طرح معامله قرن؛ اوج دشمنی آمریکا با امت اسلامی
1398/11/13
طرح معامله قرن؛ اوج دشمنی آمریکا با امت اسلامی
در رابطه با طرح موسوم به «معامله قرن» هم باید گفت آمریکا با بهره گیری از همه ی ظرفیت منافع خود و رژیم صهیونیستی را مورد توجه قرار داده است.

سرانجام ترامپ با رونمایی طرح موسوم به «معامله قرن» تلاش کرد یکی از خباثت ­آمیزترین طرح­ های تاریخ آمریکا را علیه آرمان فلسطین، مسلمانان و محور مقاومت عملیاتی کند تا از این طریق به «نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای موفقیت در انتخابات کمک کرده و با بهره­ گیری بیشتر از ظرفیت لابی صهیونیستی در آمریکا برای انتخابات آینده آمریکا به نفع خود استفاده کند.

به گواه تاریخ اگرچه دولت­ های آمریکا از زمان تاسیس رژیم جعلی صهیونیستی در همه ابعاد از آن رژیم نامشروع حمایت کرده­ اند، اما با تحولات پس از انقلاب اسلامی به­ ویژه با شکل­ گیری جریان مقاومت در منطقه در آغاز دهه ۹۰ قرن بیستم میلادی و با حضور بوش پدر در جایگاه ریاست جمهوری آمریکا طرح­ های ویژه ای برای فلسطین به دنبال سرکوب و یا استحاله حرکت­های مردمی برای آزادسازی فلسطین از چنگال صهیونیست­ها مطرح کرده­اند که مهمترین آن طرحی به نام «روند صلح خاورمیانه» در سال ۱۹۹۰ بود، این طرح آغاز مسیر جدیدی از حمایت سران آمریکا از صهیونیست­ها علیه آرمان فلسطین بود که محور اصلی آن طرح را دو دولت مطرح می کرد و براساس آن باید دو کشور فلسطینی و یهودی در فلسطین تاریخی تشکیل می­شد، به­ گونه ­ای که فلسطینی ها می ­باید خلع سلاح شده و رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخته شود. به دنبال آن طرح کنفرانس مادرید ۱۹۹۱ و توافقنامه اسلو ۱۹۹۳ رقم خورد و با توطئه­ ای بسیار پیچیده سازمان آزادی­بخش فلسطین را بر سر میز مذاکره نشاند و در بیش از دو دهه پرتلاطم تلاش کردند ملت فلسطین، اعراب و مسلمانان را به سازش بکشانند، اما روحیه­ ی جهادی و مقاومت ناشی از آن برنامه­ های فریبنده و اقدامات ضدانسانی سران آمریکا در حمایت از صهیونیست­ها و علیه آرمان فلسطین را به شکست کشاند. سازمان آزادی­ بخش فلسطین از این مذاکرات دست­ آوردی نداشت و سران آمریکا تا سال ۲۰۱۶ یعنی بوش پدر، بیل کلینتون، بوش پسر و اوباما اگرچه تلاش­ های گسترده ای برای تحقق اهداف شوم خود در راستای شکل­ دهی خاورمیانه با آرمان آمریکایی و صهیونیستی انجام دادند، اما نه تنها نتیجه ­ای نگرفتند، بلکه هر روز بیش از پیش با امواج خروشان مردمی برای تحقق خواسته­ های مشروع امت اسلامی در حوزه ­ی استکبارستیزی و صهیونیسم زدایی از منطقه روبرو شده­ اند. با حضور ترامپ به­ عنوان جنجالی­ ترین رئیس جمهور آمریکا در راس هیئت حاکمه آمریکا همان­ گونه که در مسائل مختلف بین ­المللی از خود حرکات غیرعقلانی به نمایش گذاشته است؛ در عرصه مسائل مربوط به مسلمانان به ­ویژه مسئله اصلی جهان اسلام یعنی فلسطین نیز مواضع تند و تنفرآمیزی اتخاذ نموده است که طرح موسوم به «معامله قرن» نمادی از آن مواضع است، زیرا این طرح مبنای حل مسئله فلسطین طرح “دو دولت فلسطینی و صهیونیستی” نیست، بلکه تشکیل «وطن قومی یهود» در سرزمین اسلامی فلسطین مدنظر است. معنای اصلی تشکیل «وطن قومی یهود» که هدف محوری طرح معامله قرن است ؛تحقق پروژه صهیونیسم در منطقه است که از سال ۱۹۴۸ تاکنون با وجود تاسیس رژیم صهیونیستی امکان آن فراهم نشده بلکه با انتفاضه مکرر مردم فلسطین اساس اندیشه­ های صهیونیستی نیز در معرض اضمحلال قرار گرفته است. انتقال سفارت آمریکا از تل­آویو به قدس یکی از گام­ های اشغال کامل فلسطین است که در سال ۲۰۱۸ توسط ترامپ اجرایی شد، و این اقدام آمریکا به معنای به رسمیت شناخته شدن قدس به­ عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و تحقق یکی از مراحل «وطن قومی یهود» است. براساس دیدگاه صهیونیست­ها فقط یهودیان می­ توانند در فلسطین حضور داشته باشند، در حقیقت ترامپ در این طرح نقش بلندگوی صهیونیست­ها را ایفا کرده و خواسته­ های آنها را مطرح می­ کند، از طرفی طرح «وطن قومی یهود» بخشی از پروژه رویایی بزرگتر یعنی «نیل تا فرات» است که صهیونیست­ها برای منطقه اصلی جهان اسلام در سر می­ پرورانند.

