اربعین، تابلوی وحدت مسلمین/قصه عاشقی اهل سنت به اهل بیت
1398/7/25
اربعین، نقطه اوج عشق حسینی
اربعین، تابلوی وحدت مسلمین/قصه عاشقی اهل سنت به اهل بیت
عشق به حسین مرز و مذهب نمی‌شناسد که اگر می‌شناخت، با گذشت هزار و 400 سال از واقعه کربلا، اربعین امروز تابلوی وحدت‌ نمی‌شد، اینجا هرچه هست همه عشق است، عشقی که از درون ریشه گرفته و ریشه در اعماق قلب دارد، نمی‌شود هرگز از آن دل برید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، نزدیک به چهل روز است آوای شیون زنان و فریاد العطش کودکان، در گوش صحرای کربلا زنگ نجوا می‌کند، نزدیک به چهل روز است صحرا هنوز مبهوت آن حادثه شوم است و زمین، زخم‌های صدچاکش را از یاد نبرده است.
همه می‌روند، مبدا از هزار گوشه دنیاست، اما مقصد و منزلگاه یکی است، کربلا، آنجا که غربت خاکش هزار و 400 سال است دل‌ها را عجیب پایبند خودش کرده است و به حق کربلا در زمین نمی‏‌گنجد، کربلا وسعتی است به اندازه تاریخ و اربعین، نقطه اوج عشق حسینی است.
اربعین، صدای عدالت و صداقت و شاخه‏‌های درخت آزادگی است که از خاک کربلا روییده و تا ژرفای روزها و روزگاران ریشه دوانیده است.
عشق به حسین مرز و مذهب نمی‌شناسد که اگر می‌شناخت، با گذشت هزار و 400 سال از واقعه کربلا، اربعین امروز تابلوی وحدت‌ نمی‌شد، اینجا هرچه هست همه عشق است، عشقی که از درون ریشه گرفته و ریشه در اعماق قلب دارد، نمی‌شود هرگز از آن دل برید.   

شوق دیدار است که جان‌های خسته را به سمت خود می‌کشاند و این مغناطیس بی‌بدیل اربعین مرزهای جغرافیایی را درنوردیده و از هر قوم، نژاد و ملیتی آمده‌اند و هر عاشقی قطره‌ای از این دریا شده تا با تأسی از اهل‌بیت(ع)، پیام قیام حسین(ع) و صبر زینبی را در بزرگ‌ترین اجتماع صلح‌آمیز برای جهانیان به نمایش بگذارند.
اما عشق به حسین و گام نهادن در این مسیر تنها به زائرانی که مسیر رسیدن به نور را با پای پیاده فرسنگ‌ها می‌پیمایند خلاصه نمی‌شود عشق خادمان زائران حسین حکایت دیگری دارد، رسم عاشقانه‌ای که سال‌های سال است در وجودشان شعله دوانیده و هر سال عاشقانه‌تر از سال‌های قبل در این میدان حضور پیدا می‌کند.
موکب دارانی که خدمت ارائه می‌کنند از هر نوعی که بشود و برایشان دست بدهد از مالیدن پاهای خسته زائران گرفته تا اطعامشان!
قصه موکب‌داران کوی دوست، قصه عشقی است که تمام نمی‌شود؛ اینجا غنی و فقیر در کنار هم داشته‌ها و نداشته‌هایشان را فراموش می‌کنند و مشغول نوکری هستند؛ اینجا هر روز و هر ساعت رسم عاشقی را مرور می‌کنند و افتخارشان خدمت به زائران امامی است که مصیبتش برای همیشه تازه است.
موکب اهل سنت کردستان در خروجی سنندج به سمت کرمانشاه برپا شده، ساعت از 10 شب گذشته است زائران خسته از راه به این منزلگاه رسیده‌اند برخی مقصد کربلا را در پیش گرفته و افراد و خانواده‌هایی هم توفیق زیارت یافته و برگشته‌اند.        

