ماموستا سید عارف عنایتی:خانواده مهم‌ترین عنصر در پیشرفت و موفقیت هر جامعه‌ای است
1398/3/19
امام جمعه دهگلان
ماموستا سید عارف عنایتی:خانواده مهم‌ترین عنصر در پیشرفت و موفقیت هر جامعه‌ای است
امام جمعه دهگلان گفت: خانواده نقش مهمی در شکل‌گیری شخصیت انسان دارد و به عنوان مهم‌ترین کانون بشری، عنصر اساسی در تشکیل، پیشرفت و موفقیت هر جامعه‌ای است.
ماموستا سید عارف عنایتی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع شهر دهگلان از خانواده به عنوان مهم‌ترین پایگاه دوام و قوام هرجامعه نام برد و اظهار داشت: خانواده سنگ بنای اول ساختمان اجتماع است که فرد در آن قرار می گیرد.
به گفته امام جمعه دهگلان ، خانواده نقش مهمی در شکل‌گیری شخصیت انسان دارد و به عنوان مهم‌ترین کانون بشری، عنصر اساسی در تشکیل، پیشرفت و موفقیت هر جامعه‌ای است.
ماموستا عنایتی با تاکید براینکه محبت و عاطفه در خانواده رمز سعادت و خوشبختی انسان است، اذعان داشت: محبت در کانون خانواده شاه کلید رفع بسیاری از مشکلات و زمینه‌ساز جلب احترام و رعایت حقوق دیگران است.
امام جمعه دهگلان با اشاره به اینکه محیط امن خانواده نقش مهمی در شکل‌گیری شخصیت انسان‌ها دارد، گفت: برای تربیت و پرورش درست فرزندان، باید محیطی ایجاد کنیم که در آن درگیری و اختلافی وجود نداشته باشد و یا در حداقل ممکن خود قرار گیرد.
به گفته ماموستا عنایتی، محبت و صداقت، ایمان و عشق به خوبی‌ها، صمیمیت، وحدت و اتحاد بهترین و تاثیرگذارترین راه حل برای رفع بسیاری از مشکلات است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت پایگاه و کانون خانواده در قوام و دوام هر جامعه‌ای جایگاه حساس خانواده باید نسبت به دیگر نهادهای اجتماعی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
امام جمعه دهگلان به فلسفه‌ اصلی ضرورت تشکیل خانواده از دیدگاه اسلام و بزرگان دین پرداخت و گفت: هدف از تشکیل خانواده و زندگی مشترک زوجین رسیدن به آرامش روحی، معنوی، عاطفی و جسمی است.
به گفته ماموستا عنایتی، اگر محبت، آرامش و معنویت در درون زندگی مشترک شکل نگیرد آن زندگی بوی معنویت ندارد و دچار تنش و تزلزل می‌شود.
وی با تاکید بر ضرورت ترویج و نهادینه کردن فرهنگ ازدواج اسان در جامعه، اضافه کرد: متاسفانه سخت‌گیری بسیاری از سوی خانواده‌ها در بحث ازدواج فرزندان صورت می‌گیرد و همین مسئله موجب افزایش سن ازدواج و کاهش آمار ازدواج در بین جوانان شده است.
امام جمعه دهگلان اضافه کرد: تحمیل مهریه‌های سنگین ازداوج‌ها را در همان نقطه آغازین دچار تنش و موجب ایجاد کدورت در بین زوجین می‌شود.
به گفته ماموستا عنایتی، خانواده‌ها باید با ایجاد بسترهای لازم و آسان‌گیری در امر ازدواج زمینه افزایش نرخ ازدواج‌های پایدار را در این شهرستان فراهم سازند.

آخرین کتاب ها