مذهب امام شافعی در حمایت همه جانبه نظام جمهوری اسلامی است
1398/6/16
نماینده ولی فقیه در استان کردستان
مذهب امام شافعی در حمایت همه جانبه نظام جمهوری اسلامی است
نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: نمذهب امام شافعی در حمایت همه جانبه نظام جمهوری اسلامی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در دیدار با جمعی از مدرسین و ائمه جمعه و جماعت مریوان با بیان اینکه حفظ وحدت اسلامی و جلوگیری از توهین به مقدسات از خطوط قرمز در نظام اسلامی ایران است، اظهار کرد: اگر فردی به هر وسیله‌ای بخواهد به مقدسات اهل سنت و یا اهل تشیع توهین کند به صورت جدی برخورد خواهد شد.

وی با تاکید براینکه اگر برخوردهای تنگ نظرانه وجود دارد خود ما نباید آنها را بزرگ کنیم، عنوان کرد: وحدت از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبری بوده و به همین دلیل، نظام جمهوری اسلامی با تمام توان از مذهب امام شافعی حمایت می‌کند.

وی برگزاری کنگره امام شافعی در سنندج و کشورهایی چون اندونزی و مالزی را نمونه بارزی از توجه نظام مقدس جمهوری اسلامی به مذهب امام شافعی دانست و گفت: مرکز تخصصی امام شافعی در سنندج تأسیس شده و کتب امام شافعی توسط مدرسین شافعی مذهب در آن تدریس خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان خاطرنشان کرد: علاقمندان می‌توانند در این مرکز تا دکتری نیز مدرک بگیرند.

حسینی‌شاهرودی با بیان اینکه سایت شافعی نیوز نیز برای حمایت از مذهب امام شافعی راه‌اندازی شده است، عنوان کرد: این سایت به 5 زبان زنده دنیا مطالب ارائه می‌کند.

به گفته وی، بودجه اجرای همه این اقدامات از طریق بیت‌ رهبری تامین شده و نقش مهمی در معرفی هرچه بیشتر این مذهب داشته است.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان با بیان اینکه سخنرانی و حضور بیشتر ماموستایان در شبکه ملی از دیگر اقدامات بسیار خوبی است که انجام شده است، گفت: بین مذهب شافعی و جعفری اختلاف آنچنانی نداریم و در حمایت از مذهب امام شافعی حرف یا نظری داشتید بدانید مرکز بزرگ پشت شماست.

حسینی‌شاهرودی اضافه کرد: اگر برخورد و توهینی از سوی کسی به اهل سنت و امام شافعی می‌شود با اصل نظام جمهوری اسلامی مخالفت شده که این موضوع جایز نبوده و به شدت با آن برخورد خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه باید تعامل با هم را بالا ببریم تا کدورت‌ها حل شود، عنوان کرد: غرب نه یک مذهب خاص بلکه کل اسلام را نشان گرفته و همه باید با وحدت دشمنان را شکست دهیم نه اینکه دشمن بتواند ما را به مسائل جزئی سرگرم کند که در این صورت عقب می‌افتیم. 

نماینده ولی فقیه در استان کردستان در پاسخ به این سوال که افراد با افکار و طرفدار فرقه های ضاله در مساجد و دانشگاه‌ها رخنه نموده‌اند چرا برخورد نمی‌شود، گفت:  برخوردی می‌شود که اگر نمی‌شد برخی رسانه‌ها و افراد معلوم الحال بدون توجه به اصل موضوع در بوق و کرنا می‌کنند که نظام با یک ماموستا و یا استاد دانشگاه اهل سنت برخورد نمود.

 وی با تاکید براینکه وقتی با این افراد برخورد می شود خود را اهل سنت معرفی می‌کنند، عنوان کرد: پس برای جلوگیری از این مسئله باید حداقل چند ماموستای معتمد نظر دهند که فلان شخص مثلاً تفکرات وهابی دارد تا ما بتوانیم برخورد کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان اضافه کرد: این انتظار از روحانیون اهل سنت وجود دارد که با افراطی‌گری برخورد و همراه و همیار نظام در برخورد با این افراد باشند.

