عمل به قرآن موجب قبولی طاعت و دعاهای انسان می‌شود
1398/7/14
امام جمعه مریوان:
عمل به قرآن موجب قبولی طاعت و دعاهای انسان می‌شود
امام جمعه مریوان گفت: عمل به قرآن موجب قبولی طاعت و دعاهای انسان می‌شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا مصطفی شیرزادی در خطبه‌های نماز جمعه در مسجد جامع مریوان اظهار کرد: هفته ناجا به تمام پرسنل نیروی انتظامی در همه قسمت‌ها تبریک عرض می‌کنم.
وی با بیان اینکه رسالت نیروی انتظامی در عین مبارک بودن بسیار سنگین است، گفت: نیروی انتظامی حافظ جان، مال و ناموس مردم است.
وی اضافه کرد: تامین نظم و اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه از مهم‌ترین رسالت‌های نیروی انتظامی است.
امام جمعه مریوان با بیان اینکه پلیس برای حفظ امنیت و آرامش از سر کوچه تا میادین و حتی تا خط‌ الراس کوهها حضور دارد، گفت: همکاری مردم با نیروهای نظامی موجب برقرار و تثبیت امنیت در عرصه‌های مختلف می‌شود.
ماموستا شیرزادی بر ترویج فرهنگ ترافیک در جامعه تاکید کرد و گفت:  برای ایجاد نظم اجتماعی مردم باید خود را موظف به همکاری با پلیس در تمام بخش‌ها بدانند.
به گفته وی، مقابله با آسیب‌های اجتماعی و مبارزه با متخلفین امنیت اجتماعی از وظایف نیروهای نظامی و انتظامی است که به شکر خدا شاهد نقش آفرینی بسیار خوب این عزیزان در سطح کشور هستیم.
امام جمعه مریوان با بیان اینکه دستگیری قاتلین، سارقین و عوامل ایجاد کننده ناهنجاریهای اجتماعی از سوی نیروی انتظامی موجب می‌شود مردم با اطمینان و اعتماد بیشتری زندگی کنند، گفت:  همکاری مردم با نیروی انتظامی زمینه را برای افزایش حس امنیت و ارتقای امنیت در جامعه فراهم می سازد.
ماموستا شیرزادی گفت: مردم نباید به راحتی از کنار خلاف کاران عبور کنند این کار موجب می‌شود ناهنجاری در جامعه شیوع پیدا کند گزارش به موقع به پلیس زمینه را برای مقابله با ناهنجاری‌ها فراهم سازند.
وی بیان داشت: ما وظیفه داریم در بروز هر مشکلی به درگاه خداوند پناه برده و دعا نمائیم.
وی با بیان اینکه خداوند در آیه 186 سوره  بقره ما را به دعای خیر به درگاهش دعوت می‌کند، گفت: خداوند از رگ گردن به انسان نزدیکتر است از این رو باید همواره خداوند را ناظر بر اعمال و رفتار خود بدانیم.
امام جمعه مریوان با تاکید براینکه اصحاب رسول خدا حتی برای نعمتی در حد نمک و نان به درگاه خدا دعا می‌کردند، افزود: دعاهای انسان به درگاه خداوند بدون جواب نمی‌ماند اگر لیاقت داشته و شروط دعا را بجای آورده باشد.
ماموستا شیرزادی گفت: در آیه 60  سوره غافر آمده خداوند انسان‌های مغرور و مستکبر که از عبادت خداوند رویگردانند را با ذلت داخل جهنم می‌برد و علما در تفسیر این آیه منظور از عبادت را دعا کردن دانسته‌اند.
خطیب نماز جمعه با بیان اینکه عراق محل دفن انسان‌های بزرگی بوده است، گفت: مردان خدا در شهرهای بصره، کربلا، نجف،بغداد، کاظمین و ... زیسته اند و کتابهای ارزشمندی از خود بجا گذاشته اند.
وی اضافه کرد: بر اساس تفسیر رازی  یکی از این اولیای خدا ابراهیم ادهم از عارفان و مردان بزرگ خدا اهل بصره بود که در ابتدا بسیار اهل دنیا، شیک پوشی و گشت و گذار بوده اما به عبادت روی آورد.
امام جمعه مریوان گفت: روزی از آن مرد بزرگ پرسیدند که چرا ما هرچه دعا می‌کنیم خداوند اجابت نمی‌نماید، ابراهیم پاسخ داد که 10 دلیل دارد اول آنکه هر روز بر خداوندی خدا شهادت می‌دهید اما در عمل مطابق دستورات خداوند عمل نمی‌نمائید.
ماموستا شیرزادی گفت: دومین دلیل اجابت نشدن دعا این است که رسول خدا(ص) را شناخته و هر روز شهادت می‌دهید محمد رسول خداست اما از راه و روش او پیروی نمی‌کنید.
وی با بیان اینکه قرآن کتاب راه ماست اما به آن عمل نمی‌کنیم، گفت: کسانی که از نعمات خداوند استفاده اما شکر نعمت بجای نمی‌آورند دعایشان نزد خداوند اجابت نمی‌شود.
به گفته وی، این افراد بهشت و راه رسیدن به آن را می شناسید اما در جهت دوری از بهشت گام برمی‌دارند و آتش جهنم را می شناسید اما به سوی آن می‌شتابید.
امام جمعه مریوان با بیان اینکه این دسته انسان‌ها شیطان را می شناسند اما با او مبارزه نمی‌کنند، گفت: می‌دانند روزی می میرند اما خود را برای مرگ آماده نمی کنند.
وی خاطرنشان کرد:کسانی که مرده‌هایشان را دفن می‌کنند اما همان لحظه بجای فکر مرگ در فکر دنیا و بجای رفع عیب خود دنبال عیب دیگران هستند نیز دعایشان نزد پروردگار قبول نمی‌شود.

آخرین کتاب ها