جهل به مسئله سهم الارث زنان در اسلام ، بهانه‌ای برای دین ستیزان شده است
1398/7/14
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان:
جهل به مسئله سهم الارث زنان در اسلام ، بهانه‌ای برای دین ستیزان شده است
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان گفت: مسئله سهم الارث زنان بهانه‌ای برای دین ستیزان شده که به اسلام تهمت بزنند که در این دین به زنان ظلم می‌شود و سهم ارث آنها نصف مرد است.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان،  ماموستا سیدعلی حسینی  در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در شهرک بهاران مریوان اظهار کرد: جامعه از فرزندان ما تشکیل می‌شود و اگر والدین در خانواده بتوانند فرزندان سالمی را تربیت کنند و تحویل جامعه دهند، جامعه ای سالم خواهیم داشت.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان اذعان کرد: زن و مرد باید برای هم ارزش قائل شده و احترام متقابل همدیگر را نگهدارند تا فرزندان نیز ارزش و احترام را یاد گیرند.
ماموستا حسینی اظهار کرد: امروزه در کنار این مسئله که اختلاف در خانواده‌ها بالا و پرونده‌های زیادی در دادگاه‌ها و شوراهای حل اختلاف مربوط به اختلافات زن و مرد در جریان است، دو حق مهم زنان را که یکی مهریه و دیگری ارث است ادا نمی‌کنیم.
وی خاطرنشان کرد: مسئله سهم الارث زنان بهانه‌ای برای دین ستیزان شده که به اسلام تهمت بزنند که در این دین به زنان ظلم می‌شود و سهم ارث آنها نصف مرد است.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان ادامه داد: در مورد مهریه در مناطق ما نوزده مثقال رایج است، که البته متأسفانه این حق زنان پرداخت نمی‌شود در حالی که حق مسلم زن بوده و مرد مهریه را به زن بدهکار است.
ماموستا حسینی اظهار کرد: لذت بردن زن و مرد از هم در شرع اجازه داده شده و مهریه مبلغی است که در ازای این لذت باید به زن پرداخت شود و اگر پرداخت نشود مرد بدهکار و گناهکار خواهد بود.
وی افزود: رسول خدا(ص) فرموده‌اند :« کسی که قصد پرداخت مهریه زنش را نداشته باشد گناه کبیره مرتکب شده است».
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان با تاکید براین نکته که متأسفانه این حق مسلم زنان کمتر ادا می‌شود، افزود: در شورای روحانی شهرستان سروآباد مورد دیده‌ام که مهریه یک زن صد تومان بود ولی با این وجود شوهرش بعد چهل سال این صد تومان را پرداخت نکرده است.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان گفت: طبق احادیث رسول خدا(ص) انسان تا زمانی که بدهکار باشد در قیامت نجات نمی‌یابد و خداوند این حق را از او می‌ستاند.
ماموستا حسینی اضافه کرد: بر اساس احادیث و روایات صحیح رسول خدا(ص) بر سر جنازه اصحابی که بدهکار از دنیا رفته‌اند، نماز نخوانده مگر اینکه بدهیش را اطرافیانش پرداخت کرده باشند.
وی با بیان اینکه خداوند از بدهی و دین  نخواهد گذشت،  افزود: در یک مورد حضرت علی بدهی یک وفات یافته را بر عهده گرفته، آنوقت رسول خدا حاضر شدند بر سر جنازه اش نماز بخوانند.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان این در حالیست که در بسیاری موارد مرد بابت مهریه بدهکار زن خود است و با این بدهی نیز از دنیا می رود اما کسی به این بدهی توجه نمی کند. درست آنست بعد از وفات کسی اول تمام قرض و دین های طرف پرداخت  سپس از باقیمانده ماترک سهم وارثین مشخص شود.
ماموستا حسینی عنوان کرد: مورد داشته‌ایم مهریه را 100 سکه تعیین نموده‌اند، معلوم است مرد قصد و توان پرداخت آن را نیز نخواهد داشت. وی با بیان اینکه امروزه مهریه بالا به معضلی در جامعه ما تبدیل شده است، اظهار کرد: مورد داشتیم مرد بر اثر قسم طلاق و عدم توانایی در پرداخت مهریه (با حیله شرعی به اصطلاح) طلاق خود را درست کرده که از نظر شرع جایز نیست.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان عنوان کرد: باید تعیین مهریه بر اساس توانایی افراد تعین شود و به فرموده رسول خدا(ص) نکاحی برکت دارد که مهریه آن کم تعیین شده باشد.
ماموستا حسینی اضافه کرد: به تعدادی جوان که قصد سفر حج را داشتند توصیه کردم اول از خانواده خود اجازه بگیرند زیرا بدهکار همسرانتان هستید و در ازای این بدهی باید تضمینی به همسران خود داده و سپس عازم سفر شوند.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان در مورد حق ارث زنان هم گفت: خداوند این حق را برای زنان قرار داده است و تا زمانی که حق ارث زنان پرداخت نشود حق ارث مرد مطرح نمی‌شود.
ماموستا حسینی اضافه کرد: به دلیل اهمیت این مسئله، انحصار وراثت وفات یافتگان یکی از از امورات مهم شورای روحانیت است.
  وی خاطرنشان کرد: چون خرج زن بر عهده شوهرش است، اما مرد خود باید خرج خانواده‌اش را تأمین نماید برای رعایت حال مرد است که سهم ارث بیشتری برایش در شرع لحاظ شده است.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان تصریح کرد: پس در شرع اسلام حقوق زنان کامل رعایت شده است اما این ما هستیم که این حقوق را پرداخت نمی‌نمائیم و به زنان ظلم می‌کنیم.
ماموستا حسینی با بیان اینکه متأسفانه ما خواهران و دخترانمان را از حقشان محروم و بهانه دست دین ستیزان می‌دهیم که اسلام به زن ظلم می کند، اذعان داشت:  خواهر نسبت به برادر بسیار مهربان و دلرحم است،  محبت خواهر به برادر آنقدر است که در قیامت هم باز  به فکر برادر خود خواهد بود.
انتهای پیام/

 


آخرین کتاب ها