از لوازم اصلی اجرایی شدن این طرح عدم حضور فلسطینی­ ها در سرزمین اصلی خود است؛ به گونه ­ای که علاوه بر بیش از ۷ میلیون آواره فلسطینی در خارج از فلسطین بیش از ۲ میلیون فلسطینی ساکن در سرزمین های اشغالی ۱۹۴۸ نیز با سرنوشت مشابهی روبرو شده و بیش از ۵ میلیون فلسطینی ساکن در کرانه باختری و غزه هم در زندان بزرگی تحت مدیریت صهیونیست­ها قرار می­گیرند! با چنین رویکردی می­توان توطئه پیچیده صهیونیست­ها که در چارچوب به اصطلاح طرح بزرگ معامله قرن توسط ترامپ مطرح شده است را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. در نگاه کلی می­ توان طرح مورد نظر ترامپ را مجموعه­ ی تکاملی طرح بدیل شارون که براساس آن جمعیت فلسطینی کرانه باختری رود اردن باید به اردن فرستاده شوند یا پروژه اسکان در صحرای سینا که جمعیت فلسطینی نوار غزه باید به صحرای سینا منتقل شوند و… را تشکیل می­دهد.

واقعیت این است که آمریکا جهت رسیدن به اهداف نامشروع خود همواره برنامه ها و اقداماتی را در دستور کار قرار داده است که هدایت و حمایت های همه جانبه از رژیم صهیونیستی یکی از آن اقدامات است، از طرفی رژیم صهیونیستی نیز بر اساس منافع و مطامع جبهه استکبار با محوریت آمریکا حرکت می­ کند به این معنا که می توان گفت آمریکا و رژیم صهیونیستی با هم اهداف همسو و رابطه دوسویه دارند.

در رابطه با طرح موسوم به «معامله قرن» هم باید گفت آمریکا با بهره گیری از همه ی ظرفیت منافع خود و رژیم صهیونیستی را مورد توجه قرار داده است.

این طرح زمانی مطرح شد که طرح های آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه به ویژه در سوریه، عراق و لبنان با شکست روبه رو شده، بر این اساس آنها که به دنبال نابودی محور مقاومت و به فراموش سپاری «مسئله فلسطین» و از بین بردن هویت اسلامی منطقه و ایجاد فضای سازش و تسلیم بوده اند، اجرای طرح را در دستور کار قرار داده اند. هدف آمریکا در منطقه سلطه کامل بر کشورها بوده، اما نه تنها در این زمینه موفقیتی پیدا نکرد، بلکه کشورهایی چون سوریه و عراق به عنوان ستون فقرات محور مقاومت مطرح شده اند،

