ماموستامحمدعلی کریمی: عقل و شرع بر محبت به پدر و مادر تاکید دارد
1397/9/18
امام جمعه موقت دهگلان
ماموستامحمدعلی کریمی: عقل و شرع بر محبت به پدر و مادر تاکید دارد
امام جمعه موقت دهگلان گفت: محبت و مهربانی با پدر و مادر امری است که عقل و شرع به ضرورت آن تاکید دارد.
 عقل و شرع بر محبت به پدر و مادر تاکید دارد

به گزارش رابط خبری مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور،  محمدعلی کریمی در خطبه های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع دهگلان با اشاره به آیات و احادیث نبوی درباره احترام والدین اظهار کرد: جامعه مسلمانان باید به این مسائل اهمیت فراوانی بدهند و در این راستا از هیچ تلاشی فروگذار نباشند.

وی تصریح کرد: خداوند عزوجل در قرآن کریم خطاب به انسان‌ها می‌فرماید«ای انسان پروردگارت فرمان داده است که جز او را پرستش نکنید و نسبت به پدر و مادر مهر و محبت داشته باشید در وقت پیری و ناتوانی آنان را نگران و غمگین نکنید و با خشونت با آنها رفتار نکنید.

وی انجام رفتار محبت آمیز با والدین و مهر و محبت به آنها را از دستورات خداوند تبارک و تعالی دانست و خاطرنشان کرد: خداوند در آیات قرآن کریم بارها به این موضوع تاکید فرموده و انسان‌ها را سفارش کرده‌اند.

ماموستا کریمی عنوان کرد: یکی از آثار بی‌حرمتی به پدر و مادر گرفتار شدن به عذاب الهی است و محبت و مهربانی با پدر و مادر امری است که عقل و شرع به ضرورت آن اقرار می‌کنند و می‌فرماید «از روی محبت و مهربانی بال فروتنی را برای پدر و مادرت فرود آور و خوش زبانی و خوش رفتاری با والدین را همواره مد نظر قرار گیرد»

وی در ادامه به حدیثی از نبی مکرم اسلام(ص) پرداخت و گفت: شخصی به حضور آنحضرت (ص) شرفیاب شد و گفت ای پیامبر خدا بیشتر از همه به چه کسی احترام بگذارم و آنحضرت (ص) در جواب فرمودند «مادرت» و این را سه بار تکرار فرمودند و گفتند «پدرت».

وی عنوان کرد:خداوند در سوره مبارکه لقمان هم در همین مورد می‌فرماید انسان را در حق پدر و مادر سفارش کردیم مادرش او را با ناتوانی حمل کرد و برای پدر و مادرت شکر به جای آور که بازگشت همه بسوی اوست.

انتهای پیام/

آخرین کتاب ها