کتاب السنة والشيعة
1399/12/9
کتاب السنة والشيعة
در اين نوشتار ضمن بررسی زندگاني و تفکرات شهید فتحی شقاقی، به بررسي دیدگاه‌هاي وي در زمينه وحدت مسلمانان و تقریب بین مذاهب اسلامي پرداخته شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، کتاب «السنة والشيعة» به نویسندگی «آیت الله سید هادی خسروشاهی» در 88 صفحه به چاپ رسیده است.

در اين نوشتار ضمن بررسی زندگاني و تفکرات شهید فتحی شقاقی، به بررسي دیدگاه‌هاي وي در زمينه وحدت مسلمانان و تقریب بین مذاهب اسلامي پرداخته شده است.
در ابتداي کتاب قسمت هايي از زندگاني شهيد فتحي شقاقي و دیدگاه های برخي از انديشمندان در مورد وي و اقدامات  وي عليه اسرائيل و تلاش او در زمینه ايجاد وحدت بين مسلمانان و تقریب بین  مذاهب اسلامی منعکس شده است.
سپس ديدگاه هاي فتحي شقاقي در مورد وضعيت کنوني مسلمانان شیعه و اهل سنت و اوضاع اسفبار آنان بر اثر اختلاف و تفرقه آنان مطرح شده و اقدامات جبهه استکبار علیه کشور هاي مسلمان منطقه به ويژه عليه انقلاب اسلامي تشکيل شده در ایران به رهبري امام خمینی(ره) و تلاش‌هاي استعماري براي سرنگوني این انقلاب مانند تشجيع صدام حسین در زمینه حمله نظامی به ايران و بر هم زدن روابط  شیعه و اهل سنت در بين کشورهاي اسلامي از منظر وی تبیین گرديده و آثار منفی اختلافات و چند دستگی در بين مسلمانان جهان از دیدگاه دکتر فتحی شقاقي تصوير گرديده است.
در همین راستا به اظهار نظر دکتر فتحی شقاقي درباره موضع گیری هاي خصمانه محب الدين خطيب علیه شیعیان اشاره کرده و ديدگاه هاي وي مبنی بر کافر خواندن شیعیان را مورد نقد و بررسی قرار داده و به معرفی شخصیت فکری محب الدين الخطيب و نقش تخريبي وي در وحدت و تقريب مذاهب اسلامی می‌پردازد.
در بخش هاي ديگر کتاب ديدگاه ها و عملکرد برخی از پیشگامان وحدت اسلامی و نقش آنان در ايجاد وحدت و تقريب مذاهب اسلامی مانند شخصیت‌هایی چون حسن البناء مؤسس جمعیت اخوان المسلمین مصر و ديدارهاي وي با برخی از علماي شيعه ايران در مورد رایزنی جهت تحقق وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامي، اشاره گردیده است.
در همین راستا نگارنده به نقش برخی از مراکز علمی و فرهنگی و سیاسی جهان اسلام مانند جامعه الازهر مصر، جمعیت اخوان المسلمین، دارالتقریب بین مذاهب اسلامی در این موضوع اشاره کرده و دیدگاه‌های استاد سید هادی خسرو شاهی و امام خمینی(ره) را در این زمینه منعکس کرده و نقش پیروزی انقلاب اسلامی در ایران جهت اتحاد مسلمانان و تقریب بین مذاهب اسلامی را بررسی می‌نماید.

 


آخرین کتاب ها