در این زمینه آمریکایی ها با کمک سر سپرده های خود با محوریت حکام آل سعود سعی می کنند طرح خود را عملیاتی کنند، حکام سعودی نیز تلاش گسترده ای را در دستور کار قرار داده اند تا فلسطینی ها، اردن و مصر “معامله قرن” را بپذیرند و از بیت المقدس به عنوان پایتخت کشور فلسطین چشم پوشی کنند، اما بیداری امت اسلامی به ویژه فلسطینی ها و اقتدار غیر قابل انکار محور مقاومت مانع از تحقق اهداف آمریکا، رژیم صهیونیستی و ایادی آمریکا در منطقه است. ملت های مسلمان اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی را در طرح­ های مختلف شناخته اند و می دانند که جبهه استکبار جهانی در طرح معامله قرن به دنبال به فراموشی سپردن آرمان فلسطین است، ملت­ ها می دانند که آمریکایی­ها در طرح فریبنده خود تحت عنوان «معامله قرن» که یکی از محورهای آن بحث انتقال آوارگان فلسطینی به “وطن جایگزین در خارج از فلسطین اشغالی است به دنبال این هستند که حق بازگشت بیش از ۷ میلیون آواره فلسطینی به سرزمین آبا و اجدادی خود را برای همیشه لغو کنند؛ برخی از اهداف آنها در طرح معامله قرن عبارتند از:

 • نابودی طرح اسلامی و ملی برپایی کشور فلسطین به پایتختی قدس شرقی؛
 • حمایت همه جانبه از رژیم جعلی صهیونیستی؛
 • تضعیف و یا از بین بردن قدرت مقاومت در منطقه؛
 • عادی سازی روابط عربی- اسرائیلی؛
 • درهم شکستن توان و روحیه حق­خواهی فلسطینی ها؛
 • ایجاد روحیه ناامیدی و احساس شکست بر جهان اسلام و مسلمانان در عرصه رویارویی با استکبار و صهیونیسم؛
 • استفاده از هزینه کشورهای اسلامی برای پیشبرد اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی؛
 • محدودیت ­سازی بیشتر برای جمهوری اسلامی؛
 • و…

طرح موسوم به «معامله قرن» که سران آمریکا عنوان «چشم­انداز صلح» برای آن انتخاب کرده­ اند ماهیتی کاملا یک جانبه به سود رژیم جعلی صهیونیستی دارد و حاوی مفادی تحقیرآمیز برای فلسطینیان است، در این طرح:   ۱- کل اورشلیسم (قدس) پایتخت رژیم اشغالگر قدس شناخته شده است.  ۲- از حماس به­ عنوان سازمان تروریستی یاد شده است.  ۳- خلع سلاح گروه­ های فلسطینی را مطرح کرده است.  ۴- غزه باید منطقه غیرنظامی شود (خلع سلاح مردم برای دفاع از خود)  ۵- کلیه شهرک­ های صهیونیستی در دره اردن و کرانه باختری به رسمیت شناخته شده­ اند (حاکمیت فوری اسرائیل بر ۳۰% کرانه باختری)  ۶- حاکمیت اسرائیل بر شهرک­ها تضمین شده است.   ۷- وتوی احتمالی هر قطعنامه ای علیه اسرائیل در نظر گرفته شده است.  ۸- حق بازگشت آوارگان لغو شده و به آن بی توجهی شده است. (اگرچه مطرح شده است در آینده بازگشت آنها به اراضی دولت فلسطین ممکن خواهد بود.   ۹- و…

از طرفی: ۱- براساس نقشه اجرایی طرح دولت آینده فلسطین به شکل جزایر پراکنده و مرزهای غیر مرتبط که به وسیله تونل ها و پل هایی به هم متصل می­شوند، وضعیتی متزلزل و شکننده دارد.  ۲- شهرک های اسرائیلی در داخل شهرهای فلسطین به عنوان نقاط ناامن ساز باقی می مانند که با مسیرهای ارتباطی به اسرائیل وصل هستند.   ۳- مراکز زیربنایی و حساس مربوط به فلسطینی ها در اراضی جدیدی که مصر واگذار می کند وجود دارد که فلسطینی ها بر آن تسلط ندارند.  ۴- سرمایه گذاری در دولت فلسطین که با حمایت مالی کشورهای ذی نقش از جمله عربستان سعودی انجام می شود معلوم نیست با چه روش و شرایطی مورد بهره برداری قرار می گیرد.  ۵- ساکنان عرب قدس به اراضی مرتبط به دولت فلسطین کوچانده می شوند.  ۶- فلسطین جدید از داشتن ارتش منع شده و مسئولیت دفاع از فلسطین جدید- به شرط پرداخت هزینه دفاع- برعهده اسرائیل خواهد بود. (واگذاری دفاع به دشمن اصلی!)  ۷- در صورت مخالفت سازمان آزادی بخش و حماس با این طرح تمامی حمایت ها از فلسطینیان قطع می شود.  ۸- و..

