مسلمانان پایه‌گذار بسیاری از علوم در جهان بوده‌اند
1398/6/31
امام جمعه اهل سنت شهرستان قروه
مسلمانان پایه‌گذار بسیاری از علوم در جهان بوده‌اند
امام جمعه اهل سنت شهرستان قروه گفت: در تمام علوم من جمله علم صرف و نحو، علوم و فنون نظامی، علم پزشکی و نجوم و شیمی و علم‌هایی که امروز در دانشگاه های اروپایی تدریس می‌شود مبنا و اساس و بنیانگذار تمامی این علم ها صحابه گرامی اسلام و دانشمندان مسلمان بوده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا هاشم نوری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع قروه با اشاره به قرار گرفتن در آستانه آغاز هفته دفاع مقدس این مناسبت را به ملت غیور ایران تبریک گفت و اظهار کرد: در سال 1359 هنگامی که ملت ایران تازه در انقلاب خود پیروز شده بود، رژیم بعث با حمایت ابر قدرت‌های جهان به کشور ما حمله ور شد.

ماموستا نوری دفاع از آب و خاک و وطن را مقدس‌ترین نوع دفاع نام بردند و بیان کرد: به همین خاطر است که این ایام را بنام هفته دفاع مقدس نامگذاری نموده‌ایم.

وی بیان کرد: ملت غیور ایران در طول هشت سال جنگ تحمیلی مقابله‌ای را با دشمن خود انجام داد که در طول تاریخ بی‌نظیر بوده چراکه دشمن با تمام قدرت خود به ایران حمله ور شد و ما با دستان خالی در مقابلشان ایستادگی کردیم.

امام جمعه اهل سنت شهرستان قروه خاطرنشان کرد: باید یاد و خاطره شهدای آن دوران را گرامی بداریم چراکه رفاه و آسایش امروز خود را مدیون رشادت های آنان هستیم.

ماموستا نوری در بخش دوم سخنان خود با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید به دانش‌آموزان و دانشجویان از خیرین شهرستان قروه خواست به پشتیبانی و مساعدت دانش آموزان و دانشجویان بی بضاعت و کم توان بشتابند و خاطرنشان کرد: نباید اجازه دهیم هیچ دانش‌آموزی به خاطر کمبود امکانات از تحصیل عقب بماند.

وی با بیان اینکه پیامبر گرامی اسلام می‌فرمایند هرکس راه را برای طالب علمی باز نماید خداوند در روز قیامت راه را برایش هموار می‌کند، گفت: این نشان از اهمیت علم و علم‌آموزی از دیدگاه و منظر دین اسلام است.

امام جمعه اهل سنت شهرستان قروه دین اسلام را دین عقلانیت و دین علم و دانش خواند و اضافه کرد: در حالی که سایر ادیان خرافات و بدعت هایی بر خلاف شرعیت الهی مشاهده می‌شود در اصل آئین اسلام هیچ خرافه و بدعه‌ای وجود ندارد.

ماموستا نوری اضافه کرد: با مراجعه به قرآن متوجه می‌شویم که چقدر مسائل اسلام بر پایه عقلانیت و علم و دانش است و چگونه با علم و آگاهی جامعه بشریت آن زمان را از خرافات و بدعت‌های دور نگهداشته است.

وی افزود: ما باید به عنوان امت اسلامی به دین و مکتبمان افتخار کنیم، چراکه شروع مکتب ما بر عقلانیت و تشویق به خواندن و آموختن بوده و هر جامعه‌ای که به دنبال علم و دانش برود سرانجام آن جامعه پیروز و سربلند خواهد بود.

وی با بیان اینکه برخلاف تبلیغات سوئی که توسط معاندان صورت می گیرد که مدعی هستند اسلام چیزی برای گفتن ندارد، در قرون 4 الی 7 بزرگترین و عالم ترین دانشمندان جهان در علوم مختلفه از میان دانشمندان مسلمان و گاها ایرانی بوده اند، اذعان داشت:  در تمام علوم من جمله علم صرف و نحو، علوم و فنون نظامی، علم پزشکی و نجوم و شیمی و علم‌هایی که امروز در دانشگاه های اروپایی تدریس می‌شود مبنا و اساس و بنیانگذار تمامی این علم ها صحابه گرامی اسلام و دانشمندان مسلمان بوده‌اند.

ماموستا نوری خاطرنشان کرد: در این برهه از زمان لازم است همگی به ریسمان الهی و قرآن کریم چنگ بزنیم و تا جایی که در توان داریم پیگیر فراگیری علم و دانش باشیم.

وی تصریح کرد: اگر امروز شاهد هستیم که در کشور ایران ماهواره به فضا پرتاب می‌شود و یا توان آنرا داریم که در میان خاک خود آمریکا را مورد حمله موشکی قرار دهیم به واسطه علم و دانشی است که جوانان غیور این مرز و بوم به آن دست یافته اند و لازم است که مسئولین کشور در زمینه حمایت از جوانان دانشمند تمام تلاش خود را بکار گیرند که خدایی نکرده شاهد آن نباشیم که این جوانان به کشورهای اروپایی مهاجرت کنند چراکه جوان ایرانی در راستای دستیابی به علوم مختلف ید طولانی دارد.

وی به خانواده‌ها هم هشدار داد که مراقب فرزندانشان باشند و گفت:‌ امروز دشمنان به صورت جدی با بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره ای سعی در حذف ارزش‌ها و فساد در بین جوانان هستند.

انتهای پیام/


آخرین کتاب ها