ماموستا مسعود دانش پژوه:عرفان‌های نوظهور مردم پسند ظاهر می‌شوند
1397/8/9
عضو شورای افتاء مریوان
ماموستا مسعود دانش پژوه:عرفان‌های نوظهور مردم پسند ظاهر می‌شوند
عضو شورای افتاء مریوان با بیان اینکه در تبلیغ دین باید با صبر و حوصله رفتار و عقیده خود را به مخاطب نقبولانیم، گفت:‌ عرفان‌های نوظهور در مقابل این رویه ما با صبر و حوصله و در قالب مردم پسند ظاهر می‌شوند.

عضو شورای افتاء مریوان

عرفان‌های نوظهور مردم پسند ظاهر می‌شوند

به گزارش رابط خبری مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور، ماموستا مسعود دانش پژوه در نشست روشنگری و نقد فرقه‌های تکفیری و عرفان‌های نوظهور که با حضور اساتید حوزه و دانشگاه و جمعی از طلبه‌های خواهر و بردار در مرکز بزرگ اسلامی مریوان برگزار شد با طرح این سوال که چرا مردم به نحله‌ها و جریانات تکفیری و انحرافی علاقه پیدا کرده‌اند، اظهار کرد: چرا این جریانات که حدود 10 تا پانزده سال از فعالیتشان می‌گذرد تا این حد پیشرفت پیدا کرد و ما با وجود بهرمندی از منابع فراوان و عالمان قدیم دچار مشکل شده‌ایم!

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین دلایل این وضعیت، این است که ما با طمإنیه و حوصله کار نمی‌کنیم و در تبلیغ با تندی رفتار و به زور می‌خواهیم عقیده خود را به مخاطب بقبولانیم.

وی اضافه کرد: این عرفان‌های نوظهور در مقابل این رویه ما با صبر و حوصله کار کرده و در قالب مردم پسند ظاهر می‌شوند.

وی افزود: ما نتواستیم مخاطبین خود را بخوبی قانع کنیم، زیرا علم و آگاهی کافی نداریم، در حالی که مبلغ مخالف دین اسلام توانسته با برنامه‌ریزی درست و هدفمند تفکرات خود را بخوبی در مغز مخاطبینش فرو کند.

ماموستا مسعود گفت: طلاب و عالمان دینی باید بر تفکرات دشمنان اسلام تسلط داشته باشند تا بتوانیم از عقاید خود در برابرشان دفاع نمائیم وگرنه اگر مطالعه نداشته باشیم دچار مشکل می‌شویم.

وی یکی دیگر از مشکلات در این حوزه را قبول فتوی غیر صحیح بدون مطالبه سند و مدرک معتبر عنوان کرد و گفت: تعصب و محبت خشک موجب شده ما در مقابله با این جریانات کم بیاوریم.

وی تصریح کرد: یکی از علت‌های نقص در تبلیغ است و از سوی دیگر این جریانات انحرافی قوانین شرع بخصوص در بحث سود(ربا) و طلاق را برای مردم آسانکاری می‌کنند و مردم راحت‌تر عقاید آنان را می پذیرند.

وی افزود: ‌بحث کردن با پیروان جریانات انحرافی بسیار مشکل است و واقعاً باید با معلومات به مقابله آنان برویم.

ماموستا مسعود افزود: یکی از دلایل تکفیر کردن اینست که اصلاً عقیده‌شان بر تکفیر است و پیروی نکردن از مذاهب و خروج از مذاهب نیز از علل تقویت جریان تکفیری و تکفیر کردن است.

وی اگفت: باید این چهار مذهب را حفظ و تمام و کمال به دست مردم برسانیم تا از به وجودن آمدن تفرقه و جریانات تکفیری جلوگیری نمائیم.

 

انتهای پیام/


آخرین کتاب ها