با وجود تلاش های گسترده آمریکا و حامیان منطقه­ ای آن برای زمینه ­سازی اجرای این طرح نه تنها همه دلسوزان امت اسلامی با این طرح مخالفت کرده­ اند، بلکه بسیاری از صاحب­ نظران اجرای آن را غیرممکن دانسته و زیاده­ خواهی های آمریکا و رژیم صهیونیستی را محکوم به شکست می­ دانند. بدیهی است که این طرح با موانع اساسی روبرو است، به ویژه این که با مقابله ملت قهرمان فلسطین و مخالفت مردمی در کشورهای عربی و اسلامی مواجه است و مردم آگاه منطقه و محور مقاومت در حمایت از فلسطینی ها عمل خواهد کرد. بر این اساس باید گفت چالش ­ها و موانع اساسی پیش روی این طرح است که برخی از آنها عبارتند از:

 • وضعیت شکننده تشکیلات خودگردان و مخالفت اولیه محمود عباس با اجرای این طرح؛
 • واقعیت های حاکم بر جریان­ های جهادی فلسطین و همراهی توده های مردم با آن جریان علیه طرح های آمریکایی- اسرائیلی؛
 • مخالفت یکپارچه مقاومت اسلامی علیه طرح­ های سازش به­ ویژه طرح بسیار ظالمانه «معامله قرن» در مورد آرمان فلسطین؛
 • مواجه شدن طرح با مخالفت­ های گوناگون از طرف دولت­ ها و ملت­ های ناهمسو با آمریکا و نبود موضع اجماع بین­ المللی در این راستا؛

طرح معامله قرن برگ دیگری از سلسله ترفندهای خباثت آمیز و فریب کارانه سران آمریکا به عنوان راس استکبار جهانی برای ادامه، گسترش و تثبیت ظلم، تجاوز و اشغال­گری صهیونیست­های خیانت کار است که هدف اصلی آن ادامه حیات ننگین رژیم صهیونیستی و مقابله با مقاومت اسلامی در منطقه مرکزی جهان اسلام است.

طرح خباثت آمیز معامله قرن که بر پایه های ظلم و تجاوز به ملت فلسطین طراحی و بنا شده است و با همه اصول بنیادین حقوق بین المللی به ویژه حق تعیین سرنوشت ملت ها مغایرت دارد، نه تنها امنیت و ثبات صهیونیست ها را تامین نمی­کند، بلکه باعث خواهد شد تا فریاد حق طلبی همه ی مسلمانان و آزادی خواهان عالم بیش از پیش در گستره ی جهانی علیه تجاوزگری طنین انداز شود.

صهیونیست­ها و حامیان آنها باید بدانند که طرح پوشالی و عنکبوتی معامله قرن در برابر امواج خروشان مقاومت مردمی- اسلامی ملت مظلوم فلسطین و حامیان آن ها تاب ایستادگی و مقاومت ندارد.

مسلمانان به پا خواسته منطقه بر این باورند که ادامه­ی مقاومت تنها راه تضمین­کننده حقوق ملت فلسطین و حافظ عزت و استقلال جوامع اسلامی و پشتوانه اصلی امنیت منطقه است، چنانچه تجربه موفق چهاردهه گذشته ثابت کرده است که رژیم صهیونیستی و حامیان آن رژیم جعلی تنها با الگوی مقاومت ناچار به عقب نشینی از اقدامات خیانت کارانه خود می شوند.

