امام علی(ع) جایگاه عظیمی نزد پیامبر اسلام داشت/غدیر از منظر اهل سنت
1400/5/10
امام جمعه سنندج
امام علی(ع) جایگاه عظیمی نزد پیامبر اسلام داشت/غدیر از منظر اهل سنت
امام جمعه سنندج گفت: امام علی(ع) از چنان جایگاه والایی نزد پیامبر خدا برخوردار بودند که حضرت فرمود« کسی که من دوستش باشم حتما علی دوست او خواهد بود، خداوند دوست کسی باشد که دوست علی باشد و دشمن کسی باش که دشمن علی باشد» این موضوعی است که به کرات در کتب علمای اهل سنت آمده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آوای امین، ماموستا فایق رستمی، با بیان اینکه عید غدیر خم را به مسلمانان جهان به ویژه مردم کردستان که ملتی اهل عرفان، علم، تمدن و دوستداران واقعی اهل بیت(ع) هستند تبریک عرض می‌کنم، اظهار کرد: روزهایی که در آن قرار داریم ایام بسیار مبارک است و در دین اسلام به صورت گسترده در مورد عید غدیر خم در منابع اهل سنت و تشیع صحبت شده است.

وی خاطرنشان کرد: در کتب اهل سنت آمده است که غدیر یک مکانی بوده که در آن آب و آبادانی و مابین مکه مکرمه و مدینه منور قرار گرفته است، پیامبر مکرم اسلام در آخرین حج ابراهیمی خود که به نام «حَجَّهُ الوَداع» مشهور است فرمان به توقف کاروان می‌دهند و در آن روز احترام ویژه‌ای را برای اهل بیت(ع) و امام علی(ع)  قائل می‌شوند.

امام جمعه سنندج اضافه کرد: پیامبر خدا در حدیثی که در همین رابطه آمده است در این روز و در این مکان مقدس می‌فرماید« این پرچم و بیرق اسلام را به دست مردی می‌دهم که شخصی است که خدا و رسول خدا را دوست دارد و در عبارت دیگر خدا و رسول خدا او را دوست دارد».

ماموستا رستمی با بیان اینکه خیلی از اصحاب و یاران پیامبر مکرم اسلام روز قبل از واقعه بزرگ غدیر خم منتظر بودند که ببینند پرچم و بیرق اسلام به دست کدام یک از یاران پیامبر(ص) سپرده می‌شود، گفت: فردا روز که آمد پیامبر مکرم اسلام سراغ امام علی(ع) را گرفتند، اصحاب و یاران پاسخ دادند چشمشان درد می‌کند پیامبر(ص) فرمود ایشان را نزد من بخوانید وقتی امام علی(ع) تشریف آوردند پیامبر اکرم دست مبارکشان را برچشم امام علی(ع) کشیدند و چشم مبارک ایشان شفا پیدا کرد.

وی اضافه کرد: بعد از اینکه چشم امام علی(ع) با دست مبارک پیامبر شفا پیدا کرد قلعه خیبر به دست مسلمانان فتح شد و پیامبر اسلام پرچم و بیرق را به دست امام علی(ع) دادند.

امام جمعه سنندج به برخی فضائل ویژه امام علی(ع) هم اشاره کرد و گفت: امام علی(ع) پسر عموی پیامبر بودند و در شب هجرت پیامبر با جان فدایی در خانه و رخت وخواب پیامبر می‌خوابند تا آن حضرت بدون هیچ مشکلی بتوانند مهاجرت و از گزند کفاری که قصد جان مبارک حضرت را داشتند در امان بمانند.

ماموستا رستمی اضافه کرد: امام علی(ع) دست پروده پیامبر اسلام و پدر دو نوه عزیز حضرت بوده‌اند، دو انسان بزرگی که پیامبر مکرم اسلام درباره آنها می فرماید اگر کسی مرا دوست دارد باید آنها را دوست بدارد.

وی افزود: امام علی(ع) از چنان جایگاه والایی نزد پیامبر خدا برخوردار بودند که حضرت فرمود« کسی که من دوستش باشم حتما علی دوست او خواهد بود، خداوند دوست کسی باشد که دوست علی باشد و دشمن کسی باش که دشمن علی باشد» این موضوعی است که به کرات در کتب علمای اهل سنت آمده است.

امام جمعه سنندج گفت: پیامبر اسلام در جایی دیگر می‌فرمایند حضرت علی(ع) دوستدار تمام ایمان‌داران بعد از من است، و ای علی تو به لحاظ فضیلت مانند هارون نسبت به موسی هستی با این تفاوت که بعد از من دیگر پیامبر نمی‌آید».

ماموستا رستمی با بیان اینکه پیامبر مکرم اسلام می‌فرماید هرکس نسبت به علی بی‌ادبی انجام دهد مانند آن است که نسبت به من بی‌ادبی کرده باشد، گفت: در جای دیگر پیامبر(ص) می‌فرماید« من شهر علم هستم و علی در آن و من درخت حکمت و فهم هستند و علی میوه آن است».

وی اضافه کرد: از حضرت عایشه ام‌المومنین سوال فرمودند که عزیزترین فرد نزد پیامبر مکرم اسلام کیست؟ جواب داد« حضرت فاطمه و مردش حضرت علی(ع) عزیزترین‌ها نزد پیامبر(ص) هستند».

امام جمعه سنندج افزود: حضرت ابوبکر(رض) هم فرموده‌اند قسم به کسی که نفس ابوبکر در دست اوست«دوست داشتن و محبت اهل بیت(ع) رسول خدا برای من عزیزتر از تمام عزیزان خودم است».

ماموستا رستمی با بیان اینکه پیامبر(ص) در بین اصحاب و یارانش فرمود خداوند مرا به دوست داشتن چهار انسان امر کرده است، گفت: حضرت سه بار فرمود علی و آن سه نفر دیگر نیز ابوذر، مقداد بن اسود و سلمان فارسی هستند.

وی با بیان اینکه اهل بیت(ع) و امام علی(ع) سرچشمه پاکی بوده‌اند و دوستداشتن آنها تنها با حرف ممکن نیست، گفت: این عزیزان سرچشمه سخاوت، یتیم پروری، عدالت و غیره بودند و ما به عنوان پیروان مکتب این عزیزان باید از تمام ویژگی‌های شخصیتی آنها الگو بگیریم.

وی اضافه کرد: این کافی نیست که بگوئیم که دوستدار اهل بیت(ع) هستیم باید سیره و روش زندگی ایشان را با خانواده و سایر افراد جامعه به عنوان الگوی رفتاری خود قرار و براساس آن عمل کنیم.

امام جمعه سنندج تاکید کرد: اگر می‌گویم حکومت ما حکومت علی است باید تمام زوایای آن براساس رفتار و حکومت عدالت خواهانه علی(ع) باشد و زندگی در زیرپرچم چنین حکومتی برای همه افتخار است.


آخرین کتاب ها