کارخانه دوم پتروشیمی و لاستیک در کردستان راه‌اندازی خواهد شد
1398/4/16
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان
کارخانه دوم پتروشیمی و لاستیک در کردستان راه‌اندازی خواهد شد
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان از احداث و راه‌اندازی کارخانه دوم پتروشیمی و کارخانه دوم لاستیک در کردستان خبر داد.

آوای امین به نقل از فارس محمد دره‌وزمی اظهار داشت: در حال حاضر در استان حدود 800 واحد تولیدی در کردستان وجود دارد که 80 درصد این واحدها فعال و نیمه‌فعال و حدود 20 درصد آنها راکد هستند.

وی تصریح کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت برای رونق تولید در استان برنامه‌هایی دارد که ابتدا اینکه جریان تولید را در استان حفظ کنیم، به این معنی که نگذاریم واحدهای تولیدی فعال دچار مشکل شوند و دوم اینکه واحد‌هایی که با ظرفیت 50 درصد به پایین کار می‌کنند را به عنوان واحد‌های نیمه‌فعال می‌شناسیم و تلاش می‌کنیم تا ظرفیت این واحد‌ها را بالا ببریم و به ظرفیت تولید حداکثری برسانیم یعنی از واحد نیمه‌فعال به واحد فعال تبدیل کنیم.

دره‌وزمی تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان احیای واحد‌های تعطیل و قابل‌توجیه است ضمن اینکه واحدهایی که قابلیت راه‌اندازی مجدد ندارند و تولید آنها توجیه اقتصادی و بازار فروش ندارد را به طور کامل تعطیل می‌کنیم.

وی اذعان داشت: اما برای تمام واحد‌های تولیدی که قابلیت راه‌اندازی مجدد دارند و تولیدشان توجیه اقتصادی دارد تا پایان سال جاری به کمک خود واحد تولیدی و مساعدت دولت احیا خواهند شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان ادامه داد: برای عارضه یابی واحد‌های تولیدی و حل مشکلات تولید کلینیک صنعت و معدن در تشکیل شده تا دلیل راکدبودن واحد‌های تولیدی مشخص شود که اگر تولید آنها توجیه اقتصادی و بازار فروش دارد اما به دلیل مشکلات مالی در حال تعطیل شدن هستند، با تزریق سرمایه در گردش این واحدها را دوباره راه‌اندازی کنیم.

وی اضافه کرد: سرمایه در گردش که برای به حرکت درآوردن چرخه تولید واحد‌های راکد قرار می‌دهیم به صورت یارانه‌ای است و این اتفاق در سال 97 در کردستان شروع شده و اینکه 8 درصد از سود بانکی را سازمان صمت پرداخت می‌کند و واحد تولیدی تنها 10 درصد بهره بانکی را پرداخت می‌کند که این امر بسیار مهم و حرکت مثبتی در به حرکت درآوردن چرخه ‌تولید در استان است.

دره‌وزمی اذعان داشت: بحث دیگری که برای رونق تولید در استان پیگیری می‌کنیم احداث واحد‌های تولیدی جدید و صنایع پیشران است که وارد چرخه تولید استان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: برای ایجاد واحد‌های صنعتی باید معادن را فرآوری تا از خام‌فروشی جلوگیری کنیم و صنایع معدنی برای ایجاد اشتغال و ارزش‌افزوده بیشتر در استان داشته باشیم.

وی گفت:  باتوجه به اینکه استان کردستان در حوزه معدن طلا غنی هست و یکی از استان‌های فعال کشور به حساب می‌آید خوشبختانه ورودی بسیار خوبی برای فرآوری مواد معدنی داشته‌ایم.

دره‌وزمی یادآوری کرد: معدن طلای قروه فرآوری می‌شود و درصدد هستیم معدن طلای سقز را نیز به فرآوری برسانیم که به زودی عملیات ساخت کارخانه آن در سقز شروع می‌شود.

وی گفت: به بهره‌برداری از حلقه اولیه زنجیره تولید کنستانتره از خام‌فروشی سنگ آهن در استان جلوگیری می‌شود و یک میلیون و 500 هزار تن در سال کنسانتره آهن در استان تولید می‌کنیم و این خود به این معنی است که در کردستان سنگ آهن به صورت خام به فروش نمی‌رسد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان ادامه داد: هدف ما این است که فرآوری کنسانتره آهن را همچنان ادامه دهیم و در نهایت آن را به محصول تبدیل کنیم تا موجب افزایش اشتغال و ارزش‌افزوده در استان شود.

وی عنوان کرد: بخش مهمی که در کردستان بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد بخش صنایع معدنی است، زیرا هر صنعتی که توجیه اقتصادی داشته باشد و موجب ایجاد اشتغال بیشتری در استان شود در اولویت اول است.

دره‌وزمی گفت: به عنوان مثال با افتتاح کارخانه لاستیک حدود 800 نفر اشتغالزایی ایجاد شد و این گردش مالی و اشتغال مستقیم و غیرمستقیم را در استان ایجاد کرده است و در برنامه داریم که کارخانه دوم لاستیک را در استان ایجاد کنیم که خود قریب به یک هزار نفر ایجاد اشتغال و سودآوری برای استان به همراه خواهد داشت.

وی همچنین افزود: کارخانه پتروشیمی نیز یکی از صنایع دارای توجیه اقتصادی خوب است که تلاش می‌کنیم تولید صنایع پلی‌اتیلن سبک نیز را در آینده‌ای نزدیک راه‌اندازی کنیم.

دره‌وزمی تصریح کرد: ساخت کارخانه دوم پتروشیمی هم از اولویت‌های سازمان صمت در کردستان است که با سرمایه‌گذاری بالغ بر 750 میلیون یورو انجام خواهد شد.


آخرین کتاب ها