستاد بوده است.

مدرس دوره مشاوره بالینی تبلیغ در کردستان بیان کرد: در این راستا این ستاد از ابتدای شیوع کرونا برنامه‌ای جهادی را در قم آغاز کرد تا طلابی که دارای تخصص روانشناسی هستند، وارد بیمارستان‌ها شوند و بیماران کرونایی را در بحث روحی و فشارهای روانی کمک کنند.

وی با اشاره به موفقیت‌آمیز بودن این طرح در استان‌های قم، تهران و اهواز عنوان کرد: در این استان‌ها ما از وجود نیروهای طلبه‌ای که تخصص روانشناسی داشتند، بهره بردیم و همین امر موجب اجرای مطلوب این طرح شد.

مهکام اعلام کرد: با توجه به اثرگذاری این امر بر بیماران کرونایی از سوی حوزه علمیه قم مأموریت آموزش و تربیت نیروهای تبلیغی مستعد، خوش فکر، خوش بیان و با ارتباط خوب در استان‌های مختلف کشور را گرفتم که استان کردستان یکی از این استان‌ها بوده است.

وی ادامه داد: در این دوره‌های آموزشی در تلاشیم تا طلاب توانمند بتوانند نقش مشاوره رواشناختی معنوی در بیمارستان‌های استان‌های مختلف را اجرا کنند و در استان کردستان هم به دعوت حوزه علمیه این استان کار را شروع کردیم.

این استاد روانشناسی با اشاره به برگزاری این دوره‌های آموزشی برای طلاب بیان کرد: برای هر فرد شرکت‌کننده دو دوره آموزشی برگزار خواهد شد که برای هر دو دوره ۳۰ ساعت آموزشی در نظر گرفته شده است.

وی به مباحث آموزشی در این دوره‌ها اشاره و اعلام کرد: در دوره اول طلاب با مشاوره بحران، مدیریت استرس، بحث امیدواری، بحث ارتباط مؤثر، بحث آشنایی با اصطلاحات بیمارستانی آشنا می‌شوند و در دوره آموزشی دوم پروتکل‌‌های درمانی درباره تاب‌آوری، مدیریت اضطراب مرگ، افزایش امیدواری و سخت‌رویی را به طلاب آموزش می‌دهیم.

مهکام ادامه داد: طلاب شرکت‌کننده با این آموزش‌ها وارد بیمارستان‌ها می شوند و پس از کارورزی کار مشاوره را شروع خواهند کرد و با مدیریتی که در استان وجود دارد این طلاب آموزش دیده در طول هفته‌ها و ماه‌های آینده اکثر بیمارستان‌های استان را پوشش می‌دهند و سعی می‌کنند که به بیماران کرونایی کمک کرده و مسائل روانشناختی آن‌ها را حل کنند.

وی افزود: اساتید و طلابی شرکت‌کننده در این دوره آموزشی گواهینامه پایان دوره دریافت می‌کنند و این مدرک برای حضور در این فعالیت جهادی تخصصی که کار روان شناختی است، صادر خواهد شد.

مهکام در پایان یادآور شد: این افراد با لباس کامل بهداشتی و با کارت شناسایی که دارای عکس معمم است و نشان‌دهنده یاور سلامت است، وارد بیمارستان‌ها می‌شوند و کار خودشان را آغاز می‌کنند.


آخرین کتاب ها