آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان کردستان برگزار شد
1399/8/29
با تقدیر از فعالان حوزه کتابخانه های عمومی و مروجان کتابخوانی؛
آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان کردستان برگزار شد
در آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، فعالان حوزه کتابخانه های عمومی و کتابداران برتر استان کردستان معرفی و تقدیر شدند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آوای امین، مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان کردستان با حضور حجت الاسلام حاج شیخ عبدالرضا پورذهبی ، نماینده ولی فقیه در استان کردستان، مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، سید ابراهیم زارعی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری کردستان، عبید رستمی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، غریب سجادی، رئیس شورای اسلامی شهر سنندج، رشید قربانی، مدیرکل آموزش و پرورش و نمایندگان برخی دستگاه های فرهنگی استان کردستان برگزار شد.

محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان در این مراسم با اشاره به فعالیت های کتابخانه های عمومی، گفت: در حال حاضر استان کردستان دارای 81 باب کتابخانه عمومی است که از این تعداد 51 باب نهادی و بقیه مشارکتی هستند.

وی با اشاره به عضویت 42 هزار در کتابخانه های عمومی استان کردستان، اظهار داشت: همچنین بالغ بر 802 هزار نسخه کتاب با موضوعات متنوع و گوناگون در کتابخانه های عمومی شهری و روستایی استان در دسترس علاقمندان قرار دارد.

مخدومی با بیان اینکه از زمان شیوع ویروس کرونا بخش قابل توجهی از فعالیت های کتابخانه های عمومی در فضای مجازی انجام می شود، عنوان کرد: در این مدت برنامه های بسیاری به صورت مجازی و با مشارکت مطلوب علاقمندان برگزار شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان با تقدیر از حامیان حوزه کتاب، بیان کرد: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی وظیفه ای همگانی است و همه در هر جایگاهی باید در راستای نهادینه سازی این فرهنگ که زیربنای توسعه است تلاش کنند.

وی توجه به راه اندازی کتابخانه در مناطق کم برخوردار و حاشیه نشین و همچنین روستاها را از اولویت های این نهاد فرهنگی برشمرد و افزود: در این زمینه و به منظور ارتقای سطح دسترسی اقشار مختلف به کتاب، نیازمند همکاری و همراهی مسئولان و خیرین هستیم.

مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور که در این مراسم از طریق اسکای روم در جلسه حضور یافت اظهار امیدواری کرد؛ شمیم و نسیم کتاب و کتابخوانی در کشور و به ویژه استان کردستان بیش از پیش بوزد.

وی مهم ترین عنصر در نهاد کتابخانه های عمومی را اعضاء توصیف کرد و گفت: وظیفه این نهاد عمومی و فرهنگی خدمت به تمامی اقشار جامعه است و در این راستا برنامه های مختلف و متنوعی اجرا می کند.

رمضانی با اشاره به بهره گیری نهاد کتابخانه های عمومی از فضای مجازی، تصریح کرد: با وجود شیوع ویروس کرونا فعالیت های این نهاد متوقف نشد و و با همت کتابداران برنامه های مختلفی مانند جشنواره ها، پویش ها و مسابقات کتابخوانی را برگزار کرد که هر کدام به نوبه خود و در میان مخاطبان جریان ساز بوده اند.

معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزاری جلسات تجلیل از فعالان کتاب و کتابخوان یا رعایت پروتکل های بهداشتی مهم ارزیابی کرد و گفت: این امر اهمیت کتاب را در جامعه نشان می دهد.

وی با اشاره به مشکلات معیشتی کتابداران کتابخانه های عمومی، عنوان کرد: اقدامات خوبی برای رفع این مشکل از طریق نمایندگان مجلس انجام شده است و امیدواریم این مسئله هر چه زوتر به سرانجام برسد.

رمضانی با اشاره به اینکه استان کردستان دارای اهمیت ویژه و اولیوت در نهاد کتابخانه های عمومی کشور است، گفت: هر پروژه کتابخانه ای در استان تکمیل شود نهاد کتابخانه ها بلافاصله با تخصیص بودجه لازم، آن را تجهیز خواهد کرد.


آخرین کتاب ها