بخشش از مکارم اخلاق است/مردم جواب دندان‌شکن به اغتشاشگران دادند
1398/9/10
بخشش از مکارم اخلاق است/مردم جواب دندان‌شکن به اغتشاشگران دادند
امام جمعه دیواندره گفت: بخشش از مکارم اخلاق و نشانه همت بلند است.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی آوای امین، ماموستا جلال مرادی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع دیواندره با بیان اینکه بسیج دارای همان تعریفی است که امام (ره) امت فرمودند : "بسیج لشکر مخلص خدا است" اظهار کرد: حقا  باید گفت مردم عزیز این شهرستان در مقابل جفای اغتشاشگران اخیر که اموال عمومی مردمی را به آتش می‌کشیدند با حضور سبزشان در راهپیمایی روز شنبه دوم آذر جواب بدخواهان را با حمایت از نظام ورهبری با شرکت حداکثری دادند.
وی ضمن تقدیر از مردم همیشه در صحنه این شهرستان اظهار کرد: آفرین به این غیرت انقلابی مردم این حضور دشمن شکن مردم رسالت مسئولان در خدمت به این مردم را دو چندان کرد.
 وی در ادامه خاطرنشان کرد: ماه مولود تمام شد اما ماه بهره‌وری از سنت پیامبر (ص) و اداء حق محبت پیامبر (ص) و درس آموزی از اخلاق پیامبر (ص) تنها ماه مولود نیست پس لازم است که ما بعد از ماه مولود نیز همواره مانند زنبور عسل در تلاش باشیم و تا زمانی که مرگ از زندگی پیامبر رحمت و مهربانی الگوبرداری کنیم.
وی با بیان اینکه محور اصلی خطبه این هفته اخلاق پیامبر (ص) است، گفت: زمانی که خدا به حضرت موسی (ع) می‌فرماید که تو پیامبر من و رهبر ملت بنی اسرائیل هستی   اولین چیزی که از خدا می خواهد سعه صدر و روح بلند و صبر و استقامت و حوصله است و می‌گوید خدایا قلبی به من عطا فرما که در مقابل توهین و تهمت و نا سازصبور باشم.
وی اضافه کرد: خدا در قرآن می‌فرماید: هیچ پیامبری مامور تبلغ رسالت نبوده است مگر جماعتی نادان او را مسخره کرده  باشند و هیچ پیامبری مامور تبلیغ رسالت نبوده است مگر اینکه تهمت دیوانه یا ساحر به وی زده باشند.
وی با بیان اینکه حضرت رسول همواره با روی باز و اخلاق زیبا جواب سوالات افراد مختلف را می‌داد، خاطرنشان کرد:  پیامبر (ص) چنان اخلاق زیبایی داشت که با وجود فراز و نشیب‌های زیاد زندگی از هدفش دور نشد.
وی گفت: پیامبر مکرم اسلام زمانی در غار حرا به تنهایی مشغول عبادت بود و زمانی در بالای کوه صفا به تنهایی مشغول تبلیغ رسالت بود و زمانی در مسجد قبا همراه مردم مشغول کارگری بود و در ساختن مسجد به مردم کمک می‌کرد.
وی تصریح کرد: پیامبر اسلام زمانی دیگر پیروز مندانه ماموریت فتح مکه و فرمانده فتح مکه بود امام تمام این فراز و نشیب‌ها در اخلاق پیامبر (ص) هیچ تاثیری نگذاشت و ماموریت خود را آهسته و پیوسته به انجام رساند.
وی اضافه کرد: پیامبر(ص) دارای اخلاق و همواره وجود مبارکشان را در خدمت مردم قرار می‌دادند و حتی با دشمن چنان اهل گذشت بود که دشمنانش دوست داشتند از خجالت بمیرند.
وی گفت: حضرت یوسف (ع) برادران خود را زمانیکه عزیز مصر شد بخشید پس بخشش و چشم پوشی از خطای دیگران نشانه ایمان است.
وی اذعان کرد: خدا حضرت ابراهیم بت شکن را سر چشمه پاکی قرار داده است اگر می‌خواهیم که در افراد همراه خود تاثیر گذار باشیم قرآن می‌فرماید "خوب و بد مثل همدیگر نیستند جواب بدها را به خوبی بده در نهایت دشمنت دوست صمیمیت می‌شود".
وی اظهار کرد:  خدا روزی رسان است و روزی کسی که تقوا داشته باشد را بیش از دیگران عطا می‌کند.
وی با بیان اینکه اخلاق درسه چیز خلاصه می شود، گفت:  یک رعایت اخلاق در همسایگی دوم اخلاق در سفر سوم اخلاق در معامله و بخشش و مدارا کردن با دیگران و نماز بزرگترین عامل تنظیم اخلاق انسان‌هاست.
انتهای پیام/

آخرین کتاب ها