زندگی بر مبنای دستورات دینی موجب سعادتمندی انسان می‌شود
1397/10/30
امام جمعه مسجد جامع بهاران سنندج
زندگی بر مبنای دستورات دینی موجب سعادتمندی انسان می‌شود
امام جمعه مسجد جامع بهاران سنندج گفت: زندگی بر مبنای دستورات دینی و اسلامی موجب سعادتمندی انسان می‌شود.
به گزارش رابط خبری مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور، ماموستا خلیل آدابی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته به اهمیت و فلسفه موضوع خانواده و چگونه زندگی کردن از دیدگاه اسلام پرداخت و اظهار کرد: زندگی بر مبنای دستورات دینی و اسلامی موجب سعادتمندی انسان و تحکیم پایه‌های خانوادگی می‌شود.
وی در ادامه به موضوع دعا و استغفار از گناه گریزی زد و گفت: پیامبر مکرم اسلام خیلی در نماز به تسبیحات توجه می‌کرد و همواره به اصحاب می‌فرمودند« در نماز یومیه همیشه استغفرالله والحمدالله سبحان الله وآیت الکرسی بخوانید تا بدون هیچ مانعی وارد بهشت شوید.
وی تصریح کرد:‌ پیامبر مکرم اسلام همچنین خطاب به اصحاب و یارانش می‌فرمودند« بعد از نماز سبحان الله، الحمدالله والله اکبر را از یاد نبرید چرا که انجام این ذکرها گناهان صغیر انسان را پاک می‌کند.
امام جمعه مسجد جامع بهاران سنندج افزود: در خارج شدن از مسجد عجله نکنید و همیشه ذکر و تسبیحات را مورد توجه قرار دهید تا جزء رستگاران باشید.
ماموستا آدابی به برخی نصایح لقمان به فرزندش اشاره کرد و گفت: خداوند در سوره لقمان می فرماید ما می دانیم و به هر کس که بخواهیم حکمت عطا می‌کنم واین خیر بزرگ به هر کسی تعلق نمی‌گیرد مگر خودمان بخواهیم.
وی با بیان اینکه روزی لقمان از فرزندش خواست گوسفند را سر ببرد و بهترین قسمت‌های  آن را برایش بیاورد، فرزندش اطاعت امر کرد و قلب و زبان‌ حیوان را برای پدر آورد، ادامه داد: پدر دوباره از فرزند خواست گوسفند دیگری قربانی و این بار بدترین قسمت‌های آن را برایش بیاورد بازهم ایشان رفت و زبان وقلب حیوان را برایش آورد.
امام جمعه مسجد جامع بهاران سنندج خاطرنشان کرد: لقمان گفت فرزندم اگر این دو قسمت باهم خوب باشند تمام کارها به وسیله قلب و زبان درست انجام خواهد شد.
وی در بخش دیگری از خطبه‌های این هفته به بحث نیکی به پدر ومادر و اهمیت این مهم از دیدگاه اسلام و قرآن پرداخت و افزود: احترام به والدین همواره در قرآن و از سوی بزرگان دین مورد تاکید قرار گرفته و همه ما باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشیم.
امام جمعه مسجد جامع بهاران سنندج تصریح کرد: پیروی از پدر و مادر و احترام به جایگاه و مقام آنها به ویژه مادران باید در جامعه اسلامی بیش از پیش نهادینه شود.
ماموستا آدابی با بیان اینکه تنها در صورتی که پدر و مادر مشرک باشند می‌توانیم از آنها تبعیت نکنیم، گفت: انجام فرائض دینی به ویژه ادای نماز، اجرای امربه معروف و نهی از منکر و داشتن صبر در مشکلات از ویژگی مسلمانان واقعی است.
وی با تاکید براینکه مسلمان واقعی هرگز کبر وغرور به خود راه نمی‌دهد، گفت: خودداری از فخرفروشی و غرور و توجه به تقوا الهی از خصوصیات مسلمانان واقعی است.
امام جمعه مسجد جامع بهاران سنندج در پایان خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن می فرماید«ای ایمانداران خودتان، زنانتان و بچه‌هایتان را در برابر آتش جهنم به وسیله نماز و رعایت اصول دین و در خدمت قرآن بودن حفظ کنید.
انتهای پیام/

آخرین کتاب ها