مهر و محبت به اهل بيت پيامبر(ص) فلسفه برگزاري مراسم اربعين است
1397/8/7
مصاحبه
مهر و محبت به اهل بيت پيامبر(ص) فلسفه برگزاري مراسم اربعين است
رئيس مرکز بزرگ اسلامي شهرستان سنندج گفت: هدف از برگزاري مراسم اربعين که پيروان تمام مذاهب اسلامي در آن حضور دارند مهر و محبت و علاقه به اهل بيت پيامبر اسلام(ص) است.

به گزارش رابط خبري مرکز بزرگ اسلامي غرب کشور؛ ماموستا اقبال بهمني، رئيس مرکز بزرگ اسلامي شهرستان سنندج در گفت وگو با ايکنا از کردستان، با اشاره به اينکه احترام به اهل بيت(ع) يکي از توصيههاي مؤکد پيامبر اسلام است، اظهار کرد: پيامبر اکرم(ص) در اين باره ميفرمايد: «من شما را بعد از مرگم به دو چيز توصيه ميکنم قرآن و اهل بيتم» براساس اين حديث پيامبر اکرم(ص) راه نجات مسلمانان را تمسک جستن به قرآن و اهل بيت عنوان ميکند.

وي توصيه هاي مؤکد پيامبر اکرم(ص) در محبت به اهل بيتش را راز ماندگاري قيام عاشورا و جاودانه شدن نام و ياد امام حسين(ع) دانست و افزود: اهل بيت پيامبر اکرم(ص) در سه گروه زنان، اولاد پيامبر و حضرت علي(ع) حضرت فاطمه(س) و امام حسين(ع) و امام حسن(ع) تقسيمبندي ميشوند.

ماموستا بهمني با اشاره به اينکه انسان هرچه بيشتر به امام حسين(ع) حب داشته باشد براساس دستور پيامبر اکرم(ص) رفتار کرده است، بيان کرد: براساس کتاب امام بخاري ابوبکر صديق(رض) ميفرمايد: «اي مردم حفظ کنيد احترام به پيامبر(ص) را به وسيله اهل بيتش».

وي امام حسين(ع) را نماد مقاومت، عزت و شرف جامعه اسلامي دانست و اعلام کرد: در اين راستا ما بايد نسبت به آن ذات مبارک بيشتر و بيشتر احترام قائل شويم.

رئيس مرکز بزرگ اسلامي شهرستان سنندج عنوان کرد: بعد از شهادت امام حسين(ع) و يارانش در کربلا توسط ابن زياد، عمر بن سعد، شمر بن ذي الجوشن و ... و صورت گرفتن اهانت بزرگي در حق پيامبر(ص)، اهل بيتش پيام عاشورا را در جهان ماندگار کردند.

وي افزود: عبدالله بن عباس يکي از اصحاب پيامبر(ص) مي فرمايد «در روز عاشورا پيامبر به خوابم آمد که خيلي نارحت و غمگين بود و يک شيشه خون در دستش داشت. از او پرسيدم يا رسول الله چرا پريشاني و گريه ميکني. فرمود امروز در نينوا حسين را به شهادت رساندند و اين شيشه قطره قطره خون حسين است که جمع کرده ام و در روز قيامت از آنان شکايت مي کنم.»

ماموستا بهمني بيان کرد: وقتي امام حسين(ع) قيام کرد تمام بزرگان آن دوران ميدانستند که يزيد و شمر و ابن زياد به او رحم نميکنند اما امام حسين(ع) زماني که ديد اسلام در حال تغيير جهت است و رو به انحطاط ميرود با نثار جان خود و اهل بيتش از تغيير مسير دادن اسلام جلوگيري کرد.

وي ادامه داد: در آن دوران به ذهن مردم اينگونه تزريق شده بود که يزيد خليفه رسول الله و ولي امر مسلمين است اما زماني که خبر شهادت امام حسين(ع) به دست آنها، گرداندن سر امام حسين(ع) در شهر و اسارت خاندان امام حسين(ع) به مسلمانان رسيد، مردم پي به ظالم و مستکبر بودن حکومت امويان بردند.

