وحدت برنده‌ترین سلاح برای مقابله با دشمنان است/ در حال زایش تمدن اسلامی ایرانی هستیم
1400/5/11
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور
وحدت برنده‌ترین سلاح برای مقابله با دشمنان است/ در حال زایش تمدن اسلامی ایرانی هستیم
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با تاکید براینکه وحدت برنده‌ترین سلاح برای مقابله با دشمنان است، گفت: امروز در جهان اسلام مسائلی وجود دارد که اگر مسلمانان از هر فرقه و مذهب اگر کنار هم ننشینند مسلمانان دچار بحران و انحطاط می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آوای امین،حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالکریم بهجت‌پور در نخستین همایش چگونگی تعامل حوزه‌های علمیه اهل سنت و تشیع در استان کردستان، با بیان اینکه ما به تدریج در طول قرن‌ها به یک مهارت همزیستی برادرانه با دیگر فرق اسلامی رسیده‌ایم، اظهار کرد: به تدریج روزگار که گذشت و از دوره سخت برخی آسیب‌ها که خارج شدیم مهارت این را پیدا کردیم که دنیای اسلام به عنوان یک جریان واحد در برابر دیگر جریانات خود را نشان دهد.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران افزود: همیشه این وحدت، همدلی و همگامی موجب شده است، که نفوذ و تخریب در کشورهای اسلامی در بعد فکری و عقیدتی و اجتماعی و سیاسی پس زده شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور خاطرنشان کرد: زمانی هم که ما گرفتار برخی رفتارهای نامتعارف شده‌ایم در همان زمان فرصت برای کسانی فراهم شده که ما را به عقب برانند و هرآنچه به نظرشان رسیده از آسیب به جامعه اسلامی دریغ نکنند.

وی گفت: هرجا مسلمانان ید واحده بوده‌اند و خودشان خودشان را مدیریت کرده‌اند، توانسته اند با بردباری از مرحله اختلاف عبور و به مرحله تعامل برسند آن زمان دوره‌‌ای بوده که دست خداوند بالای سر مسلمانان قرار گرفته و پیروز بوده‌اند.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران عنوان کرد: وقتی رفتارهای بین مسلمانان را مطالعه می‌کنیم به خوبی روشن است که همیشه دو سر طیف وجود داشته است که یک طیف آنها کسانی هستند که به شدت به فرق اسلامی علاقمند بوده و در آثاری که از آنها به جا مانده کاملا مشهود است.

وی تصریح کرد: ما به هر دلیل نمی‌توانیم اختلاف برداشت‌ها، اختلاف فکرها و دیدگاه‌ها را کنار بگذاریم، اما آیا مهارت مدیریت این اختلافات را به گونه‌ای که بر مشترکاتمان تکیه کنیم و با تکیه برآنها جهان اسلام را یک دست کنیم هم نداریم؟

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با بیان اینکه امروز مسائلی وجود دارد که ادیان باید برای حل آن اقدام کنند، اظهار کرد: امروز در جهان شرایطی رقم می‌خورد که اگر ادیان با هم ننشینند و برای آن چاره اندیشی نکنند دنیا دچار انحطاط و نابودی خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور با تاکید براینکه وحدت برنده‌ترین سلاح برای مقابله با دشمنان است، گفت:هرچه جامعه اسلامی پیشرفته‌تر شده است، تفاوت گروه‌ها و اختلاف نظرها هم بیشتر شده است.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران اذعان کرد: هرچه جامعه رو به پختگی رفته اختلافات بیشتر شده است، اما قدرت تحمل در برابر این اختلافات هم بیشتر شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور با بیان اینکه جامعه علمی‌تر دارای تحمل بیشتر و مهارت بالاتر برای مدیریت اختلافات است، اضافه کرد: عناصری به نام دین و دین ورزی می‌نشینند و تلاش می‌کنند از این اختلافات طنابی برای کشاندن جامعه به سمت آتش درست کنند.

فراموش شدن دشمن هدف اصلی جریانات تکفیری است

وی افزود: جریانات تکفیری مانند داعش جریاناتی هستند که دقیقا برای فراموش شدن دشمن اصلی نوک تیز حمله را متوجه خودی‌ها کرده‌اند کما اینکه در بین شیعه هم شیعه انگلیسی همین اقدام صورت می‌گیرد.

وی با تاکید براینکه ما کتاب قرآن را داریم که برایمان شاخص‌‌سازی کرده است، گفت: قرآن می‌گوید اراده شیطان بر این است که در میان شما بخل و تفرقه ایجاد کند.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران تصریح کرد: اگر بنا باشد جامعه اسلامی را کسی نگهدارد اولین قشر مسئول در این عرصه طلبه‌ها هستند البته به شرط تقوا، طلبه متقی و خداترسی که از درون خودنگهدار است.

وی افزود: ما باید مراقب باشیم که چه کسانی رهبری امروز دنیای اسلام را به عهده می‌گیرند و چه کسانی دارند آتش کینه را در بین مسلمانان شعله‌ورتر می‌کنند.

شناخت حرکت دشمن و اقدام مقابله‌ای با آن بزرگترین عمل صالح است

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران اهل تشیع خاطرنشان کرد: عمل صالح امروز ما شناخت حرکت دشمن و اقدام در مقابل حرکت دشمنان است.

حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور تصریح کرد: مسائل اجتماعی امروز فراوان است و به دلیل همین به هم ریختگی صاحبان فکر و نظراز یک سو و تمرکز دشمنان بر این حوزه روند آلوده‌سازی جامعه در حال گسترش است.

وی خطاب به طلاب حاضر در جلسه، افزود: هرجا احساس می‌کنید حرکت فردی به نتیجه نمی‌رسد و حضور اجتماعی می‌تواند پاسخگو باشد باید کنش اجتماعی و فرهنگی و سیاسی ایجاد کنید و جلوی مفاسد را بگیرد.

وی با بیان اینکه گسترش فساد از سکوت، خاموشی و اختلاف ما است، اذعان کرد: با توجه به پیشینه تاریخی بین شیعه و سنی در این استان و همچنین وجود اساتید و علمای بزرگ شیعه و سنی بستر برای کارفراهم است.

به گفته حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور، توسعه و پیشرفت در هرجایی که تدین وجود نداشته باشد زیان بار است ما در حال زایش تمدن اسلامی ایرانی هستیم و وظیفه حاکم کردن فرهنگ اسلامی و پیوست دادن اندیشه اسلامی در همه طرح‌ها حوزه‌های علمیه هستند.


آخرین کتاب ها