نرخ بیکاری در کردستان ۱۳.۶ درصد است
1398/9/14
نرخ بیکاری در کردستان ۱۳.۶ درصد است
مدیرکل تعاون، کار و رفاه و اجتماعی استان کردستان گفت: نرخ بیکاری استان در حال حاضر 13.6 درصد است که نسبت به میانگین کشوری بالاتر است.
 

به گزارش خبرنگار سایت آوای امین  و به نقل ازخبرگزاری فارس از سنندج، برهان صلواتی در کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان کردستان که با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار شد، اظهار کرد: اعطای تسهیلات از محل صندوق توسعه به روستانشینان با سود تسهیلات پایین یکی از کارهای خوب دولت بود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان گفت:‌ دولت‌ها در نظام جمهوری اسلام کارهای متعددی در روستاها انجام داده‌اند اما باعث ماندگاری روستائیان نشده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر فکر اساسی برای اشتغال جوانان در روستاها نشود تمام زیرساخت‌هایی که در طول 40 سال گذشته برای ماندگاری جمعیت روستایی در دولت‌های مختلف صورت گرفته، بی‌نتیجه خواهد ماند.

وی گفت: نرخ بیکاری در تابستان امسال در کردستان 12.2 درصد بوده است که در پاییز امسال شاهد رشد نرخ بیکاری در استان هستیم.

صلواتی تصریح کرد: نرخ بیکاری استان کردستان در حال حاضر 13.6 درصد است که نسبت به میانگین کشوری بالاتر است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه قابلیت استان در بحث توسعه بر محور کشاورزی است به همین دلیل بیش از 62 درصد از تسهیلات در بخش کشاورزی کارسازی شده است.

وی با بیان اینکه در مجمع 5 هزار و 742 طرح اشتغال‌زایی با اعتباری بالغ 511 میلیارد تومان بعد از انجام کارهای کارشناسی به بانک‌های عامل ارسال شده است، گفت: 3 هزار و 875 از این طرح‌ها با اعتباری بالغ بر 309 میلیارد و اشتغال 6 هزار 757 نفر آماده پرداخت است.

وی اظهار کرد: سهم نهادهای حمایتی از تسهیلات اشتغال از این محل  126 میلیارد تومان است و مجموع اعتبار مصوب 43 میلیارد تومان پرداخت شده 45 میلیارد تومان باقیمانده که از این میزان 32 میلیارد تومان در بانک‌ها در دست بررسی است.

صلواتی عنوان کرد:‌ در حال حاضر نیز یک‌هزار و 812 طرح در انتظار پرداخت تسهیلات 213 میلیارد تومان تسهیلات نیاز دارد.

وی گفت: توان کارسازی شدن 500 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در کردستان را داریم.

صلواتی تصریح کرد: ‌با توجه به وضعیت بیکاری خاص استان و از طرف دیگر ظرفیت‌های و قابلیت‌های ویژه آن از جمله مرز مشترک با کشور همسایه و اشتراکات فرهنگی و زبانی برنامه‌ها و طرح‌های در دست اجرای دستگاه‌ها اجرایی از جمله در بخش دام و کشاورزی تجربه موفق اجرای طرح‌هایی ماند طرح تامین مالی خرد و کمک معیشتی و توانمدسازی با همکاری وزارت و موسسه تاک و بانک کشاورزی در بیش از 400 روستا و با عضویت قریب بر 4 هزار نفر را داریم.

انتهای پیام/2330/71

 


آخرین کتاب ها