مروری بر حقایق پیدا و پنهان کانال های ماهواره ای با محوریت تاثیرپذیری فرهنگ
1397/2/31
پرویز سبحانی
مروری بر حقایق پیدا و پنهان کانال های ماهواره ای با محوریت تاثیرپذیری فرهنگ
در سال های اخیر، تلاش های زیادی برای زیان آور جلوه دادن شبکه های ماهواره ای - بخصوص شبکه-هایی که مبادرت به پخش سریال های فارسی زبان می کنند - صورت گرفته است و در این راستا به شیوه های مختلف در خصوص هدف دار بودن این برنامه ها، توصیه هایی به مردم شده است.

مقدمه
فرهنگ میراث گران¬بها و حاصل هزاران سال تلاش فکری، هنری و صنعتی نسل¬های گذشته یک ملت است. هر نسلی اندوخته¬های فرهنگی و تجارب زندگی خویش را با شیوه¬های گوناگون به نسل بعدی منتقل می¬سازد. نسل بعد نیز اندوخته¬های خود را بر آن می¬افزاید و آن را به نسل بعد از خویش انتقال می‌دهد. این جریان همواره در طول تاریخ ادامه داشته است. فرهنگ یک جامعه، حاصل هزاران سال تجربه‌ی تلخ و شیرین آن جامعه بوده، هویت آن را شکل بخشیده  و آن را از جوامع دیگر متمایز می¬سازد.
این فرهنگ، بسان هر کالای گران¬بهای دیگر، همواره در معرض خطر دستبرد راهزنان و شیادان قرار داشته است، بویژه در قرن¬های اخیر که کشورهای قدرتمند و استعمارگر جهان به دو دلیل عمده سعی در انهدام و نابودی فرهنگ جوامع و ملل دیگر داشته¬اند:
1) دست¬یابی به اغراض سیاسی و اقتصادی: استعمارگران برای آن که سرنوشت یک ملت را به دست گرفته، از منابع عظیم مادی و معنوی آنان به نفع خویش بهره برداری کنند، در گام نخست، تلاش می‌کنند تا موانع فرهنگی را که جدی‌ترین مانع بر سر راه آن‌ها به حساب می¬آید؛ از سر راه خویش بردارند. بدین منظور، از ابزار و شیوه‌های گوناگون، بویژه برنامه¬های به ظاهر جذاب ماهواره-ای، فرهنگ بومی را تضعیف و به جای آن؛ فرهنگ خویش را ترویج می¬دهند.
2) جهانی¬کردن فرهنگ غربی: این موضوع در سال¬های اخیر از اهمیت قابل توجهی نزد سردمداران کشورهای سلطه¬گر برخوردار بوده است. این نظریه، علاوه بر استفاده از وسایل سیاسی، تبلیغاتی و صنعتی با نظریه¬های شبه¬ علمی نیز پشتیبانی می¬شود: به عنوان مثال نظریه‌ی دهکده جهانی مک لوهان و امثال آن. این‌ها با صراحت سعی بر آن دارند که زمینه را برای پذیرش فرهنگ غربی مساعد کرده و از حساسیت‌هایی که ممکن است در مقابل آن ابراز شود، بکاهند. بنابراین، در اثر این حمله‌ی فرهنگی دشمن؛ مردم نخست دچار شک و تردید در مثبت بودن فرهنگ ملی و دینی خود شده و باورهایشان را نسبت به کارایی فرهنگ خویش از دست می‌دهند و سپس به تدریج، آماده پذیرش فرهنگ غربی می¬شوند. تمام این‌ها حاصل برنامه¬های حساب¬شده و هدف¬دار برخی کانال-های ماهواره¬ای است.
