جلسه مبارزه با مواد مخدر توسط کمیته فرهنگی مساجد مریوان
1398/4/11
جلسه مبارزه با مواد مخدر
جلسه مبارزه با مواد مخدر توسط کمیته فرهنگی مساجد مریوان
با حضور ائمه جمعه شهر و روستا و اساتید مجربی از نیروی انتظامی و شبکه بهداشت، در مرکز بزرگ اسلامی مریوان «کمیسیون فرهنگی مساجد با موضوع پیشگیری از اعتیاد» برگزار گردید.

در ابتدای مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید، ماموستا رمضان حق پناه سرپرست مرکز بزرگ اسلامی مریوان ضمن عرض خیر مقدم  خدمت حاضرین در مراسم، گفت: جامعه امروز دچار مشکلات اجتماعی عدیده ای شده که اگر چاره جویی و حل نگردند، می تواند منجر به خطرات جدی شود.

وی ادامه داد: بیکاری، طلاق، اعتیاد، دین گریزی جوانان و هجمه های فرهنگی دشمن از طریق رسانه و فضای مجازی از جمله مشکلات اجتماعی است که دامان جوامع امروز را گرفته است. سالیان گذشته مریوان ما ازمواد مخدر پاک بوده است؛ اما حالا آمار معتادین و همچنین فروشندگان مواد مخدر شهر در حال افزایش است، هر چند که نسبت به سایر نقاط کشور هنوز پاکتر است، اما اگر برای پیشگیری اقدامی نشود ما نیز به شهری آلوده از نظر مواد مخدر بدل خواهیم گشت.

در ادامه جناب سرگرد سروری زاده از دایره مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظای مریوان به بیان مطالب خود پرداخته و ضمن عرض خیر مقدم و تشکر از مرکز بزرگ اسلامی مریوان برای برگزاری چنین مراسماتی، گفت: اعتیاد باعث از بین رفتن کیان خانواده ها و افزایش آمار کودکان طلاق می شود. ورزشکارانی بوده که حتی مقام قهرمانی داشته اند. اما جهت افزایش عضله به وی پیشنهاد تزریق مواد نیرو زا به عضله را داده و او را معتاد کرده اند. دانشجوی ما بخاطر درس خواندن بهتر برای امتحانات قرص مصرف نموده و از این راه معتاد شده است. در این شهر کسانی را داشته ایم که در 16 سالگی اولین تزریق هروئین خود را انجام داده اند. فرزندان طلاق بیشتر در معرض خطر اعتیاد  هستند که پس از معتاد شدن برای تأمین هزینه های اعتیاد دست به دزدی می زند.

سرگرد ادامه دادند که وقتی فرد برای اولین بار مواد مصرف می کند احساس شادی و راحتی نموده که  تا بحال شاید مزه نکرده باشد. اما احساس نیاز برای تکرار این شادی منجر به نیاز فزاینده شده که هر بار فرد باید مواد بیشتری مصرف تا آنجا که معتاد می شود و در صورت نرسیدن مواد به بدن دچار احساس ناراحتی در بدن می گردد. متأسفانه مبارزه با مواد مخدر مشکلات زیادی دارد و قاچاقچیان از روشهای مختلفی برای توزیع مواد مخدر استفاده که عملاً مبارزه را مشکل می سازد و در نتیجه مواد مخدر به راحتی در دسترس است. اما روحانیون محترم در نمازهای جمعه می توانند نسبت به اگاه سازی جامعه اقدام نموده و مردم را از خطرات اعتیاد آگاه نمایند. فرزندان امروزه به واسطه اختلاف سلیقه با نسل قبل کمتر زبان والدین را فهمیده و در معرض خطر اعتیاد هستند، اگر پدر و مادرها علائم اعتیاد را بدانند ممکن قبل از آلوده شدن شدید فرزند خود، او را از نابودی نجات دهند. تغییر ساعت خواب، تغییر رنگ لب، تغییر تون صدا و حنجره، تغییر اندازه مردمک چشم از علائم اعتیاد هستند. دوری از فعالتهای بدنی، انزوا طلبی و علاقه به گوشه نشینی و مصرف بالای قرص های مسکن و اعصاب و روان از دیگر علائم اعتیاد در افراد است. متأسفانه در مریوان ورود داروهای قاچاق اعصاب و روان مثل قرص های ترامادول بسیار بالاست این خود بستری برای افزایش آمار معتادین در مریوان است.

