ماموستا شیرزادی :اکرام و کمک به نیازمندان واقعی در این ماه را فراموش نکنیم
1398/2/29
امام جمعه مریوان
ماموستا شیرزادی :اکرام و کمک به نیازمندان واقعی در این ماه را فراموش نکنیم
امام جمعه مریوان گفت: رمضان ماه احسان و نیکوکاری است لذا نباید اکرام نیازمندان و کمک به این قشر در این ماه مبارک فراموش کنیم چرا که انسان‌های مسلمان با کمک به مستمندان و فقرا گناهانشان آمرزیده می‌شود.

ماموستا شیرزادی در خطبه‌های نماز جمعه مریوان که با حضور نمازگزاران در مسجد جامع و خیابان‌های اطراف آن برگزار شد، اظهار کرد: ماه مبارک رمضان ماه خیر و احسان، ماه عفو و غفران پروردگار  است که ان‌شاءالله خداوند همه ما را عاقبت به خیر نموده و ما را در ردیف کسانی قرار دهد که در این ماه آنان را عفو می‌نماید.

وی در ادامه گفت: پیشگیری مهم‌تر و بهتر از درمان است، انسان باید مراقب سلامت خود و خانواده‌اش باشد تا گرفتار بیماری نشوند چرا که خود انسان تا اندازه‌ای در مبتلاشدن به بیماری مقصر است.

امام جمعه مریوان تصریح کرد: برخی خوراکی‌ها برای انسان مضر است و این معنی بهداشت قرآنی است که خداوند برخی چیزها را حرام نموده است چون برای سلامتی انسان مضر است.

ماموستا شیرزادی همچنین گفت: در ماه مبارک رمضان سنت است که انسان‌ها بسته به توان و وسع خود افطاری می‌دهند هر چند، افطاری به فقرا ثواب بیشتری دارد.

وی ادامه داد: رمضان ماهی است که گناهان آدم سوزانده می‌شود مشروط بر اینکه روزه‌داری ما کامل باشد یعنی جدای از نخوردن و نیاشامیدن، از تهمت و افترا، غیبت کردن دوری کنیم و اعمال عبادی را انجام دهیم.

امام جمعه مریوان اذعان داشت: روزه‌داری از دستورات خداوند است و کسی که بدون عذر و بهانه روزه نگیرد به معنی عدم اطاعت از امر خداوند است.

وی شروط روزه را مسلمانی، بلوغیت، عاقل بودن و داشتن توانایی و نیت روزه‌داری ذکر کرد و گفت: همینکه انسان سحری به نیت روزه‌گرفتن فردا بیدار می‌شود خود بر قصد روزه کفایت می‌کند.

ماموستا شیرزادی اضافه کرد: ماه رمضان فرصت و بهانه‌ای برای انسان‌های صالح خداوند است اما برای اهل دنیا بدبختی است که نه تنها بر دنیای آنها افزوده نمی‌شود بلکه قیامت را نیز از دست می‌دهند.

خطیب نماز جمعه مریوان ادامه داد: در جامعه ما افراد ناتوان و مستحق زیادی وجود دارند که در قیامت بخاطرشان محاسبه می‌شویم، وجودشان برای ما برکت است و با کمک به آنها گناهان ما بخشیده می‌شود لذا از طریق نهادهایی چون کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی به آنها کمک کنیم.

وی گفت: در چنین زمانی باید در فکر نیازمندان باشیم تا خداوند نیز مشکلات ما را حل نماید. اگر ما در زمان خوشی دست فقرا را بگیریم خداوند نیز در زمان غضب خود مواظب ما خواهد بود.

ماموستا شیرزادی در پایان سخنانش بر پرداخت زکات فطریه تاکید کرد و گفت: در استان کردستان که قوت غالب مردم گندم است باید بهای سه کیلوگرم گندم براساس قیمت روز پرداخت شود.

انتهای پیام/


آخرین کتاب ها