در سال¬های اخیر، تلاش¬های زیادی برای زیان¬آور جلوه¬دادن شبکه¬های ماهواره¬ای - بخصوص شبکه-هایی که مبادرت به پخش سریال¬های فارسی زبان می¬کنند - صورت گرفته است و در این راستا به شیوه¬های مختلف در خصوص هدف¬دار بودن این برنامه¬ها، توصیه¬هایی به مردم شده است. حتی بعضاً برخورد قضایی و جبری نیز برای جمع¬آوری تجهیزات ماهواره¬ای صورت گرفته که این مسأله تاکنون نتیجه‌ی اثربخشی نداشته است و این روند همچنان ادامه یافته و حتی سبب ترغیب مردم به استفاده‌ی بیشتر از این گیرنده¬ها و تماشای برنامه¬های هدف¬دار آنان نیز شده است. در آغاز امر، این گونه به نظر می¬آید که پیشرفت رسانه¬های ماهواره¬ای، پدیده¬ای کاملاً مطلوب و عاری از خطاست و برای تحقق دهکده‌ی جهانی، لازم و ضروری می¬باشد. گرچه ماهواره و تکنولوژی‌های جدید ارتباطی، سهم بسزایی در پیشرفت علم و رفاه انسانی دارند اما طی چند سال اخیر، تجربه نشان داده که استفاده از این تجهیزات، دارای برخی آسیب¬ها و پیامدهای منفی نیز بوده و در برخی موارد پیامدهای زیان باری برای زندگی مردم و جامعه به همراه داشته‌اند. با شناخت به موقع این آسیب¬ها می¬توان زمینه را برای بهره‌برداری هر چه بهتر از این تکنولوژی آماده ساخت و البته در این میان نقش فرهنگ بسیار پررنگ می¬شود و نهادهای متولی فرهنگ¬سازی در کشور باید حضوری مقتدر و هوشمند داشته باشند تا بتوانند در مقابل هجوم نرم این رسانه¬ها، نمایشی محکم و توام با صلابت از خود نشان دهند.
همانا بخش قابل توجهی از تهاجم فرهنگی دشمنان متوجه جوانان است، زیرا این قشر از دیگر افراد جامعه آسیب¬پذیرتر هستند. بررسی پیشینه‌ی تهاجم فرهنگی نشان می¬دهد که تهاجم، پدیده‌ی جدیدی نیست، بلکه تهاجم نسبت به قبل، فقط قالب و شکل خود را تغییر داده و غالباً از حالت سخت به حالت نرم درآمده است. دشمن همواره در صدد رد و مطرود دانستن ارزش های معنوی و زدودن امور ماوراء الطبیعه و ایجاد فرهنگ ماتریالیسم غربی و پایبندی به ظواهر دنیایی می¬باشد. مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سخنانی می‌فرمایند: "یکی از راه¬های تهاجم فرهنگی این بود که سعی کنند جوآن‌های مومن را از پای¬بندهای متعصبانه به ایمان – همان چیزی که یک فرهنگ را نگه می¬دارد – منصرف کنند؛ مانند همان کاری که در قرن¬های گذشته در اندلس (اسپانیای فعلی) کردند. جوان ها را درگیر عالم فساد، شهوت¬رانی و میگساری کردند. این کارها در حال حاضر دارد انجام می¬گیرد." ایشان در جایی دیگر می¬فرمایند: " دشمن از راه اشاعه‌ی فرهنگ غلط، فساد و فحشا، سعی می‌کند جوآن‌های ما را از دست ما بگیرد، کاری که از لحاظ فرهنگی دشمن می‌کند نه تنها یک تهاجم فرهنگی، بلکه یک شبیخون فرهنگی، یک غارت فرهنگی و یک قتل عام فرهنگی است. امروز دشمن دارد این کار را با ما می‌کند."
آلوین تافلر، نویسنده و منتقد اجتماعی، می¬نویسد: "تکنولوژی ماهواره¬ای و دیگر رسانه¬های جدید؛ فرهنگ¬های ملی را از هم می¬پاشند و این ارتباط متقاطع به هر حال تهدیدی است برای هویت ملی که حکومت¬ها برای مقاصد خود سعی در حفظ و انتشار آن دارند."
در این مقاله، سعی بر آن است تا با دیدی تحلیلی، معایب و محاسن استفاده از کانال¬های ماهواره¬ای بیان شود و سپس جهت پیشگیری از اثرات معایب برنامه¬های ماهواره¬ای بر جامعه، راهکارها و پیشنهادهایی ارایه می¬شوند.
