دین اسلام دین تعاون و همبستگی است/بخشش بهترین راه بندگی است
1399/12/16
امام جمعه دهگلان
دین اسلام دین تعاون و همبستگی است/بخشش بهترین راه بندگی است
امام جمعه دهگلان گفت: دین مبین اسلام دین تکافل،تعاون و همبستگی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آوای امین، ماموستا عبدالسلام محمدی در خطبه های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع دهگلان اظهار کرد: دین مبین اسلام دین تکافل،تعاون و همبستگی است.

امام جمعه دهگلان  خاطرنشان کرد: خداوند متعال انسان را تکریم و شریف نموده و به انسان ارزش و هویت بخشیده است.

وی با بیان اینکه انسان مسلمان وقتی به مرتبه عبودیت و بندگی خداوند متعال می رسد متوجه می شود که عبد و مملوک خداوند است، افزود: خداوند متعال به اهل ایمان اسباب و نعمت های ارزانی فرموده که بهترین فرصت برای بندگی و جلب رضایت حق تعالی و اظهار خالصانه بندگی بخشش قسمتی از این نعمت های خدادادی در راه خیر و انفاق است.

به گفته وی، انفاق و بخشش تنها راه علاج بیماری های همچون رذالت و بخل است، خداوند متعال در قرآن کریم انسان های اهل ایمان را  به سرعت و سبقت در کار خیر دعوت  می نماید میفرماید (با انجام اعمال شایسته و بایسته) به سوی آمرزش پروردگارتان، و بهشتی بشتابید و بر همدیگر پیشی گیرید که بهای آن برای مثال، همچون بهای آسمان ها و زمین است و چنین چیز با ارزشی برای پرهیزگاران تهیّه دیده شده است.

وی اذعان کرد: آن کسانی که در حال خوشی و ناخوشی و ثروتمندی و تنگدستی، به احسان و بذل و بخشش دست می‌زنند و خشم خود را فرو می‌خورند و از مردم گذشت می‌کنند در صف نیکوکاران جایگزین می‌شوند و خداوند  نیکوکاران را دوست دارد.

امام جمعه دهگلان  افزود: در حدیثی از عقبه ابن حارث (رضی الله عنه ) روایت شده( در مدینه نماز عصر را باجماعت همراه پیامبر اکرم (ص) خواندیم بعد نماز پیامبر اکرم (ص) به سرعت بلند شد و به خانه خود رفت و نگاه همگی ما رو به سوی خانه رسول خدا بود. بعد از آمدن پیامبر به مسجد، پیامبر متوجه نگاه و تعجب ما شد وفرمود: یادم افتاد که در خانه مقداری کمی طلا داریم که ذهن مرا مشغول و محبوس کرده بود که امر نمودم آن را به نیازمندان ببخشند».

ماموستا محمدی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه این هفته به تاسیس کمیته امداد امام خمینی( ره ) و برکات این نهاد انقلابی از زمان تاسیس تا کنون اشاره کرد و گفت: نهاد کمیته امداد امام خمینی(ره) جزو اولین نهاد هایی است که بعد از پیروزی انقلاب به فرمان بنیانگذار انقلاب در ۱۴ اسفند ۱۳۵۷ تشکیل شد.

وی افزود: هدف این نهاد ارزشمند و انقلابی امداد و کمک رسانی و بهبود وضعیت معیشت طبقه های محروم و آسیب دیده جامعه است.

امام جمعه دهگلان اضافه کرد: خدمات کمیته امداد امام خمینی(ره) به پرداخت مستمری خلاصه نمی شود و در حوزه های مختلف از جمله آموزش و هدایت تحصیلی، وام اشتغال زایی، وام مسکن، ساخت مسکن محرومان، کمک هزینه ازدواج، وام ضروری، خدمات و مشاوره امور حقوقی و قضایی به جامعه هدف این نهاد که قشر نیازمند و محروم جامعه هستند ارائه می شود.

ماموستا محمدی در پایان با تبریک هفته منابع طبیعی گفت: منابع طبیعی و حوزه آبخیز داری با هدف حفظ،احیاء، توسعه وبهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور تاسیس شده و توانسته در این رسالت موفق عمل کرده است.

وی در پایان عنوان کرد: تخریب منابع طبیعی در قرآن کریم به عنوان  اعتداء (تجاوز) شناخته شده و در قرآن کریم در هزار مورد به حفظ  این منابع خدادادی اشاره و تاکید شده است.


آخرین کتاب ها