ارادت اهل سنت به اهل بیت مثال‌زدنی است
1398/6/31
امام جمعه موقت مسجد جامع شهرک بهاران مریوان:
ارادت اهل سنت به اهل بیت مثال‌زدنی است
امام جمعه موقت مسجد جامع شهرک بهاران مریوان گفت: ارادت اهل سنت به اهل بیت مثال‌زدنی است و این عشق در کتب و اشعار آنها کاملا مشهود است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان،  ماموستا سیدعلی حسینی  در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع شهرک بهاران مریوان با تبریک فرا رسیدن سال تحصیلی جدید، اظهار کرد: علم وسیله رشد و ترقی جامعه است.

امام جمعه موقت مسجد جامع شهرک بهاران مریوان تصریح کرد: تمام فضیلت‌ها در علم وجود دارد و افرادی که به دنبال علم می‌روند در جامعه جایگاه والایی به دست می‌آورند.

ماموستا حسینی با بیان اینکه خداوند علم پیامبران را فزونی بخشیده و این  نشان دهنده اهمیت علم و دانش است،گفت: پیامبر(ص) در این باره می‌فرمایند کسب علم و دانش بر هر مرد و زن مسلمان واجب است.

وی خاطرنشان کرد: این حدیث رسول‌الله(ص) عام بوده و هر علمی که برای جامعه منفعت داشته باشد را شامل می‌شود.  

امام جمعه موقت مسجد جامع شهرک بهاران مریوان تصریح کرد: اگر به جوامع مختلف در طول تاریخ نگاه کنیم هر کشوری که از علم بهره برد و در زمینه های مختلف صنعت و اقتصاد با کمک علم حرکت کرد، پیشرف کرده است.

ماموستا حسینی با بیان اینکه آمریکا کشوری با سابقه و قدمت 400 ساله است اما واسطه پیشرفت‌های علمی الان ادعای ریاست بر جهان را دارد، گفت: علم انسان را به سوی خیر و پیشرفت سوق می‌دهد.

وی با تاکید بر اهمیت توجه بیش از پیش جامعه به ویژه نسل جوان به علم‌آموزی عنوان کرد: کسب علم و دانش آینده فردی و اجتماعی انسان‌ها را ارتقا می‌دهد.

امام جمعه موقت مسجد جامع شهرک بهاران مریوان افزود: البته امتحان دادن و گرفتن کارنامه به معنی دستیابی به علم نیست بلکه درجه بندی معلومات است چراکه علم درجه بندی و نهایت دارد.

ماموستا حسینی با تاکید بر ضرورت توجه بیش از پیش معلمان به کار بیشتر با دانش‌آموزان، گفت:‌ از معلمان به عنوان منادیان و پرچم‌داران علم‌آموزی انتظار داریم نسبت به دانش آموران دلسوزی بیشتری داشته تا نسلی تربیت شود که در همه رشته ها به درد جامعه بخورند.

 وی تصریح کرد: معلمان و کارکنان آموزش و پرورش در مسیر تربیت دانش آموزان و نسلی مانوس با علم و دانش باید بیش از پیش تلاش کنند.

امام جمعه موقت مسجد جامع شهرک بهاران مریوان به ضرورت رعایت احترام نسبت به معلمین به ویژه در بین دانش‌آموزان گفت: دانش‌آموزان باید نسبت به معلمان ادب داشته باشند اهمیت این مهم به اندازه‌ای است که حضرت علی(ع) فرموده‌اند:« هر کس یک حرف به من بیاموزد مرا برده و غلام خویش نموده است».

ماموستا حسینی ادامه داد: ادب و حیا شعباتی از ایمان است و متأسفانه ما در مدارس و مساجد ما مسائلی می بینیم که دور از ادب و حیا است.

وی افزود: ما باید از اصحاب و بزرگان دین ادب و حیا را بیاموزیم و در این راستا الگوبرداری کنیم.

ماموستا حسینی در ادامه با اشاره به فضیلت اهل بیت نزد اهل سنت، اضافه کرد: دانشمندان و بزرگان اهل سنت در مورد فضیلت اهل بیت کتاب‌ها نوشته‌اند که قابل توجه است.

 وی تصریح کرد: خداوند در چند جای قرآن بحث فضیلت اهل بیت را آورده مثل آیه تطهیر( احزاب33-33) مفسرین بر این عقیده هستند که اهل بیت پاک از این دنیا می روند و اکثر علما بر این عقیده هستند این آیه در مورد حضرت علی، فاطمه، حسن و حسین نازل شده است.

وی اضافه کرد: ام المومنین ام السلمه روایت می‌نماید که حضرت علی، فاطمه، حسن و حسین در خانه من بودند که این آیه بر پیامبر(ص)  نازل گشت و ایشان عبای خود را بر سر آنها انداخت و فرمودند خدایا اینان اهل بیت من هستند.

امام جمعه موقت مسجد جامع شهرک بهاران مریوان افزود: برخی علما بر این عقیده هستند که این آیه در مورد زنان پیامبر(ص) و برخی نیز عقیده دارند در مورد کسانی است که زکات بر آنها حرام شده است.

ماموستا حسینی اذعان داشت: در فقه امام شافعی گرفتن زکات برای سید حرام است اما در فقه حنفی چون الان بحث خمس قطع شده است گرفتن زکات را جایز دانسته و سید مناطق ما اگر می‌خواهد زکات بگیرد باید به مذهب حنفی تقلید نماید.  

وی در مورد حب اهل بیت در میان مردم کردستان گفت: بحمد خدا مردم کردستان همیشه محب اهل بیت بوده و چهار خاندان صحیح النسب سید در کردستان هستند که مورد احترام مردم هستند.

ماموستا حسینی در ادامه با اشاره به چندین آیات و روایات از رسول خدا(ص) در مورد کسی که حب اهل بیت را در دل نداشته باشد، گفت: این افراد ایمانش تکمیل نشده و کسی که بغض اهل بیت را در دل داشته باشد رسول الله(ص) را آزرده خاطر و در نهایت خداوند را رنجانده است.

وی اظهار کرد: در حدیثی دیگر رسول خدا به ما امر نموده که فرزندان خود را با سه مورد تربیت نمائیم.

ماموستا حسینی در پایان با تأکید مجدد بر حب اهل بیت در میان بزرگان اهل سنت، ادامه داد: امام شافعی می‌فرماید« برای شما اهل بیت همین فضیلت بس که اگر کسی در نماز بر شما سلام ندهد نمازش صحیح نیست.

انتهای پیام/

 


آخرین کتاب ها