معایب استفاده از شبکه¬های ماهواره¬ای:
1) ترویج خشونت
یکی از مهمترین و بارزترین پیامدهای منفی فیلم¬ها و برنامه¬های شبکه¬های ماهواره¬ای، افزایش خشونت در جامعه، بخصوص در میان نوجوانان و جوانان است. تحقیقات مختلف روانشناسی با محوریت نظریه‌ی یادگیری مشاهده¬ای آلبرت بندورا نشان داده¬اند که مشاهده‌ی صحنه¬های خشونت-آمیز، گرایش به خشونت و پرخاشگری را در میان بینندگان آن بالا می¬برد و این در حالی است که حجم قابل توجهی از برنامه¬های ماهواره¬ای به فیلم¬های سینمایی و سریال¬هایی اختصاص دارد که در آن صحنه¬های خشونت آمیز به طور مکرر تکرار می شود. در واقع هنگامی که بیننده ساعت‌های متوالی، چنین برنامه¬هایی را می¬بیند، گویا در کلاس آموزشی ترویج خشونت نشسته است. تماشای این گونه برنامه¬ها در قالب فیلم و سریال آثار مخربی بر روی روح و روان بیننده¬ها، بخصوص نسل جوان و نوجوان خواهد داشت، بطوری که ذهن آنان را پذیرای این گونه صحنه¬ها کرده، قساوت قلب را در میان آنان افزایش می¬دهد. این مسأله موجب می¬شود که خشونت در جامعه افزایش یافته و به تبع آن ناامنی به پدیده¬ای شایع در جوامع تبدیل گردد.
2) بلوغ زودرس و دسترسی سریع به اطلاعات جنسی
اکثر سریال¬ها و برنامه¬های ماهواره¬ای براحتی و بدون هیچ سانسوری، مسایل جنسی را مطرح کرده و نمایش می¬دهند. این شیوه‌ی ارایه‌ی اطلاعات، حتی در آگهی¬های بازرگانی ماهواره¬ای نیز به وفور دیده می¬شود. متاسفانه بارها مشاهده شده فرزندان کوچک خانواده نیز بدون هیچ محدودیتی و در کنار والدین خود به تماشای این صحنه¬ها می¬پردازند و این در حالی است که هیچگونه ظرفیتی برای پذیرش این‌گونه اطلاعات ندارند و والدین نیز در بسیاری موارد نسبت به اثرات مخرب تماشای این گونه برنامه‌ها بر روان فرزندان خود غافل و ناآگاه می‌باشند. یکی از مهم¬ترین دلایل بلوغ زودرس در میان فرزندان، تماشای این گونه صحنه¬ها و شکل¬گیری صدها سوال بی‌جواب در اذهان آن‌هاست. آزمایش¬های روانشناختی و تربیتی نشان داده که تماشای مکرر این برنامه¬ها، کنجکاوی فرزندان را در خصوص مسایل جنسی افزایش داده و آنان را از لحاظ ذهنی درگیر یافتن پاسخ برای پرسش هایی کرده که غالباً نمی¬توانند با والدین خود در میان بگذارند و این زمینه را برای آلودگی آن‌ها فراهم می¬کند.
 3) باورهای غلط درباره‌ی مسایل عاطفی و جنسی
تبلیغات غلط و بزرگ¬نمایی شده در شبکه¬های ماهواره¬ای که دایما بر توانایی¬های جنسی افراد مجرد و متاهل تاکید می¬کنند، می¬تواند زمینه¬ساز شکل¬گیری باورهای غلط و کسب اطلاعات نادرست در زمینه‌ی مسایل جنسی افراد شود. این برنامه¬ها و تبلیغات که هدفی جز فروش محصولات خود ندارند، باعث شده¬اند؛ بسیاری درباره‌ی توانمندی¬های جنسی خود شک کرده و به دنبال درمآن‌های نادرست با استفاده از صدها نوع داروهای باشند که به ظاهر گیاهی بوده، اما اثرات جسمی و روحی جبران¬ناپذیری بر مصرف¬کننده¬ها می‌گذارند. از سویی اطلاعاتی که برنامه‌های ماهواره‌ای درباره‌ی چگونگی روابط عاطفی در سریال¬ها و فیلم¬های خود نشان می¬دهند، باعث شکل¬گیری سبک¬های نادرست ارتباطی بین جوانان می¬شود. البته نباید غافل بود که اکثر این برنامه¬ها با اهداف پنهانی بر روی صفحه‌ی تلویزیون¬های خانگی ظاهر می‌شوند و هدف عمده‌ی آن‌ها تغییر سبک زندگی بومی و ایجاد تمایل و گرایش به سبک زندگی غربی در جامعه است.
