ماموستا مصطفی شیرزادی :ترویج فرهنگ کمک به نیازمندان در جامعه نهادینه شد
1397/12/19
امام جمعه مریوان
ماموستا مصطفی شیرزادی :ترویج فرهنگ کمک به نیازمندان در جامعه نهادینه شد
امام جمعه مریوان گفت: ترویج فرهنگ کمک به نیازمندان در جامعه نهادینه شود.
به گزارش رابط خبری مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور، ماموستا مصطفی شیرزادی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع مریوان اظهار کرد: در اولین جمعه ماه رجب که یکی از ماه‌های حرام است قرار داریم ماهی که عبادت در آن اجر مضاعف دارد.
وی خاطرنشان کرد:  کمیته امداد امام خمینی(ره) در قالب جشن نیکوکاری برای حمایت هرچه بیشتر از نیازمندان دست یاری به سوی مردم بلند کرده که امیدواریم مردم متدین این شهرستان کمافی سابق با مشارکت خود زمینه رفع بخشی از مشکلات اقشار نیازمند را فراهم سازند.
امام جمعه مریوان کمک به نیازمندان را امری ضروری دانست و تصریح کرد: با توجه به شرایط اقتصادی امروز اقشار نیازمند جامعه نیازمند حمایت بیشتری از سوی مسوولان و مردم دارند که همه باید به اندازه توان در این راستا اهتمام داشته باشیم.
ماموستا شیرزادی گفت: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید.«هر عمل نیکی که انجام دهید (نزد خداوند گم نشده) خداوند نسبت به آنها آگاه است.
وی تصریح کرد: خداوند در آیه 215 سوره بقره و در آیه 15 سوره جاثیه  می‌فرماید« هر كه كار شايسته كند به سود خود اوست و هر كه بدى كند به زيان خود اوست».
امام جمعه مریوان افزود: خداوند ما را به انجام عمل نیک دستور می‌دهد و می‌فرماید در كارهاى نيك بر يكديگر پيشى بگيريد.
به گفته ماموستا شیرزادی، احسان شیوه‌های متفاوتی دارد که یک قسم آن بدنی است، یعنی انسان با جهد و با بدن خود احسان می‌نماید مانند نماز و روزه‌داری و یک قسم احسان جهد مالی است که انسان با صرف مال خود در قالب پرداخت زکات، صدقات و نذریات در راه خدا احسان می‌کند.
وی اظهار کرد: یک قسم احسان مال هم مالی و هم بدنی است مانن حج و جهاد و همه کارهایی که امروزه برای اصلاح جامعه صورت می‌گیرد.
وی با تاکید براینکه رسول الله(ص) در حدیثی ایمان را به 73 تا 79 قسمت و در روایتی به 69 قسمت تقسیم می‌فرمایند، افزود: ایمان عبارتست از انجام عمل نیک. اگر در طول روز اعمال نیک انجام بدهیم نشانه ایمان است.
امام جمعه مریوان تصریح کرد: حیا از شاخه‌های ایمان است و انسان‌های بی‌حیا ایمان محکمی ندارند.
ماموستا شیرزادی با اشاره به اینکه راه‌های احسان زیاد است، گفت:‌ ابوذر غفاری(رض) در این باره می‌فرماید« خدمت رسول الله(ص) عرض نمودم که افضل اعمال کدام است؟ رسول الله(ص) پاسخ فرمودند: «ایمان به خدا و در مرتبه دوم جهاد در راه خداست و در صرف مال و آزاد کردن بردگان آن که نزد صاحبش از همه با ارزشتر و نفیس‌تر است.
وی خاطرنشان کرد: این صحابه ادامه می‌دهد از پیامبر خدا سوال پرسیدم، اگر مالی برای بخشش نداشته باشم تکلیف چیست«رسول الله(ص) پاسخ دادند در کارها به نیازمندان و ناتوانان کمک کنید و  اگر توانی برای کمک نداشتید حداقل برای آنها شر نداشته باشید».
وی گفت: خداوند آیه 92 سوره آل‌عمران می‌فرماید:« هرگز به نيكوكارى نخواهيد رسيد تا از آنچه دوست داريد» بخشیدن چیزی که به درد نمی‌خورد که انفاق و نیکوکاری محسوب نمی‌شود.
امام جمعه مریوان خواستار کمک و دستگیری مردم از فقرا شد و بر حمایت کمیته امداد به عنوان متولی حوزه حمایت از نیازمندان تاکید کرد.
ماموستا شیرزادی در ادامه ضمن تبریک هفته منابع طبیعی و روز درختکاری اظهار کرد: درختکاری نوعی احسان است و رسول الله(ص) در این باره می‌فرمودمایند:« هیچ ایمانداری درختی نمی‌کارد که هر جانداری و انسانی از ثمر آن استفاده نماید، مگر اینکه تا روز قیامت صدقه جاریه برای آن ایماندار محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه تا روزی که این درخت زنده است برای صاحبش صدقه جاریه محسوب می‌شود، گفت: حراست و حفاظت از درختان موجود و مقابله با بریدن آنها امر مهمی است که همه باید در این راستا تلاش کنیم.
امام جمعه مریوان در ادامه به نزدیک شدن فصل بهار و تعطیلات نورزی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه شهر مریوان به دلیل داشتن جاذبه‌های گردشگری شهری گردشگر پذیر و سالانه مهمان‌های زیادی در تعطیلات نوروزی به این شهرستان سفر می‌کنند مردم با مهمان‌نوازی لحظات شیرین را برای مهمانان رقم بزنند.
به گفته شیرزادی، برخی کارهای مانند استفاده قلیان که امروز در بین جوانان ما باب شده تفریح نیست و به زیان فرد و اجتماع بوده که امیدواریم اینگونه کارها در جامعه ما حذف شود.
وی با اشاره به حضور زائران راهیان نور در این شهرستان گفت: این انتظار را از مسوولان داریم که بسترهای لازم برای میزبانی ابرومند از این مهمان نورزی را فراهم سازند و موضوع کنترل بازار را به عنوان اصل مهم مد نظر قرار دهند.
انتهای پیام/

آخرین کتاب ها