رئيس مرکز بزرگ اسلامي شهرستان سنندج افزود: در اين راستا قيامهاي عبدالله بن زبير، قيام مختار ثقفي برضد حکومت ظالم بنياميه صورت گرفت و همين قيامها باعث نابودي حکومت امويان شد.

وي اعلام کرد: حرکت قيام کربلا و سخنرانيهاي حضرت زينب(س) يک حرکت تاريخساز و روشنگري بود که باعث روشنفکري جامعه بسته آن زمان شد.

ماموستا بهمني عنوان کرد: اولين هدف برگزاري مراسمات ديني از جمله اربعين يادآوري به مسلمانان است براي ظلم ستيزي با حاکمان مستبد و بي دين و بيانگر اين باشد که مؤمن نبايد هيچگاه در برابر ظلم حاکمان ساکت باشد.

وي بيان کرد: دومين هدف از برگزاري مراسم اربعين که پيروان تمام مذاهب اسلامي در آن حضور دارند مهر و محبت و علاقه به اهل بيت پيامبر اسلام(ص) است.

رئيس مرکز بزرگ اسلامي شهرستان سنندج افزود: کلمه چهل داراي اسرار بي شماري از ديدگاه دين اسلام است يکي آنکه وعده خداوند به حضرت موسي(ع) چهل روز بود و ديگر آنکه هرکس چهل شبانه روز براي خدا عبادت کند خدا چشمه هاي نور و معرفت را در او به جوش مي آورد و يا اينکه پيامبر مي فرمايد هر کس چهل حديث من را حفظ کند با علماي امت من محشور مي شود.

وي به جايگاه چله نشيني در تصوف پرداخت و گفت: از ديدگاه بزرگان تصوف اين چهل روز باعث تزکيه و پاک و خالص شدن روح و روان فرد ميشود و تأثيرات مثبتي در خود فرد و جامعه دارد.

ماموستا بهمني افزود: در اين راستا بايد گفت گه چهل و چله نشيني و اربعين در ديدن اسلام داراي جايگاه بسيار والا و سر و اسراري است که به مرور زمان نمايان مي شود که يکي از اين اربعين ها اربعين امام حسين(ع) است که داراي جايگاه خاصي در دين اسلام است.

وي در ادامه با اشاره به اينکه مردان مقدس هر کدام در دنيا نقش برجستهاي داشتهاند، گفت: يکي از دانشمندان اروپا که درباره اسلام تحقيق ميکند ميگويد که «اسلام توسط چند نفر انتشار پيدا کرد يکي اينکه به وسيله رسول اکرم(ص) وحي و دستورات اسلام ابلاغ شد و دوم اينکه حضرت عمر بن خطاب با فتوحاتش توانست دستورات دين اسلام را در جهان پخش کند و سومين شخص امام حسين(ع) است که با قيام و نثار جان خود و يارانش توانست از به انحراف رفتن دين اسلام جلوگيري کند.»

رئيس مرکز بزرگ اسلام شهرستان سنندج افزود: امروزه يکي از دسيسههاي دشمنان براي مقابله با توسعه اسلام اختلاف و تفرقه افکني بين مسلمانان است.

وي وجود گروههاي انحرافي و تندرو در اسلام را يکي از دسيسههاي دشمنان براي مقابله با اسلام دانست و گفت: جاي تاسف است که بخش عظيمي از ذخاير و ثروتهاي ملي مسلمانان به اسلحه داده ميشود تا بر سر برادران ديني خود بريزند.

ماموستا بهمني افزود: ما مسلمانان بايد با علم و دانش و بصيرت و آگاهي تمام توطئه هاي تفرقه افکنانه دشمنان را خنثي کنيم و حسين وارانه زمينه توسعه دين اسلام را در جهان فراهم کنيم و تنها راه رسيدن به اين امر پيروي از قرآن و سنت پيامبر اکرم(ص) و تمسک جستن به اهل بيت(ع) است.

وي در پايان يادآور شد: زائران اربعين بايد همانگونه که امام حسين(ع) نماز اول وقت را در سخت ترين شرايط ادا کرد، ما نيز عبادت و بندگي خود را به جا آوريم و اهل تسنن و تشيع براي مقدسات هم احترام قائل شوند.


آخرین کتاب ها