 4) ایجاد گسست و درگیری بین نسلی
تاثیر برنامه¬های ماهواره¬ای بر روی فرزندان خانواده¬ها یا همین نوجوانان و جوانان بیشتر است، به طوری که این گروه، زمان بیشتری را صرف تماشای برنامه¬های ماهواره¬ای می¬کنند. این برنامه¬ها ارزش¬ها، باورها، تصورات، انتظارات و جهت گیری¬های ارزشی متفاوتی را تبلیغ و عرضه می¬کنند که باعث می¬شود به مرور زمان فاصله‌ی روانی بین والدین و فرزندان بیشتر شود و به انقطاع یا گسست نسلی بینجامد.  
5)ایجاد زمینه¬های اختلاف و تنش بین همسران
تماشای صرف و غیرنقادانه‌ی برنامه¬های متنوع ماهواره¬ای و مقایسه‌ی منفی خود با شخصیت¬ها و داستان‌های این برنامه¬ها، می¬تواند خوراک لازم، برای ایجاد یک درگیری حسابی بین زن و شوهر را فراهم کند. در واقع باید بپذیریم برنامه¬های ماهواره¬ای در فضا و جامعه‌ای دیگر ساخته شده و منطبق با هنجارها و ارزش¬های آن جامعه است که به طبع، برخی از این هنجارها و ارزش¬ها، با جامعه‌ی ما تداخل دارد و حتی متضاد است؛ حال اگر بخواهیم زندگی خود و همسرمان را با توجه به برنامه¬های ماهواره¬ای مقایسه، تفسیر و ارزیابی کنیم، خوب معلوم است که به در بسته می¬خوریم. بررسی¬های به عمل آمده در مورد عوامل طلاق حاکی از آن است که برخی برنامه¬های شبکه¬های ماهواره¬ای نقش بسیار زیادی در دلسردی زوجین از هم داشته است. مشاهده‌ی این گونه برنامه¬ها، سبب افزایش انتظارات زوجین از هم شده، انتظاراتی که برآورده¬کردن آن‌ها در بسیاری موارد غیرممکن است. لذا این مسأله منجر به پیامدهای مخرب در جامعه می¬شود که از آن جمله می¬توان به خیانت زوجین به همدیگر و روی¬آوردن به روابط غیرمجاز پنهانی، طلاق، صدمات جسمی و روحی به همدیگر و غیره اشاره کرد.
  6) کاهش تعاملات واقعی
شاید بارها پیش بیاید در خانه مشغول تماشای برنامه¬های ماهواره¬ای هستید و عملاً ورود، خروج یا صحبت‌های سایر اعضای خانواده خود را متوجه نمی¬شوید. این مسأله یکی از آسیب¬زاترین پیامدهای استفاده‌ی مفرط از برنامه‌های تلویزیونی و ماهواره¬ای است که باعث می¬شود، ارتباط برقرارکردن و تعاملات خانواده و حتی دوستان خود را در اولویت دوم قرار دهیم و زمان بیشتری را به تماشای برنامه‌های مختلف بپردازیم. تماشای طولانی¬مدت فیلم¬ها و سریال¬های ماهواره¬ای، زمینه-ساز انزوای افراد در خانواده شده و روابط صمیمی میان اعضای خانواده را دستخوش تغییراتی می-کند که خوشایند نخواهند بود.