طرح معامله قرن با توجه به پشتوانه مبارزاتی ملت قهرمان فلسطین و حمایت همه جانبه همه مسلمانان آزادی خواه از آرمان مقدس فلسطین طرحی بی سرانجام، ناکام و شکست پذیر است. ملت فلسطین و گروه های مبارز و مجاهد فلسطینی با برخورداری از حمایت همه جانبه ی حامیان مقاومت در منطقه با هوشیاری تمام و مقاومت فعال در برابر رژیم صهیونیستی و حامیان منطقه ای و بین المللی این نقشه شوم را شکست خواهند داد. آمریکایی ها در طرح موسم به معامله قرن تلاش مذبوحانه ای می کنند که اشغال فلسطین را با توسل به نیرنگ و فریب افکار عمومی همراه با توسل به زور رسمی کنند.

مدعیان هواداری از دموکراسی باید بدانند که به جای طرح های متوهمانه ای چون معامله قرن حتما محکوم به شکست است و راه حل منطقی و عقلانی ارائه شده توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) مبنی بر رفراندوم عمومی برای مردم فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی تنها راه حل مسئله فلسطین است.

اما چه باید کرد؟

در راستای مقابله مسئولانه و متعهدانه با طرح خائنانه “معامله قرن” بایسته هایی وجود دارد که عبارتند از: ۱- همواره فلسطین و آرمان آن به­ عنوان مسئله اول جهان اسلام بوده و باید برای احقاق حقوق ملت مسلمان فلسطین تلاش شود. ۲- بدانیم که برای مقابله با توطئه­ ی جدید آمریکا درباره فلسطین و قدس شریف به­ ویژه در مورد طرح «معامله قرن» حرکت جدید مردمی در حمایت از مردم فلسطین و در چارچوب جبهه مقاومت لازم است.

۳- همانگونه که جبهه مقاومت تاکنون توانایی خود را در مقابله با طرح ها، برنامه ها و اقدامات آمریکا و رژیم صهیونیستی اثبات کرده است، این ظرفیت را دارد که طرح معامله قرن را به شکست بکشاند.   ۴- بدانیم که این ظرفیت در مدافعان امت اسلام به ویژه در جوانان انقلابی و مقاوم فلسطین وجود دارد که همه معادلات منطبق بر خواست دشمن را به هم زده و آنها را در رسیدن به اهدافشان ناکام بگذارد.  ۵- به این نکته توجه شود که مقابله با رژیم صهیونیستی، بهترین دفاع در برابر نظام سلطه و برهم زننده نقشه­ های دشمن است.  ۶- بدانیم که مقابله با رژیم صهیونیستی و حمایت از آرمان فلسطین و ملت مسلمان و مظلوم فلسطین عامل محوری وحدت جهان اسلام است.  ۷- به این واقعیت توجه شود که حمایت از ملت فلسطین و مقابله با رژیم صهیونیستی، نقش اساسی در تامین امنیت جوامع اسلامی دارد.

براین اساس باید گفت: طرح معامله قرن در شرایطی که جنایات آمریکا در منطقه به اوج رسیده است، رژیم صهیونیستی نیز جنایات گسترده­ ای را در منطقه به ویژه علیه ملت مظلوم فلسطین دنبال می­ کند و متاسفانه برخی از دولت­های عربی منطقه به ویژه حکام آل سعود هم با دشمنان اسلام همراهی می ­کنند. طرحی از پیش شکست خورده است و هرگز طبق میل آمریکایی­ها و صهیونیست عمل نخواهد شد، زیرا قدرت پوشالی رژیم صهیونیستی در جهت اضمحلال سوق پیدا کرده است و تفکر مقاومت و مقابله با آمریکا و رژیم جعلی اسرائیل بیش از حد تصور دشمنان تقویت و منسجم شده است. در چنین شرایطی بر آحاد امت اسلامی به ­ویژه موثرین جهان اسلام است تا با بهره ­گیری از ظرفیت ها به ویژه ارتقاء آگاهی نسبت به توطئه­ های پیچیده دشمنان به­ویژه طرح موسوم به معامله قرن ، نقشه های آنان را خنثی نمایند.

(پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنتپايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني)

دکتر عباسعلی فرزندی


آخرین کتاب ها