مال حرام انسان را از خداوند دور می‌کند
1398/5/27
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان
مال حرام انسان را از خداوند دور می‌کند
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان گفت: مال حرام انسان را از خداوند دور و نور را از قلبش پاک می‌کند

ماموستا سید علی حسینی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع شهرک بهاران مریوان با اشاره به اینکه کسب روزی حلال چه اندازه در قبولی عبادات و تقرب نزد خدای متعال تأثیر دارد گفت: مال حرام انسان را از خداوند دور و نور را از قلبش پاک می‌کند.
وی اضافه کرد: رسول الله(ص) در این باره می‌فرمایند: « خداوند ذاتی منزه، بی‌عیب و پاک است و عبادت پاک را نیز از انسان قبول می‌نماید».
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان خاطرنشان کرد: عبادت پاک با خوراک پاک حاصل می‌شود از این رو انسان باید نسبت به تامین روزی حلال تلاش و در این راستا دقت لازم را داشته باشد.
ماموستا حسینی افزود: رسول الله(ص) در حدیثی دیگر می‌فرمایند:« خداوند به مومنین امر نموده است که  از خوراک پاک و حلال بخورید و بیاشامید و عمل صالح انجام دهید(سوره مومنون آیه 53) ».
وی اضافه کرد: بنا به نظر علما خدای متعال برای این خوردن حلال را قبل از عمل صالح قرار داده یعنی اول باید خوراک و پوشش انسان پاک و از راه حلال تأمین شده باشد بعد عمل صالح انجام دهد.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان با بیان اینکه طلب مال حلال بر هر مسلمانی واجب است، اذعان داشت: انسان باید برای کسب روزی حلال تلاش کند تا جایکه رسول خدا (ص) فرموده اند:« کسی که از روزی حلال بخورد و بیاشامد، سنت را تا حدی انجام و مردم از دست او در امان باشند وارد بهشت می‌شود».
به گفته ماموستا حسینی، بر اساس حدیثی دیگر از رسول خدا(ص) گوشتی که بر اثر روزی حرام بر تن آدمی رشد کند حتماً با آتش دوزخ خواهد سوخت، اگر توبه و استغفار ننموده و از کرده خود پشیمان نشود.
وی با بیان اینکه کسی که مال حرام جمع کند و از آن مال صدقه و خیرات نماید، ثوابی برایش نوشته نخواهد شد، عنوان کرد: کسی که از مال حرام خیرات و صدقه دهد نه تنها  ثوابی نمی برد بلکه در مقابل کسی که کسی بدون اطلاع از حرام بودن،  از آن استفاده نموده و بخاطر حرام بودن، عبادتش پذیرفته نشود، مسئول خواهد بود».
ماموستا حسینی گفت: ربا، غصب مال، خوردن مال یتیم، غصب مال مسجد و معامله و کاسبی که با قسم و طلاق دروغ بدست آید در دایره مال  حرام قرار دارند.
 وی تصریح کرد: مال حرام در قلب ، گوشت و خون انسان آدمی وارد و مانع از ورود برکت به قلب انسان می‌شود.
 امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان در ادامه به ورود برخی ضد فرهنگ‌ها در جامعه اشاره کرد و گفت: امروز برخی‌ها با الگوگیری از غربی‌ها اقدام به نگهداری حیوانات نجس همچون سگ و غیره در خانه می‌کنند که این خلاف شرع و دستورات دین ماست.
ماموستا حسینی با بیان اینکه نجاست سک با واکسن و آمپول پاک نمی شود، گفت: سگ میکروب و امراض مخصوص به خود را دارد و نگهداری سگ برای سرگرمی نه برای شکار و نگهبانی،موجب می شود حسنات آدمی از بین رود.
 وی عنوان کرد: خرید و فروش سگ در مذهب ما حرام است البته سگ مخلوق خداوند بوده و انسان مجاز به کشتن هر سگی نیست مگر سگی که برای انسانها مضر  و به انسان حمله کند.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان اضافه کرد: متاسفانه رسم و رسومات و فرهنگ غنی و ارزشمند جامعه ما در حال از بین رفتن است که این موضوع بسیار نگران کننده‌ای است و باید با ارائه راهکارهای مناسب جلوی ورود فرهنگ‌های غلط گرفته شود.
به گفته وی، امروز برخی‌ها هزینه‌های زیادی را بابت خرید و نگهداری سگ در خانه متقبل می‌شوند و خود را با این حیوانات سرگرم کرده و از بسیاری از مسائل مهم در زندگی غافل می‌مانند.
انتهای پیام/

آخرین کتاب ها