 7) وابستگی و اتلاف وقت
برنامه¬های ماهواره¬ای چنان با جذابیت و تنوع همراه می¬شوند که همه سعی خود را بر میخ کوب-کردن و یک جا‌نشاندن بیننده‌ی خود می¬کنند. این تنوع، سرگرمی و جذابیت باعث می¬شود؛ برخی افراد تا ساعت¬ها، زمان خود را به تماشای برنامه¬های مختلف ماهواره¬ای اختصاص بدهند که نتیجه¬ای جز اتلاف وقت ندارد و حتی گاهی باعث ایجاد وابستگی می¬شود. اختصاص¬دادن اوقات طولانی به تماشای برنامه¬های ماهواره¬ای سبب شده تا از بسیاری سرگرمی¬ها و تفریحات سالم دیگر غافل بمانیم، امروز مطالعه به عنصری غریب و ناشناس در جامعه‌ی ما تبدیل شده است. کتاب، دیگر آن یار مهربانی که سالها پیش خطاب می شد نیست، امروز به جای کتاب، ¬ما در اتاق فرزندان¬مان تلویزیون، رایانه، تبلت و انواع بازی¬های رایانه‌ای داریم و زمینه‌ی دسترسی آسان به انواع شبکه‌های ماهواره¬ای و مجازی را برای آنان فراهم کرده‌ایم.
8) افت عملکردهای تحصیلی و شغلی
تماشای مفرط برنامه¬های ماهواره¬ای آن هم تا پاسی از نیمه شب، باعث کاهش عملکردهای آموزشی و تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان می¬شود؛ بطوری که در کلاس درس، دایما چرت می¬زنند و وقت کمی را نیز برای انجام تکالیف درسی و آموزشی خود دارند. همچنین افراد بزرگسال نیز در محیط کار با مواردی چون تاخیر، غیبت و اهمال¬کاری روبه‌رو می¬شوند که باعث افت عملکرد شغلی آنان می¬شود. تماشای بیش از حد برنامه‌های ماهواره¬ای نوعی وابستگی را به این برنامه¬ها در میان افراد خانواده ایجاد کرده که رهایی از آن تقریباً غیرممکن شده. امروز هرجا که از واژه‌ی اعتیاد نام برده می‌شود، توجه ما معطوف به مواد مخدر و مشتقات آن است، در حالی که اعتیاد به برنامه¬های تلویزیونی و ماهواره¬ای خود به نوعی بدتر از سایر انواع اعتیادها می¬باشد که به واقع می‌توان گفت یکی از علل روی آوردن به مواد مخدر؛ همین برنامه¬های مخرب تلویزیونی است که با تبلیغ فرهنگ نادرست زندگی غربی؛ سیگارکشیدن؛ نوشیدن مشروبات الکلی و مصرف مواد مخدر صنعتی را در میان نوجوانان و جوانان ما به امری عادی تبدیل می¬کند.
 9)  افزایش مصرف گرایی
زمان زیادی از برنامه¬های ماهواره¬ای به تبلیغات کالاهای مختلف اختصاص یافته است. بیشتر این تبلیغات بر محور کالاهای بهداشتی- آرایشی و مُد است. این تبلیغات آن‌چنان با جذابیت و پرتکرار ارایه می¬شوند که مخاطب خود را به خرید آن ترغیب و وسوسه می¬کند.
10) تهدید سلامت جسمانی
تماشای مفرط برنامه¬های ماهواره¬ای باعث ایجاد سکون و بی¬حرکتی در بینندگان آن می¬شود که این خود می‌تواند زمینه¬های سردرد شدید، گردن درد، اختلالات خواب، خشک¬شدن چشم¬ها و دشواری در دید، اضافه وزن و ... را فراهم کند.
مزایای استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای:
1) آگاه¬شدن از پیشرفت¬های علمی
 باتوجه به سرعت بسیار بالای تولید علم درجهان و رشد و پیشرفت لحظه به لحظه‌ی تکنولوژی، وجود فن‌آوری‌ها و رسانه¬هایی که بتوانند این نظریات و تکنولوژی¬های جدید را دراختیار همه‌ی انسان‌ها در گوشه و کنار جهان قرار دهند، لازم و ضروری به نظر می¬رسد. در این راستا ماهواره و اینترنت از رسانه¬های تاثیرگذار محسوب می‌شوند.