هر حسی برای اولین بار حال و هوای دیگری دارد، زیارت هم از این قاعده مستثنی نیست، اهل میاندوآب هستند می‌گوید، اولین سال است که توفیق حضور در راهپیمایی اربعین را پیدا کرده‌اند، همراه با خانواده هفت روز پیش پا در این مسیر گذاشت راهی که به قول خودش سرشار از لحظات عرفانی و زیبایی است که قابل وصف نیست!
خیلی حس خوبی دارد، حال و هوای معنوی  غیرقابل وصف که باید در موقعیتش قرار بگیری تا بتوانی درک کنید.
حکایت عاشقانی که برای نخستین بار عازم کربلا می‌شوند با دیگران تفاوت دارد. حکایت آنها، بی‌قراری‌شان، وصالشان، بغض و اشک و تمام حس و حالشان با دیگران فرق می‌کند و من تمامی این حس‌های زیبا را در این سفر تجربه کردم.
حاج محمد تبریزی هم چشم به آفاق دوخته است، مسیر خورشید را برای سومین بار قرار است به مقصد برسد، مقصدی که مبداش آذربایجان شرقی است، مسیری که هر چند تمام و کمال پیاده می‌پیماید، اما خستگی در آن معنا و مفهومی ندارد.
هرچند راه طولانی است، اما قدم به قدمش چون از سر شوق و به امید نگاه است برای رهروان هموار می‌شود، تنها آرزویم این است تا پایان عمرم هر سال بتوانم این مسیر را بیایم آن هم با پای پیاده..
میلاد اوجی دومین بار است که مسیر نجف تا کربلا را پای پیاده طی می‌کند از خاطراتش در نخستین سفر به کربلا برایمان می‌گوید: اینکه غروب هنگام به کربلا رسید خسته و مریض!
شرایط جالبی نداشت و شدیدا نیازمند درمان بود کارت بانکی داشت اما کارتخوان برای بردداشت پول پیدا نکرد خسته و گیج نمی‌دانست چکار کند در آن شرایط سخت یکی از زائران به دادش می‌رسد و این اتفاق به عنوان یک خاطره شیرین از این سفر برای همیشه در ذهنش حک می‌شود.
بحث حرم و زیارت که به میان می‌آید، تمام صورتش خنده می‌شود، می‌گوید خادم موکب حسین است، هرکار که بشود و از دستش بر بیاید انجام می‌دهد اینکه خاک کفش‌های زائران حسین را پاک کند توفیقی است که امسال برای نخستین بار نصیبش شده است.
امسال تصمیم داشتم راهی کربلا شویم، اما قسمت نشد خدمت در موکب حسین جاذبه‌ای دارد که باید تجربه کنی تا برایت قابل لمس باشد ما هم اگر توفیق باشد با خدمت به زائران حسینی این‌گونه امام حسین(ع) را زیارت می‌کنیم..
محبت بی‌پایان اهل سنت به امام حسین(ع)
حجت‌الاسلام کاروند مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان می‌گوید: موکب اجرای نیت موقوفات اهل سنت یکی از 16 موکب استان است که 14 روز به زائران امام حسین(ع)ارائه خدمت خواهد کرد.
روزانه ۴ هزار پرس غذا در این موکب در راستای پذیرایی از زائرانی که از استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، ارومیه و اردبیل و حتی کشورهای همسایه از این مسیر عبور می‌کنند تهیه می‌شود.
 هرچند اداره موکب توسط اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان انجام می‌گیرد اما تامین اعتبارات این موکب از محل موقوفات اهل سنت است که بعضا متولی دارند و خیلی از این موقوفات بیش از 100 تا 150 سال است که دارایی خود را وقف عزاداری امام حسین(ع) کرده‌اند.
40  نفر از کارکنان اوقاف، ماموستایان، هیات امناء و خدام اماکن متبرکه اهل سنت و تشیع در این مواکب مشغول فعالیت هستند و خدمت‌رسانی تا چند روز بعد از اربعین نیز ادامه دارد.
حجت‌الاسلام کاروند گفت: مردم کردستان از دیرباز محب اهل بیت و مخصوصا سید شهدا بوده و هستند و زیباترین اشعار در وصف آن حضرت و اهل بیت توسط بزرگانی همچون امام شافعی سروده شده است.
برپایی 16 موکب کردستان
حجت‌الاسلام سیدمحمد سادات مسوول ستاد بازسازی عتبات عالیات کردستان هم در این باره می‌گوید: زائران از موکب‌های استان کردستان در مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی استقبال بسیار خوبی داشته‌اند.
طی‌ سال‌های اخیر به فضل الهی موکب‌های استان کردستان هم در داخل استان و هم در عراق موکب‌های فعالی داشته‌ایم و  امسال نیز همزمان با آغاز این حرکت بزرگ فرهنگی قریب به 16 موکب در داخل استان به منظور اسکان و پذیرایی زوار عبوری از استان‌های مجاور و کشورهای همسایه فعال شده است.
 چهار موکب استان کردستان در کربلای معلی مشغول به اسکان و پذیرایی زوار هستند و روزانه 30 هزار پرس غذا در سه وعده و 5 هزار نفر در این موکب‌ها اسکان داده می‌شوند.
 500 خادم و خادمه از سراسر استان از برادران و خواهران تشیع و اهل سنت به امر خدمات‌رسانی در مواکب‌های استان کردستان در داخل و خارج از این استان فعالیت می‌کنند.
و اما...
به التماس می‌خواهند آبی از دستانشان بگیری و بنوشی، آنان آمده‌اند تا هر چه دارند تقدیم مولایشان کنند،اگر چه دیر آمدند، زمان، قافله این عاشقان را هزار و چهارصد سال دیرتر به صحرای کربلا راه داده است.                                             


آخرین کتاب ها