ماموستا سیدعارف عنایتی:انسان در ماه رجب وارد دریای رحمت الهی می‌شود
1397/12/19
امام جمعه دهگلان
ماموستا سیدعارف عنایتی:انسان در ماه رجب وارد دریای رحمت الهی می‌شود
امام جمعه دهگلان با اشاره حلول ماه رجب با بیان اینکه انسان در این ماه وارد دریای رحمت الهی می‌شود، گفت: حضرت محمد(ص) در مورد عظمت ماه رجب می‌فرماید«رجب ماه خداوند، شعبان ماه رسول‌الله و رمضان ماه امت مسلمان است».
به گزارش رابط خبری مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور، ماموستا سیدعارف عنایتی  در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع این شهر با اشاره به این که اجلاسیه شهدای شهرستان دهگلان که در 20 اسفند برگزار می‌شود، اظهار کرد: این کنگره‌ها با هدف زنده‌ نگهداشتن یاد و خاطر شهدا برنامه‌ریزی شده و باید در بهترین سطح به لحاظ کیفی و کمی برگزار شود.
وی با بیان اینکه رشادت و ایثار در دین مبین اسلام از جایگاه والای برخوردار است، تصریح کرد: در جنگ احد یکی از اصحاب آن حضرت(ص) به نام سعد در روز نبرد باکفار، پشت به دشمن و روبروی رسول اکرم(ص) کرده بود و دشمن در حال جنگ با مسلمانان بود پیامبر اکرم خطاب به سعد فرمود «چرا مرا نگاه می‌کنی مگر جنگ نیست چرا پشت به دشمن کرده‌ای سعد عرض کرد یا رسول الله من امروز شهید می‌شوم و دوست دارم تا آخرین نفس و تا آخر لحظه زندگیم شما را نگاه کنم حضرت(ص) کمان خود را به سعد داد و فرمود برو در دل دشمنان پیامبرت نبرد کن».
امام جمعه دهگلان افزود: شهادت مقام بلندمرتبه‌ای است که خداوندمنان به هر کسی عطا نمی‌کند، چرا که شهادت برای رضایت پروردگار و دارای اجر عظیم است.
ماموستا عنایتی در ادامه با اشاره به جشن نیکوکاری و ضرورت مشارکت مردم در این جشن گفت: خداوند متعال در حق بندگانش لطف فراوان داشته و از نعمت‌های مختلف سلامتی و اولاد صالح زندگی به آنها عطا فرموده است.
وی تصریح کرد: انسان به شکرانه این نعمت الهی باید از آنچه پروردگار به او ارزانی داشته در راه خدا ببخشد و کمک حال نیازمندان در روزهای سخت زندگی باشد.
امام جمعه دهگلان افزود: حضرت محمد(ص) می‌فرمایند«ای امت من در دادن صدقه و بخشش مال بدانید که هیچ مالی از شما کم نمی‌شود چرا که خداوند چندین برابر آنچه را که بخشیده‌اید به شما بازخواهد گرداند»
ماموستا عنایتی گفت: در حدیثی قدسی خداوندمنان خطاب به حضرت محمد(ص) فرمودند«دست نیازمند را بگیر تا من دست شما را بگیرم و در جای دیگر می‌فرمایند در زمین به همدیگر رحم داشته باشید تا در آسمان خداوند به شما رحم کند».
وی با بیان اینکه هر مسلمانی که دل مسلمانی را شاد کند خداوند هم دل او را شاد و از بلا و مصیبت روزگار دور می‌کند، گفت: مسائل و مشکلات حل و فصل خواهد شد، اما اگر انسان فقط خودش را در نظر بگیرد باید منتظر عقاب پروردگار باشد.
امام جمعه دهگلان در ادامه ضمن تبریک هفته منابع طبیعی و درختکاری اذعان کرد: شرع مقدس اسلام  بسیار بر این موضوع تاکید نموده و بر مراقبت از منابع طبیعی و درختان تاکید داشته است.
ماموستا عنایتی افزود: بسیاری از بزرگان دین و پیامبران اهل کشاورزی و باغداری بوده‌اند و پیامبر مکرم اسلام در این راستا می‌فرماید« درخت موجودی زنده است و همیشه ذکر خدواند را بجا می‌آورد».
 وی اظهار کرد: متاسفانه بعضی از کشاورزان از روی سهل انگاری و یا عمدی بعد از برداشت محصول زمین را آتش میزنند که این اقدام موجب از بین رفتن هزاران جاندار می‌شود که امیدواریم این رویه دیگر تکرار نشود.
امام جمعه دهگلان گفت: ما به عنوان پیروان امت رسوالله باید اخلاق و رفتارمان را با شرع مقدس اسلامی تطبیق و مسیر حرکتمان را بر زاویه‌ای که دین اسلام دستور داده قرار دهیم.
ماموستا عنایتی در ادامه با اشاره ماه رجب با بیان اینکه انسان در این ماه وارد دریای رحمت الهی می‌شود، گفت: حضرت محمد(ص) در مورد عظمت ماه رجب می‌فرماید« رجب ماه خداوند، شعبان ماه رسول‌الله و رمضان ماه امت مسلمان است».
وی خاطرنشان کرد: پس انسان تا می‌تواند باید از این ظرفیت برای نزدیک شدن بیشتر به خداوند استفاده کند، اگر انسان رجب را درک کند در ماه‌هایی شعبان و رمضان از نعمت‌های الهی برخوردار می‌شود.
امام جمعه دهگلان در بخشی دیگر از خطبه به برخی باورهای بی‌ریشه در بین مردم اشاره کرد و گفت: رمالی و فالگیری در دین اسلام جایز نیست و حضرت محمد (ص) فرمودند «هر کسی نزد این افراد برود و آنان را تایید کند بر آنچه بر من نازل شده است کافر خواهد شد».
ماموستا عنایتی اظهار کرد: اصل دعا را خداوند متعال در سوره مبارکه بقره میفرماید «یا محمد (ص) زمانی که بندگانم از تو درباره من بپرسند، به راستی که من نزدیکم دعای دعا کننده را هنگامی که مرا بخواند اجابت می‌کنم پس آنان باید دعوت مرا قبول و به من ایمان بیاورند، باشد که راه یابند».
وی اظهار کرد: خدواند تبارک و تعالی آنقدر به بنده خودش نزدیک است که اگر انسان در  دل خود و با ایمانی راسخ و استوار از او چیزی بخواهد خداوند می‌شوند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه علما ایمان را به سه مرحله تقسیم کرده‌اند، گفت: اگر کسی یکی از این مراحل را مورد بی‌توجهی قرار دهد ایمانش ناقص است.
به گفته امام جمعه دهگلان، انسان باید با دل و یقین معرفت و شناخت پیدا کند که غیر از الله خدای دیگر نیست و این مهم را با زبان اقرار و در عمل نیز ارکان ایمان را انجام دهد.
انتهای پیام/

آخرین کتاب ها