 2)  اِشراف خبری نسبت به اوضاع و احوال سراسر جهان در کم¬ترین زمان ممکن:

یکی دیگراز مواردی که موجب جذب افراد بویژه مردان به ماهواره می¬شود، شبکه¬های خبری گسترده و متنوع آن است. شبکه¬های خبری ماهوارهای متعددی وجود دارند که به صورت شبانه روزی اقدام به پخش اخبار رویدادهای مهم در سراسر جهان می¬کنند، رویدادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی، حوادث و ...
3) آشنایی با فرهنگ و سنن کشورهای مختلف
اگر فردی به آشنایی با فرهنگ¬ها و آداب و رسوم کشورهای جهان علاقه داشته باشد و به علت نداشتن اوقات فراغت یا هزینه سنگین سفرهای خارجی، نتواند به همه‌ی کشورهای مورد علاقه¬اش سفر کند، می¬تواند از طریق برخی کانال¬های ماهواره¬ای به مشاهده‌ی سبک زندگی و فرهنگ اقوام مختلف بپردازد. البته همان طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، این می¬تواند زمینه¬ساز بی¬توجهی به فرهنگ بومی و محلی و گرایش به فرهنگ کشورهای دیگر شود.
4) تنوع کانال¬های پخش فیلم، سریال¬های تلویزیونی و مسابقات تفریحی و ورزشی
با توجه به تنوع گسترده‌ی کانال¬های ماهواره¬ای، همواره در طول روز برنامه¬های متنوعی در قالب فیلم و سریال و برنامه¬های دیگری از این کانال¬ها پخش می¬گردند که می¬توانند بیننده¬های خود را تا ساعت¬ها سرگرم و مشغول سازند که البته این نیز می تواند نتایج مخربی را بر روند زندگی روزمره و کاری افراد داشته و آن‌ها را از انجام فعالیت‌های روزمره‌ی خود عقب بیندازند.
 نتیجه گیری:
 بدیهی است تمام کسانی که جذب تماشای کانال¬های ماهواره¬ای شده¬اند، افراد غیر مذهبی نیستند. بسیاری از این افراد به دلیل کم کاری صدا و سیما، حوزه¬های دانشگاهی و دیگر متصدیان حوزه¬های فرهنگ، جذب ماهواره شده و می‌شوند. می¬توان به گونه¬ای عمل کرد تا افراد یا کمتر جذب ماهواره شوند و یا در صورت جذب، به صورت آگاهانه از برنامه¬های سازنده آن استفاده کنند. برخوردهای فیزیکی جهت پاک¬کردن صورت مسأله هیچ گاه جواب نداده و نمی¬دهد. اگر باز هم دست روی دست گذاشته و یا به راه‌های فیزیکی مانند جمع‌آوری دیش‌ها فکر شود، فرهنگ و دیانت مردم این سرزمین به مرور و تدریجاً به زوال می¬رود، حتی مردمی هم که از ماهواره استفاده نمی‌کنند به خاطر هم زیستی با مردم تغییر یافته به وسیله ماهواره در لایه بعدی دچار تغییر خواهند شد.
با این توصیف می¬توان گفت: گرچه ماهواره می¬تواند در هوشیار کردن، اطلاع¬رسانی و پیشرفت نقش مهمی داشته باشد، اما از طرفی دیگر نیز می¬تواند اثرات و پیامدهای منفی به بار آورد؛ تا جایی که کشورهای مختلف برای این موضوع در حال چاره¬اندیشی هستند و هزینه¬های هنگفتی را صرف کاهش آسیب¬های ماهواره می¬کنند.
راهکارها و پیشنهادات:
1) تقویت کانال¬های تلویزیونی داخلی به منظور تهیه و پخش برنامه¬های مناسب و شاد متناسب با سن و سال مخاطبان.
2) توجه ویژه به کانال¬های استانی و حمایت همه جانبه از آن‌ها به منظور تهیه و تولید برنامه-های متنوع با زبان بومی و محلی که می¬تواند نقش زیادی در جذب مخاطبان و اجتناب از تماشای کانال¬های ماهواره¬ای داشته باشد.
