کتاب «محمد امین(صلی الله و علیه و آله وسلم)اولین اثر در تاریخ هورامان در سیره و زندگانی پیامبر(ص) با قلم ماموستا محمدامین میرزای هورامی روانه بازار شد.
1398/1/28
معرفی کتاب محمد امین (صلی الله و علیه و آله وسلم)
کتاب «محمد امین(صلی الله و علیه و آله وسلم)اولین اثر در تاریخ هورامان در سیره و زندگانی پیامبر(ص) با قلم ماموستا محمدامین میرزای هورامی روانه بازار شد.
✍تالیف: محمدامین میرزای هورامی
کتاب محمدامین(صلی الله و علیه و آله وسلم) تالیف فاضل ارجمند دیار کردستان، «محمدامین میرزای هورامی» به زبان هورامی (از مجموعه زبان و ادبیات گورانی کُردی) یکی از گنجینه های گرانبهای زبان شیرین هورامی است که درباره احوال و سیرت و شخصیت پیامبر اسلام، رسول رحمت حضرت محمدبن عبدالله(صلی الله و علیه و آله وسلم) نگاشته شده است.
لطف این کتاب علاوه بر  مزایای بیشمار و فواید بسیاری که در شرح سیرت پیامبر اسلام(صلی الله و علیه و آله وسلم) به نمایش می گذارد، خوانندگان را با ادبیات و میراث پرباروبر شفاهی زبان هورامی  آشنا می سازد.
نگارش کتاب به زبان کُردی هورامی زیرساخت های مبانی زبان شناسی تاریخی زبان های ایران (از جمله پهلوی-پارتی پهلوی-ساسانی و پارسی نو ) و کُردی (گویش ها و گونەهای کورمانجی؛کلهری؛ لری و گورانی) را در ساختار و صرف و نحو بازسازی و احیا می نماید و بسیار قابل استفاده برای زبانشناسان و محققان زبان های باستانی و معاصر خواهد بود.
از این جهت خوانندەی چنین کتابی؛ ضمن آشنایی با انبوهی از واژگان هورامی با نثری پرمغز و درعین حال ساده وروان و حاوی نکات ادبی مأنوس می شود.
نکته دیگر اینکه غالب متون ادبی گورانی منظوم بوده و این اثر در نوع خود کم نظیر و توانسته در حوزه آثار منثور هورامی، نقیصەای بزرگ را پر کند و در آینده نیز جزو متون و منابع آموزش زبان هورامی قرار گیرد.

آخرین کتاب ها