وی با بیان اینکه اتحاد و همبستگی شرط پیروزی حق در برابر باطل است، عنوان کرد: اگر همه با هم و پیرو حق باشیم در برابر هر دشمنی پیروز خواهیم شد.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان اضافه کرد: باید با برجسته کردن مواردی چون حب اهل بیت یا روایات از این قبیل قدرت این افراد را کاهش و حضورشان را در جامعه کم رنگ کنیم و در این مسیر از کسی ترسی به دل راه ندهیم.

حسینی‌شاهرودی در ادامه با بیان اینکه تمام خدماتی که روحانیون و طلاب شیعه دارند به همان میزان نیز طلاب اهل سنت خدمات دریافت می‌کنند، عنوان کرد: حتی قسمتی از وجوهات شرعی اهل تشیع برای روحانیون اهل سنت صرف می‌شود که این مهم براساس فرمان مقام معظم رهبری انجام گرفته است.

وی با بیان اینکه  قبلاً بحث مدرک برای روحانیون اهل سنت حل نشده بود الان تا مقطع دکتری می‌توانند تحصیل و مدرک علمی دریافت کنند، اضافه کرد: در دنیا یک نمونه دیگر مانند نظام جمهوری اسلامی پیدا نمی کنید که با مذاهب مختلف اینگونه برخورد نماید و اینگونه اقدامات موجب یک وحدت بین مسلمانان شده است.

وی با بیان اینکه تنها دغدغه و خواسته مقام معظم رهبری در کردستان خدمت است، گفت: مقام معظم رهبری همواره موضوع توسعه در این استان را به مسوولان یادآوری و اعتبارات خاصی را برای اجرای پروژه‌های استراتژیک این استان اختصاص داده‌اند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان اضافه کرد: در راستای تکمیل جاده سنندج ـ مریوان به عنوان یکی از مطالبات جدی مردم این شهرستان طی دو سال اخیر اعتباری بالغ بر 100 میلیارد از محل اعتبارات دفتر مقام معظم رهبری اختصاص پیدا کرده است. وی با بیان اینکه هم روحانیون تشیع و هم تسنن مشکل معیشت دارند، افزود: روحانیون شیعه یک ریال از دولت نمی‌گیرند در حالی که 130 میلیارد برای اهل سنت از دولت پول می‌گیریم این در حالی است که به لحاظ جمعیتی طلاب اهل تشیع 10 برابر طلاب اهل سنت هستند.

حسینی‌شاهرودی در پاسخ به این درخواست که امکان تحصیل به زبان مادری هم برای دانش آموزان فراهم شود، گفت: در مورد زبان مادری دو نکته است اولاً چیز خوبی است و باید تا حد تخصص هم باشد و در حال حاضر این بستر در دانشگاه کردستان فراهم و دانشجو در رشته زبان کُردی تحصیل می‌کنند.

وی اضافه کرد: در مدارس هم یک ساعت به معلمین فرصت تدریس زبان کُردی داده شده که البته بعضاً معلمین توان تدریس ندارند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان در ادامه گفت: برای مشکل سربازی سربازان غایب هم در حال رایزنی و گفتگو هستیم تا بتوانیم مشکل روحانیونی که غیبت سربازی دارند را حل نمائیم. روحانیون سرباز الان می توانند از طرف مرکز در مساجد مامور شوند.

حسینی‌شاهرودی در ادامه با بیان اینکه برخی مساجد در شهرستان‌های استان فاقد امام جماعت است، گفت:در برخی جاها واقعاً کمبود طلبه داریم این کمبود باید از طریق شهرستان‌هایی مانند مریوان که مدرسین و روحانیون زیادی دارد جبران شود و شهرهایی که کمبود دارند پوشش داده شوند.

انتهای پیام/


آخرین کتاب ها