3) شناسایی ساعات و زمآن‌هایی که کانال¬های معروف ماهواره¬ای، پخش برنامه¬های هدفدار خود را در آن ساعات متمرکز می¬کنند و زمان‌بندی کردن برنامه¬های شبکه¬های ملی و استانی به منظور پخش پرمخاطب‌ترین برنامه¬ها در این ساعات که می¬تواند اغلب مخاطبان رااز تماشای کانال¬های ماهواره¬ای باز دارد.
4) لزوم تدوین و تدریس کتبی مرتبط با آسیب¬های فضای مجازی و کانال¬های ماهواره¬ای در تمامی سطوح مدارس و دانشگاه¬ها و تبیین پیامدهای اعتیاد به تماشای کانال¬های ماهواره¬ای.
5) لزوم برگزاری جلسات مشاوره و کلاس¬های آموزشی برای زوجین قبل از ازدواج و استفاده از روانشناسان و اساتید برجسته به منظور آشنا ساختن زوجین جوان با شیوه¬ها و روش هایی که کانال¬های هدفدار ماهواره¬ای جهت فروپاشی بنیان خانواده و از بین بردن قبح بعضی مسایل زناشویی و ارتباطات خانوادگی به کار می¬برند.
6) برگزاری فستیوال¬ها و همایش¬هایی به منظور آسیب شناسی فضای مجازی و کانال¬های ماهواره¬ای با دعوت از اولیا و مربیان مدارس.
7) توزیع کتابهایی با موضوع جنگ نرم و اهداف پنهانی شبکه¬های ماهواره¬ای در میان دانش آموزان و دانشجویان به صورت رایگان و تشویق آنان به مطالعه‌ی این گونه کتاب¬ها از طریق برگزاری مسابقات کتابخوانی در سطح مدارس، بخش، شهرستان و استان و اهدای جوایز به برندگان.
8) دعوت از هنرمندان مطرح استانی و کشوری جهت حضور در مدارس و دانشگاه¬ها و سخنرانی پیرامون آسیب¬های شبکه¬های ماهواره¬ای.
9) لزوم آموزش و هوشیار ساختن والدین نسبت به محیط پیرامون فرزندانشان و آسیب‌هایی که آن‌ها ممکن است در معرض آن قرار گیرند و همچنین آگاه ساختن آنان نسبت به ترفندهایی که ممکن است برخی از فرزندان سهواً یا عمداً جهت تماشای برنامه¬های مستهجن و مخاطره-آمیز به کار برند تا عمل خود را دور از چشم و آگاهی والدین خود انجام دهند.
10) برگزاری مسابقات مقاله¬نویسی و انشانویسی در دبیرستان‌ها و دانشگاه¬ها پیرامون این موضوع و استفاده از راهکارهای پیشنهادی خود دانش¬آموزان و دانشجویان.
  11) تهیه مستندهایی درباره‌ی عواقب و نتایج اعتیاد به تماشای برنامه¬های هدفدار ماهواره¬ای و پخش آن از رسانه های ملی و محلی که می¬تواند بازدارندگی مناسبی در مقابل تماشای این گونه برنامه¬ها داشته باشد.    
منابع
1-     مجله صالحین، راهکارهای عملی و تربیتی برای مقابله با ماهواره، سال دوم، شماره هفتم، دی و بهمن 1393.
2-    مزایا و معایب ماهواره، دکتر رحمتی، استاد دانشگاه تهران، اردیبهشت 1392.
3-    مزایا و معایب و آسیب¬های شبکه‌ی ماهواره، روزنامه آفتاب.
4-    روزنامه‌ی جمهوری اسلامی، مورخه 22/5/1371
5-    سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان نیروی مقاومت بسیج، مورخه 23/4/1371
6-    ماهنامه‌ی دیدار آشنا، شماره 65  
7-    جابجایی در قدرت، آلوین تافلر، ترجمه شهین دخت خوارزمی، ج2، ص653

آخرین کتاب ها