سرگرد سروری زاده ادامه داد مصرف مواد مخدر صنعتی نیز شیشه به شدت توهم زاست بطوریکه که حتی فرد در توهم ناشی از مصرف آن به خود آسیب زده و یا افراد خانواده خود را به قتل رسانده است. فرد معتاد هیچ خاصیتی برای خود و دیگران نداشته و ضمن پیامده ای خانوادگی و خلافهای دیگر نظیر دزدی و سرقت، فرد معتاد به احساس پوچی می رسد. درمان اعتیاد بسیار هزینه بردار و سازمانها ارگانهای زیادی درگیر این مسئله هستند. پلیس، اداره بهداشت و درمان و زندان همه برای معتادین هزینه و وقت صرف می کنند؛ بنابراین پیشگیری بهتر بوده و ائمه جمعه و جماعت نقش مهمی در آگاه سازی مردم و پیشگیری از اعتیاد دارند.

وی در پایان ضمن تشکر مجدد از بانیان جلسه به سوالات حاضرین پاسخ و حاضرین را به تماشای نمایشگاه کوچکی از اعتیاد دعوت که با خود به مراسم آورده بودند.

همچنین در ادامه مراسم آقای مهری روانشناس و کارشناس درمان اعتیاد از  شبکه بهداشت مریوان ضمن عرض به بیان مطالب خود پرداخته و ضمن عرض خیر مقدم  و تشکر از مرکز بزرگ اسلامی مریوان برای برگزاری چنین مراسماتی در مقدمه به بیان تاریخچه خودکشی و زمینه های بروز اعتیاد پرداخته و ادامه داد که پیشگیری بهتر از درمان است. اگر در خانواده ها قانون رعایت و فرزندان تحت کنترل والدین - البته با رعایت روابط دوستانه نه به واسطه خشنونت باشند می توان از اعتیاد تا حد زیادی جلوگیری نمود. اما در خانواده ای که فرزند تا نصف های شب بیرون از منزل بوده و کسی او را بازخواست ننماید زمینه برای بروز اعتیاد فراهم است. سوء مصرف مواد مخدر مرحله پایین تری از اعتیاد است که فرد هنوز معتاد نشده و تفننی مواد مصرف می کند باید قبل از آنکه فرد کاملاً معتاد شود وی از از ورطه نابودی نجادت داد. اعتیاد نوعی شرطی شدن است که انسان برای درک آن لذت و خوشی، به مصرف مواد شرطی می گردد و برای دست یابی دوباره به این خوشی حتی حاضر است از ناموس و شرف خود نیز بگذرد. همراه اعتیاد بیمارهای تنفسی، ایدز، نارسایهای کلیوی و ... در فرد معتاد بروز و مشکلات معتاد بیشتر می گردد.

آقای مهری ادامه داد با توجه به آنکه در طبقه مرفه جامعه نیز معتاد وجود دارد تنها دلیل اعتیاد بیکاری و فقر نیست بلکه ناآگاهی مردم نسبت به مواد مخدر و اعتیاد ، دلیل اصلی اشاعه مواد مخدر است. ایران در گذرگاه انتقال مواد از افغانستان و پاکستان به اروپا قرار داشته و این سبب در دسترس بودن مواد مخدر است اما اگر دقت کنید مریوان پاکتر از سایر نقاط کشور است، زیرا مردم بیشتر اهل ایمان و پذیرش موعظه هستند و زحمت شما ماموستایان عزیز در آگاه سازی و نصیحت مردم مریوان است که امروز می بینیم آمار اعتیاد در این شهر پایین تر است. آقای مهری در پایان وی در پایان ضمن تشکر مجدد از بانیان جلسه به سوالات حاضرین پاسخ گفتند.


آخرین کتاب ها