تقویت فرهنگ رانندگی با سلاح صبر و خویشتن داری
1398/4/11
امام جمعه شهرک ارشاد شهرستان سنندج :
تقویت فرهنگ رانندگی با سلاح صبر و خویشتن داری
امام جمعه شهرک ارشاد شهرستان سنندج ضمن انتقاد از فرهنگ رانندگی در کشور به مردم گفت : تقویت فرهنگ رانندگی با سلاح صبر و خویشتن داری میسر است.


خطیب نماز جمعه شهرک ارشاد شهرستان سنندج در خصوص رعایت کردن قوانین رانندگی اظهار داشت: قطعا در هر برنامه و اداره و کشوری قوانینی وجود دارد و طبیعتا در کشور ما هم این قوانین که به دست بشر اما براساس قرآن و سنت پیامبر نوشته شده است که مردم بایستی مطابق قانون حرکت کنند. لازم است که ما هم با آن عمل کنیم؛ اما قبل از هر چیز باید به قانون الله جل جلاله عمل کنیم و قبل از رد کردن چراغ قرمز باید مواظب باشیم که از چراغ قرمز خداوند رد نشویم. قبل از تذکر دنیایی باید از تذکر خداوند غافل نشویم
ماموستا حسن پور ادامه داد:  مشخص و واضح است که این قوانین در زمان رسول خدا نبوده، اما قوانین خدا و رسولش برای درست زندگی کردن که وجود دارد. اما خداوند در آیه شریفه ی 63 سوره الفرقان می فرماید: «عباد الرحمن» بمعنی: اولا: تو باید عبد و مطیع باشی و دوما: مسلمان باید متصل به رحمت و رضوان الهی باشی و سوما: نشانه های رحمت در این عبد خداوند باید برجسته باشد و در عمل هم نمایان باشد نه فقط شعار، به مانند بعضی در این مملکت که شعار می دهند البته متاسفانه. مسلمانان باید با این فکر و دیدگاه که خداوند عبادالرحمن معرفی می کند، باید باشد.
خطیب جمعه گفت: بندگان خداوند کسانی هستند که وقتی به سفری برای کاری یا تجارت و یا حتی تفریح یا هر مسئله ی دیگری که بر روی زمین حرکت می کنند، با آرامش و گذشت و عفو هستند.  شرایطی که فرد باید داشته باشد: 1.آرام حرکت کردن و بدون عجله چون عجله کار شیطان است؛ خداوند در این قسمت از آیه کلمه هون را بکار می برد یعنی با آرامش. 2. کلمه دوم سلام است که هر وقت به چنین کسانی رسیدیدکه  دارای مشکلی هستند شما گذشت کنید و با احترام و عزت رفتار کنید زیرا آن ها آگاهی و اطلاع کافی ندارند. پس باید با آرامش و گذشت برخورد کرد .
وی این آیه را به اخلاق در رانندگی تعمیم داد و تصریح کرد : باید در همه حال بخصوص در حال رانندگی با اخلاق باشیم. به مانند رسول گرامی اسلام که بااخلاق ترین افراد بود که قرآن ایشان را بخوبی معرفی می کند. 3: کلمه سوم کرام است که خداوند بیان می کند یعنی با کرامت و باوقار رفتار کنید.اما متاسفانه برخی از این ملت با توجه با این که قرآن و سنت در میان وجود دارد بازهم در حال رانندگی، بعضی اوقات می بینیم که برخی از راننده های محترم(هر دو طرف) در حال رانندگی که مشکلی پیش می آید فوری و با عجله حرف های زشت و رکیک را به کار می برند و راننده مقابل را مرد هجوم و با بکار بردن جملات قبیح همدیگر را سرزنش می کنند که این طرز تفکر براستی دور از تواضع است.
ماموستا حسن پور ادامه داد: اگر به کنه رسالت پیامبران نظری بیافکنیم روشن است که پیامبران برای خدمت به خلق خدا مبعوث شده اند و در نتیجه رعایت این قوانین چیز زیاد سخت و عجیب نیست و رعایت این قوانین حقیقتا برای خود ما نفع دارد و با رعایت نکردن این قوانین موجب این همه آمار تصادف و کشته و زخمی می شویم. از فرمایش پیامبر این است که: مسلمان کسی است که مسلمانان از دست و زبان او سالم باشند. این سه کلمه می تواند برای همه ما کاربرد داشته باشد و همه مردم اقشار جامعه در همه حال به رعایت این نکات توجه داشته باشیم. این نکات بصورت مختصر از شریعت اسلام در مورد رانندگی کردن موجب هرچه بیشتر سلامتی می شود.
وی ضمن انتقاد از فرهنگ رانندگی در کشور به مردم هشدار داد: طبق آمار بدست آمده سالانه یک میلیون و سیصدو پنجاه هزار نفر در جهان به خاطر عدم رعایت قوانین رانندگی جان خود را از دست می دهند. که 90 درصد این آمار در کشورهای جهان سوم اتفاق می افتد و کشوری چون هلند و سوئد 2 درصد دارند کشور آلمان 3درصد از این آمار را دارند.  در کشورمان 34 درصد آمار داریم که خیلی زیاد است که سالانه 800هزار فقره تصادف روی می دهد که این جای تاسف است. باید فرهنگ سازی شود که این آمار پایین بیاید و  صبر و خویشتنداری  کلید حل این مشکل است. البته با وضع قوانین خاص نیز می توان فرهنگ رانندگی را تقویت کرد.


آخرین کتاب ها