مسئولیت‌پذیری از تاکیدات مهم دین اسلام است/مسئولیت‌ها امانتی در دست انسان است
1399/9/9
امام جمعه سنندج:
مسئولیت‌پذیری از تاکیدات مهم دین اسلام است/مسئولیت‌ها امانتی در دست انسان است
امام جمعه سنندج با بیان اینکه مسئولیت‌پذیری از تاکیدات مهم دین اسلام است، گفت: مروز همه ما مسئولیت و امانات در این دنیا داریم که باید امانت‌دار واقعی باشیم تا فردای قیامت در بارگاه الهی سربلند باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آوای امین، ماموستا فایق رستمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته که به صورت مجازی صورت گرفت، با تسلیت رحلت حضرت معصومه به همه مسلمانان جهان، اظهار کرد: پیامبر مکرم اسلام در مورد اداره جامعه برای هر کس که کار به دست است دستوراتی فرموده است.

وی تصریح کرد: پیامبر مکرم اسلام برای امتش به ویژه قشر نیازمند و مظلوم بسیار غم‌خوار بوده است.

امام جمعه سنندج افزود: پیامبر خدا می‌فرماید کسی که لباسی به تن نیازمندی بپوشانند مانند آن است که انسان زنده به گور شده‌ای را احیا کند.

ماموستا رستمی خاطرنشان کرد: پیامبر مکرم اسلام برای امت اسلامی ارزش فراوانی قائل بوده است و می‌فرماید طمع به خون، مال، ناموس و …از سوی مسلمانی نسبت به مسلمان دیگر محکوم و حرام است.

وی افزود: حتی پرخاش و تهمت فرد مسلمان به مسلمان دیگر مانند این است که از دایره ایمان خارج شود.

امام جمعه سنندج تصریح کرد: اگر مسلمانی خون مسلمانی دیگر را بریزد و آن را حلال بداند از دایره دین خارج می‌شود.

ماموستا رستمی در ادامه به اهمیت مسئولیت و وظیفه هر انسان در قبال مسئولیتی که به او داده می‌شود اشاره کرد و بیان داشت: انسان در هر پست و مقامی نسبت به مجموعه زیردستانش وظایفی به عهده دارد که باید به آن توجه کند، اگر به این موضوع توجه نکند فردای قیامت به اندازه میزان کم کاری که کرده باید پاسخگو باشد.

وی تصریح کرد: کسی که صبح از خواب برخیزد و در مسیر رفع مشکلات و گره زندگی جامعه اسلامی گام برندارد و به امورات هم‌نوعان بی‌توجه باشد از دایره امت اسلام خارج می‌شود.

امام جمعه سنندج خاطرنشان کرد: اهتمام به امر مسلمانان وظیفه همه ایمانداران است و این موضوع در قرآن کریم و از سوی پیامبر مکرم اسلام بارها مورد تاکید قرار گرفته است.

وی افزود: همه ما مسلمان نسبت به نیازمندان، فقرا و هم‌نوعان خود مسئولیت داریم و باید با مسئولیت‌پذیر کامل در راستای رفع مشکلات و دغدغه‌های آنان گام برداریم.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان در هر پست و مقامی باید با اخلاق خوش، مهربانی و روی گشاده با ارباب‌رجوعان و قشر ضعیف جامعه برخورد کنند و فراموش نکنند مسئولیتی که به آنها سپرده شده است برای خدمت‌گزاری به مردم است.

ماموستا رستمی به آیاتی از قرآن کریم در مورد حق و حقوق دیگران نسبت به انسان، گفت: پیامبر مکرم اسلام می فرماید هر حقی در دنیا از انسان و موجودی گرفته شده باشد در روز قیامت حسابرسی خواهد شد.

وی اضافه کرد: انسان حتی در برابر خادم و زیردستانی که دارد مسئولیت داشته و فردای قیامت در مورد نحوه رفتار و برخوردی که با او داشته است باید پاسخگو باشد.

امام جمعه سنندج با بیان اینکه مسئولیت بسیار سخت است، گفت: اگر انسان بتواند از عهده مسئولیت با سربلندی در بیاید اجر و پاداش بزرگ عایدش می‌شود.

ماموستا رستمی تصریح کرد: پیامبر می فرماید خداوند به کسی که مسئولیت امت مرا در دست می گیرد و به جای رحم به مردم ناراحتی و رنج برای آنها ایجاد می‌کند خداوندا تو نیز رنج برسرشان ببار و در سختی بیندازشان.

امام جمعه سنندج با تاکید بر اهمیت امانت‌داری در مسئولیت‌ها براساس دستورات دین عنوان کرد: امروز همه ما مسئولیت و امانات در این دنیا داریم که باید امانت‌دار واقعی باشیم تا فردای قیامت در بارگاه الهی سربلند باشیم.

وی خاطرنشان کرد: حضرت علی(ع) و مسئولیت‌پذیری ایشان انقدر زیاد بود که شخصا شبانه به درب منزل نیازمندان می‌رفت و برایشان طعام می‌برد.


آخرین کتاب ها