کردستان رتبه سوم کشوری در ابتلا به سرطان معده را داراست/وجود ۶۲ پایگاه امداد و نجات در کردستان
1398/6/31
سخنران قبل از خطبه‌های نماز جمعه سنندج
کردستان رتبه سوم کشوری در ابتلا به سرطان معده را داراست/وجود ۶۲ پایگاه امداد و نجات در کردستان
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه کردستان سومین استان در بحث سرطان مری و معده در کشور است، گفت:‌ ریزفاکتورهای مهم سرطان، مصرف نمک و چای داغ است که باید در این زمینه اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، وحید یوسفی‌نژاد در سخنرانی قبل از خطبه‌های نماز جمعه این هفته سنندج در مسجد جامع این شهر اظهار کرد: تمام اورژانس‌های استان به صورت ۲۴ ساعته پایش و نظارت می‌شود که این موضوع باعث شده همکاران در بهترین سطح به مردم خدمات‌رسانی کنند.

وی اضافه کرد: سالانه ۳۰۰ هزار مورد تماس با اورژانس ۱۱۵ در استان انجام می‌گیرد که  ۳۲ هزار تماس آن مزاحمت‌های تلفنی است.

یوسفی‌نژاد تاکید کرد: اورژانس نباید مزاحم تلفنی داشته باشد و این نیازمند فرهنگ‌سازی است ضمن اینکه بی‌توجهی تعدادی از رانندگان به آژیر آمبولانس یکی دیگز از مشکلاتی است که احتمال دارد جان مصدومین را به خطر بیندازند.

وی در ادامه اذعان داشت: از ۲۷ مورد مرگ مغزی در سال گذشته، اعضای ۵ مورد به بیماران نیازمند اهدا شده و امسال نیز اعضای دو نفر مرگ مغزی با رضایت خانواده آنان به بیماران نیازمند اهدا شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان همچنین اضافه کرد: کردستان سومین استان در بحث سرطان مری و معده است که این نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

وی گفت: ریزفاکتورهای مهم سرطان، مصرف نمک و چای داغ است که باید در این زمینه اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی شود.

یوسفی‌نژاد در بخش دیگری از سخنانش به موضوع ملاقات در بیمارستان‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: مردم تمایل فوق‌العاده‌ای به ملاقات بیماران در بیمارستان‌ها دارند این در حالی است که هیچ کمکی به بیمار نمی‌کند.

وی گفت: متاسفانه با وجود اینکه ساعات ملاقات کاملا مشخص است برخی از مردم شب‌نشینی‌های خود را دوست دارند در بیمارستان در کنار بیمار خود داشته باشند که این کار موجب بروز بیماری‌های بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه امسال تاکنون ۲۰ هزار و ۵۰۰ مورد ماموریت اورژانسی در استان انجام شده است، خاطرنشان کرد: بعد از استقرار بالگرد و راه‌اندازی اورژانس هوایی در استان تاکنون ۱۹۲ مورد ماموریت انجام شده است.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان، نقش اورژانس هوایی در انتقال و کمک به مصدومین و بیماران را حائز اهمیت دانست و گفت: ۱۰۰ نفر از مصدومینی که به وسیله اورژانس هوایی به مراکز درمانی منتقل شده‌اند بلافاصله تحت عمل جراحی قرار گرفته و نجات یافته‌اند.

وی ادامه داد: با اتمام و بهره‌برداری از بیمارستان سقز، یک فروند بالگرد دیگر به استان اضافه می‌شود.

یوسفی‌نژاد همچنین عنوان کرد: طی چند سال اخیر با تلاش و نگاه ویژه دولتمردان، تعداد ۴۸ پایگاه جاده‌ای استان به ۶۲ مورد افزایش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: افزایش پرسنل درمانی و تعداد آمبولانس‌ها از دیگر اقدامات خوبی است که در سایه تلاش مسوولان انجام گرفته و در حال حاضر ۱۰۲ آمبولانس امداد و نجات در سطح استان به مصدومین و نیازمندان کمک می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان خاطرنشان کرد: تا پایان امسال ۸ دستگاه آمبولانس دیگر به مجموعه تجهیزات درمانی استان اضافه می‌شود که قیمت هر کدام از این آمبولانس‌ها بیش از یک میلیارد تومان است.

وی افزود: یکی از مشکلات استان، نبود آمبولانس مناسب برای انتقال نوزادان بود که یک دستگاه خریداری شده تحویل بیمارستان مریوان شد و یک دستگاه دیگر هم به زودی تحویل بیمارستان شهرستان بانه خواهد شد.

آخرین کتاب ها