خیرین به بحث توسعه فضاهای آموزشی بیشتر کمک کنند
1398/6/31
امام جمعه دیواندره:
خیرین به بحث توسعه فضاهای آموزشی بیشتر کمک کنند
امام جمعه دیواندره گفت: خیرین در بحث توسعه فضاهای آموزشی و کمک به دانش‌آموزان بی‌بضاعت ورود بیشتری داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستاجلال مرادی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع دیواندره اظهار کرد: هزینه تکمیل و تجهیز  اطاق عمل 2 میلیارد است که امیدواریم زمینه فراهم شدن این مبلغ به کمک دو بخش دولتی و خیرین فراهم شود.

وی در ادامه به موضوع دفاع مقدس و نقش آن در اقتدار امروز ایران اشاره کرد و گفت:‌ به تعبیر مقام معظم رهبری هفته دفاع مقدس نمود مجموعه‌ای از برجسته‌ترین افتخارات ملت ایران است.

وی اضافه کرد: دوران دفاع مقدس بیانگر تاریخ پر افتخار ملتی در دفاع از مرزهای کشور و جان فشانی دلاورانه آنان در پای پرچم برافراشته اسلام و قرآن است.

امام جمعه دیواندره در ادامه به ایثارگری مردم کردستان در هشت سال دفاع مقدس گریزی زد و با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد شهدای این خطه عنوان کرد: به فرموده مقام معظم رهبری شهدای کردستان متمایز از مناطق دیگر کشور هستند.

ماموستا مرادی خاطرنشان کرد: مبارزان کردستان در عین مبارزه با دشمن خارجی در داخل خانه و محیط زندگی خود نیز با ضد انقلاب در جنگ بودند بنابراین شهادت در این منطقه عزیز با فداکاری بیشتر و مجاهدت صادقانه توام بوده است.

وی از مسئولین خواست بیش از پیش به فکر مشکلات معیشتی مردم باشند و اذعان کرد: مسئولان باید زمینه ایجاد اشتغال جوانان را فراهم سازند تا شاهد رفع مشکلات اقتصادی جامعه باشند.

امام جمعه دیواندره به بازگشایی مدارس هم گریزی زد و گفت: کمک به دانش‌آموزان بی‌بضاعت موضوع مهمی است که باید بیش از پیش مورد توجه مردم به ویژه خیرین قرار گیرد.

ماموستا مرادی با اشاره به اینکه ایجاد زیرساخت‌های آموزشی نیاز به حمایت و کمک خیرین دارد، گفت:25 مدرسه در این شهرستان ساخته شده که اکثراً خیر ساز هستند و این نشان از وجه خیرین به این حوزه است.

وی در ادامه به اهمیت تربیت بچه‌ها هم گریزی زد و گفت: اول تربیت بعد آموزش باید مورد توجه قرار گیرد البته هر شخص در اول باید خودش تربیت و پرورش پیدا کرده باشد تا بتواند دیگران را نیز تربیت کند.

امام جمعه دیواندره با بیان اینکه انسان اول باید نفس خود را اصلاح و بعداً دیگران را راهنمایی کند، عنوان کرد: خدا به پیامبر (ص) فرموده است» « ابتدا برای خویش استغفار کن بعد برای دیگران ».

ماموستا مرادی عنوان کرد: تمام کتاب‌های آسمانی که بر انبیا نازل شده است برای تربیت انسان بوده است اگر تربیت و تعلیم الهی نبود انسان اشرف مخلوقات نمی‌شد.

وی اذعان کرد: اگر انسان شعورش بر شهوتش غلبه کند از ملائکه برتر است به همین دلیل است که خدا به ملائکه امر می‌کند که در برابر حضرت آدم (ع) سجده کنند اما اگر عکس این مورد باشد دیگر آن شخص لیاقت تکریم و احترام را ندارد.

وی اظهار کرد: صدمه‌های که بر انسان‌ها در جامعه‌های دیگر وارد می‌شود به این دلیل است که متفکرین آنها بدون پرورش هستند و با تربیت اسلامی پرورش پیدا نکرده اند.

امام جمعه دیواندره افزود: امام شافعی (رض) در مورد اهمیت تربیت انسان‌ می‌فرماید:« باید تزکیه را رعایت کنیم یعنی با نفس خود مبارزه و سپس فرزندان خود را مدیریت و راه‌های پیشرفت را به آنان نشان دهیم.

ماموستا مرادی با بیان اینکه صداقت عامل اصلی تربیت درست انسان است، عنوان کرد: پیامبر (ص) می‌فرماید : وقتی که انسان از دنیا رفت بعد از مرگش از ناحیه صدقه جاریه، علمی که به مسلمانان نفع برساند خیرات فرستاده می‌شود.

وی اظهار کرد:‌ حضرت علی (ع) فرموده است : اگر کسی یک کلمه به من بیاموزد من را بنده خود کرده است.

وی به ایجاد برخی ظرفیت‌های مانند مشاوره در مدارس هم گریزی زد و گفت: خوشبختانه امروزه در سطح مدارس مشاوره برای دانش آموزان وجود دارد که می‌توانند برای حل مشکلات خود به آنها مراجعه کنند.

وی اضافه کرد: فرزندان امانتی از سوی خداوند هستند، اگر از این امانت‌ها به خوبی نگهداری کنیم اداء حق امانت را به جا آورده‌ایم .

امام جمعه دیواندره در ادامه گفت: خداوند در مورد اهمیت تربیت در قرآن می‌فرماید: «ای اهل  ایمان با تربیت و تعلیم و اخلاق زیبا  خود و خانواده خود را از آتش جهنم حفظ کنید.»

ماموستا مرادی افزود: پیامبر مکرم اسلام در جایی دیگر می‌فرمایند « از بچه نگهداری و مواظبت کنید اما به زیبایی او را تربیت کنید و در تربیت بیشتر به فرزندان دختر توجه داشته باشید».

وی در ادامه خاطرنشان کرد: از اصحاب نقل است که پیامبر (ص) در مسابقه و زور آزمایی شنا تیراندازی و کشتی و اسب دوانی امتش را تشویق کرده است و می‌فرمودند از نظر عقلی باید طوری فرزندان را تربیت کنیم که بتواند انسانی عاقل باشد و خوب و بد را از هم تشخیص دهد.

انتهای پیام/

 


آخرین کتاب ها