محبت و توجه به همنوع بزرگترین پاداش را نزد پروردگار دارد/ضرورت احترام به سالمندان
1398/9/10
امام جمعه مریوان
محبت و توجه به همنوع بزرگترین پاداش را نزد پروردگار دارد/ضرورت احترام به سالمندان
امام جمعه مریوان گفت: محبت و توجه به همنوعان بزرگترین پاداش را نزد پروردگار دارد.

به گزارش خبرنگارپایگاه اطلاع‌رسانی آوای، ماموستا شیرزادی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع مریوان اظهار کرد: گاز یکی از سرمایه‌های عظیم خدادادی است که خداوند به لطف و کرم خود این نعمت را در اختیار بشر قرار داده است.
وی تصریح کرد: در صورت استفاده صحیح و رعایت نکات ایمنی این سرمایه عظیم موجب آسایش و رفاه می‌شود.
وی تصریح کرد: در صورت عدم رعایت نکات ایمنی در مصرف آن موجب ایجاد مشکلات زیادی می‌شود.
وی با بیان اینکه زمانی که گاز نبوده مردم مجبور بودند از هیزم و نفت به عنوان امکانات گرمایشی استفاده کنند، خاطرنشان کرد: از همه درخواست دارم برای حفظ این سرمایه تلاش کنند و  در استفاده از این نعمت الهی نکات ایمنی را مد نظر قرار دهند.
وی تصریح کرد: مردم باید در تأسیسات و لوله‌کشی ساختمان‌ها،  استاندارهای لازم را رعایت و از نصب انشعاب‌های غیر مجاز خودداری کنند.
ماموستا شیرزادی با اشاره به اهمیت منظم بودن صفوف نماز جمعه گفت: باید صفوف نمازمان منظم و نمازگزاران چسبیده به هم باشند، چرا که وقتی دو مؤمن در کنار هم هستند قلبهایشان به هم نزدیک و وقتی دور می‌ایستند قلبهایشان از هم دور می‌شود.
وی اضافه کرد: رسول خدا(ص) گاهی حتی شخصاً صفوف نماز اصحاب را منظم می‌ساختند، و در آیه 11 سوره مجادله قرآن کریم مومنین به جا باز کردن برای سایر مومنین در مجالس امر شده‌ا‌ند.
به گفته وی، هر کس در مجلسی خیر جا برای مسلمانی باز کند خداوند نیز در سایه رحمت خودش جایی برای او باز می‌کند.
خطیب نماز جمعه مریوان اظهار کرد:شرط رسیدن به رضایت و رحمت پروردگار،  محبت و الفت با همدیگر است و مسلمان باید مسلمان دیگر با مهربانی برخورد نماید.

وی اذعان کرد: تکریم و احترام گذاشتن مسلمان به مسلمانان از دیگر موضوعات مهمی است که در قرآن برآن تاکید شده است.
وی با بیان اینکه برخی انسان‌ها برای احترام و تکریم اولویت بیشتری نسبت به دیگران دارند، گفت: فقرا، مسکین، مستضعف، معلولان و عقب ماندگان ذهنی حرکتی و ایتام از آن دسته افرادی هستند که باید برایشان  احترام قائل باشیم.
وی اظهار کرد: یتیم اصطلاحی قرآنی بوده و در اصطلاح قرآنی به کسی می‌گویند که به سن بزرگسالی نرسیده و از نعمت پدر محروم است.
وی افزود: بی سرپرستان بویژه زنانی که شوهر خود را از دست داده یا طلاق داده شده‌اند از دیگر افرادی هستند که براساس دستور دین اسلام باید مورد توجه قرار گیرند.
وی اذعان کرد: خوشبختانه امروز نهادهایی چون کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی و موسسات خیریه افراد نیازمند، بی‌سرپرست، ایتمام و غیره را تحت پوشش خود قرار داده‌اند.
وی گفت: رسول خدا(ص) اجر و پاداش کسانی که به بی‌سرپرستان بخصوص زنان بی‌سرپرست دارای فرزند یتیم کمک می‌کنند را معادل کسی دانسته‌اند که همیشه به روزها روزه‌دار  و به شب مشغول نماز شب باشد.   
ماموستا شیرزادی ادامه داد: بیماران نیز از آن دسته کسانی هستند که باید مورد احترام قرار دهیم و در حد توان به آنها کمک کنیم.
به گفته وی، از دیگر کسانی که باید احترامشان را نگه داریم قشر سالمندان هستند کسانی که رسول خدا(ص) در مورد آنها فرمودند:« احترام پیران را نگه دارید که زمانی که خود پیر شدید خداوند کسی را تعیین می‌نماید که از شما احترام گیرند».
وی با بیان اینکه اگر کسی به پیری اهانت نمائیم مطمئن باشد در نهایت خود مورد اهانت قرار می‌گیرند، تصریح کرد: از دیگر کسانی که باید احترامشان را نگه داریم غریبان هستند، باید مهاجر پذیر و غریب نواز بوده و نسبت به آنها محبت و احترام داشته باشیم.
 وی اضافه کرد: خداوند در قرآن به ما در مورد خوبی با ابن سبیل امر نموده  و حتی جزو کسانی هستند که به آنها زکات تعلق می‌گیرد.
وی اظهار کرد: کسانی که بی‌خانه و کاشانه هستند و کودکان از دیگر اقشاری هستند که باید با محبت و خوبی با آنها رفتار کنیم.
وی اذعان داشت: رسول خدا فرموده اند:« از ما نیست کسی که به صغیر ما رحم ننموده و از پیر ما شرم ننماید».
ماموستا شیرزادی با بیان اینکه  همسایه بسیار مهم است و جبرئیل به پیامبر(ص) در مورد رعایت حال همسایه تأکید نموده است، خاطرنشان کرد: به فرموده رسول خدا(ص) همسایه سه نوع است نوع اول فامیل آدمی است و سه حق مسلمان بودن، فامیل بودن و همسایه بودن را بر گردن ما دارد.
وی اذعان کرد: نوع دوم همسایه مسلمان است که دو حق مسلمان بودن و همسایه بودن را بر گردن ما دارد.
به گفته وی، دسته سوم همسایه  کافر و ملحد است که با وجود کافر بودن حق همسایگی بر گردن ما دارد.

وی با بیان اینکه نباید همسایه را آزار داد و در امانت و ناموسش خیانت کرد، عنوان کرد: به فرموده رسول خدا(ص) «محبوب ترین فرد نزد خداوند آنست که برای مردم نفع داشته باشد»
به گفته وی، بهترین عمل از دیدگاه پیامبر مکرم اسلام حل مشکل  و رفع ناراحتی دیگران است.
وی عنوان کرد: پیامبر(ص) دنبال کار کسی را گرفتن و مشکل فردی را  حل کردن بر یک ماه اعتکاف در مسجد النبی ارجح و انسان را به رحمت پروردگار می‌رساند.
وی با بیان اینکه رسول خدا(ص) عصبانی نشدن و گذشت از دیگران بخاطر خدا را یکی از راه‌های رسیدن به رحمت پروردگار دانست و گفت: خداوند چنین انسانی را در قیامت از قهر و غضب خود معاف می‌نماید.
خطیب نماز جمعه مریوان در پایان با تأکید مجدد بر این نکته که راه رسیدن به رضایت خداوند داشتن محبت به همدیگر است، گفت: پس باید به هم محبت داشته باشیم و در کمک به هم‌نوعان به نحوی عمل کنیم که گوی سبقت را از سایرین بربائیم.
انتهای پیام/


آخرین کتاب ها