ماموستا سیدعلی حسینی :غش و خیانت در معاملات حرام و گناهی بزرگ است
1398/3/27
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان
ماموستا سیدعلی حسینی :غش و خیانت در معاملات حرام و گناهی بزرگ است
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان با بیان اینکه غش و خیانت در خرید و فروش حرام و گناهی بزرگ است، گفت: دین اسلام خیانت و غش در معامله، بی‌رحمی، گران فروشی، کم فروشی و فروش اجناس بی کیفیت به نرخ با کیفیت را نفی کرده است.
 ماموستا سیدعلی حسینی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع شهرک بهاران مریوان با اشاره به ضرورت توجه به حفظ سلامت جسمی از سوی افراد جامعه اظهار کرد: سالانه 100 هزار نفر در ایران به واسطه فشار خون بالا جان خود را از دست می‌دهند که این آمار نگران کننده‌ای است.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان خاطرنشان کرد: دولت برای کنترل این مسئله، شروع به اجرای طرح تست فشار خون از افراد سی سال به بالا کرده تا کسانی که فشار خون بالا یا بی‌نظمی در فشار خون دارند تحت نظارت و درمان قرار گیرند.
ماموستا حسینی با تاکید بر مشارکت همه مردم در این طرح گفت: این انتظار را از خانواده‌های مریوانی داریم که با مراجعه به پایگاه های مرکز بهداشت نسبت به تست فشار خون خود اقدام کنند.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت کسب مهارت در رشته‌های مختلف و توجه دین اسلام به مهارت‌آموزی گفت: اصحاب هر یک در زمینه ای مهارت داشته‌اند و بر اساس آن رسول الله(ص) به هر صحابه لقبی داده بودند.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان در ادامه با بیان اینکه محور اصلی خطبه این هفته بیع و معاملات است، گفت: مسئله اقتصادی، مایحتاج ما بوسیله خرید و فروش تأمین و همه بدان نیازمندیم.
ماموستا حسینی خاطرنشان کرد: شریعت اسلام چهار قسمت است که قسمتی از آن بحث خرید و فروش، رهن، بیع و معامله است.
وی خاطرنشان کرد: دین اسلام خیانت و غش در معامله، بی‌رحمی، گران فروشی، کم فروشی و فروش اجناس بی کیفیت به نرخ با کیفیت را نفی کرده است.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان با تاکید براینکه غش و خیانت در خرید و فروش حرام و گناهی بزرگ است، عنوان کرد: اگر خریدار بداند جنس فروشنده عیبی دارد یا خراب است هرگز قیمت زیادی برای خرید آن نمی‌پردازد اما اگر عیب کالا را فروشنده پنهان و به قیمت جنس با کیفیت به خریدار بیندازد و صداقت به خرج ندهد، خیانت در معامله نموده است.
ماموستا حسینی با بیان اینکه غش و خیانت در معامله انواع مختلفی دارد و تنها به خرید و فروش کالا خلاصه نمی‌شود، تصریح کرد: اگر خانواده عروس یا داماد عیب فرزند خود را از طرف مقابل مخفی کنند، خیانت نموده اند. مثلاً دختر صرع دارد یا پسر دچار بیماری خاصی است و اگر در هنگام خواستگاری این موارد بازگو نشود غش و خیانت است.
وی افزود: در صحیح مسلم از ابو هریره نقل شده که رسول الله(ص) فرموده اند:« کسی که در معامله غش نماید از امت نیست».
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان اضافه کرد: باز در صحیح مسلم و صحیح ترمذی از ابو هریره روایت شده که «رسول الله(ص) از شخصی گندم می‌خریدند که دست در کیسه گندم برده و متوجه شدند گندم‌ها خیس هستند. پیامبر(ص) به فروشنده فرمودند، چرا اینچنین است و فروشنده جواب داد باران زده است. پیامبر(ص) دوباره فرمودند: پس چرا گندم‌های خیس را بالای کیسه قرار ندادی تا مشتری بداند مگر نمی‌دانی که کسی که در معامله غش و خیانت کند، از ما نیست».
ماموستا حسینی تصریح کرد: ابن ماجه در صحیح خود از رسول الله حدیثی نقل فرموده که آنحضرت فرموده اند:« خداوند برکسی که در معامله غش می‌کند، غصب گرفته و ملائکه آن شخص را لعنت می‌نمایند».
ماموستا حسینی اذعان داشت: امام مسلم از ابوذر غفاری(رض) روایت می‌نماید که رسول‌الله(ص) فرموده‌اند:« سه دسته وجود دارند که روز قیامت خداوند به آنها نظر رحمت ننموده، از گناه و قسوت و بار گناه پاک نمی‌نماید و برای آنان عذاب دردناک در نظر گرفته است.
وی با تاکید براینکه راست‌گویی موجب برکت در معاملات می‌شود،اذعان داشت: تجار و فروشندگان خدمت زیادی به جامعه می کنند که اجناس را از شهر های دور و نزدیک آورده و در اختیار ما قرار می دهند، اما متأسفانه دروغ باعث بی‌برکتی در معاملات آنها می‌شود.

آخرین کتاب ها