ضرورت اهتمام جدی به موضوع ترویج فرهنگ نماز در جامعه
1397/12/14
کارگاه آموزشی اقامه نماز
ضرورت اهتمام جدی به موضوع ترویج فرهنگ نماز در جامعه
استاد ستاد اقامه نماز کشور، بر ضرورت اهتمام جدی به موضوع ترویج فرهنگ نماز در جامعه تاکید کرد و گفت: استفاده از شیوه‌های مختلف همچون تشویق، تقلید و غیره در این راستا ضروری است.
به گزارش رابط خبری مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور، حجت‌الاسلام ابراهیمی در نشست تخصصی اقامه نماز که در کتابخانه امام خامنه‌ای برگزار شد به اهمیت نماز اشاره  و اظهار کرد: نماز تنها عبادتی است که راه فرار ندارد و اهمیت بسیار زیادی در دین اسلام به این امر داده شده است.
وی تصریح کرد: اما متاسفانه آنگونه که باید در جامعه امروزی به نماز توجه و اهمیت داده نشده است.
وی افزود: امروز انگونه که شایسته این عبادت است به آن پرداخته نشده باید همه دست به دست هم بدهند و قدرت خود را برای ترویج این فریضه انجام دهند.
به گفته وی، ستاد اقامه نماز با ایجاد فرصت‌های مختلف به صورت جدی و با قاطعیت در زمینه ترویج و نهادینه کردن فرهنگ نماز در جامعه همت گمارده است.
وی خاطرنشان کرد: ستاد اقامه نماز در همین راستا یک سری اساتید در طی دو ترم تا سه ترم آموزش و برای سراسر کشور اعزام تا بحث نماز را آموزش و اهمیت آن را بیان کنند.
وی افزود: نخستین گام جاافتادن اهمیت نماز و بعد از آن بکارگیری و بهره‌گیری از شیوه‌های مختلف برای جذب جوانان به سمت نماز است.
وی اظهار داشت: در قالب این دوره‌ها دلایل مختلف در سستی، تنبلی و حتی عدم آشنایی جوانان با اهمیت ادای این واجب دینی به دو شیوه مکتوب و مدون بیان می‌شود تا امامان جمعات از برخی از این نکات در آموزش‌های خود استفاده کنند.
وی به برخی از این شیوه‌ها در این راستا اشاره کرد و گفت: یک از شیوه‌ها تقلید است، مثلا کودکان و حتی جوانان با دیدن پدر و مادر نماز خوان خود اقدام به الگوگیری می‌کنند.
به گفته وی، وقتی کودکان ما می‌بینند که بزرگترها آنها نسبت به نماز سهل انگاری می‌کنند خود به خود از آنها الگوبرداری می‌کنند.
وی به نقش تشویق در راستای ترویج و نهادینه کردن فرهنگ نماز هم اشاره کرد و گفت: ما در بجث علمی، ورزشی و غیره جوانان را تشویق می‌کنیم ولی متاسفانه آنگونه که باید در حوزه نماز به این مسئله توجه نداشته و غفلت کرده‌ایم و جوانان را مورد تشویق قرار نداده‌ایم.
وی تصریح کرد: سن کودکی بهترین زمان برای الگوبرداری است و باید در بحث ترویج نماز در جامعه به این ظرفیت توجه خاصی داشته باشیم.
وی در مورد برپایی نماز اول وقت و به صورت جماعت در سطح ادارات هم، اظهار کرد: آنچه برآمده از آیات قران است، اهتمام به نماز در اول وقت را سفارش می‌دهد، برپایی نماز اول وقت در محیط اداری نیز نیازمند یک برنامه‌ریزی مناسب است.
وی تصریح کرد: باید به نحوی برنامه‌ریزی کنیم که در یک زمان کارهای مومنین انجام و در اولین فرصت هم که فاصله زیادی با اول وقت نداشته باشد نماز اول وقت به صورت جماعت برپا شود.
وی اظهار کرد: خیر جامعه اسلامی در ادای نماز اول وقت است و همه باید در این راستا اهتمام ویژه داشته باشیم.
انتهای پیام/

آخرین کتاب ها