انقلاب اسلامی تاثیرگذارترین پدیده سیاسی و اجتماعی عصر حاضر است
1398/11/19
امام جمعه دهگلان:
انقلاب اسلامی تاثیرگذارترین پدیده سیاسی و اجتماعی عصر حاضر است
امام جمعه دهگلان گفت: پیدایش انقلاب اسلامی در ایران به عنوان عظیم‌ترین و تاثیرگذارترین پدیده سیاسی، اجتماعی، فرهنگی عصر حاضر است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آوای امین، ماموستا عبدالسلام محمدی در خطبه‌های نماز جمعه دهگلان به موضوع مسئولیت و مدریت در اسلام اشاره و اظهار کرد: خداوند متعال در قرآن کریم در باب نحوه مدیریت و نحوه تعامل مسؤل و مدیر با مردم و یا هر شخصیکه به نحوی بعنوان مؤظف به کاری گمارده می‌شود این است که باید دارای اخلاق نیکو، تواضع و وفروتنی باشد و بال محبّت و مودّت را برای مؤمنانی که از او پیروی می‌کنند بگستراند.

وی با بیان اینکه نرمخوئی، فروتنی و مهربانی را از ویژگی‌های مهم مسئولان دانست و گفت: خداوند در باب نحوه تعامل با منتقدین و کسانیکه بنحوی در شیوه مدریت انتقاد دارند می‌فرماید (فَبِمَا رَحْمَهٍ مِّنَ اللَّهِ لِنتَ لَهُمْ ۖ وَلَوْ کُنتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لَانفَضُّوا مِنْ حَوْلِکَ ۖ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِی الْأَمْرِ ۖ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُتَوَکِّلِینَ).

امام جمعه دهگلان عنوان کرد: از پرتو رحمت الهی است که تو با آنان نرمش می‌کنی و اگر درشت‌خوی و سنگ‌دل بودی از پیرامون تو پراکنده می‌شدند، پس از آنان درگذر و برایشان طلب آمرزش نما و در کارها با آنان مشورت و رایزنی کن. و هنگامی که «پس از شور و تبادل آراء» تصمیم به انجام کاری گرفتی قاطعانه دست به کار شو و بر خدا توکّل کن؛ چرا که خدا توکّل‌کنندگان را دوست می‌دارد.

ماموستا محمدی خاطرنشان کرد: بر اساس آنچه از این ایات درک می‌شود، افراد خشن و سختگیر نمی‌توانند مردم داری کنند.

وی با بیان اینکه نظام حکومتی اسلام بر مبنای محبت و ارتباط تنگاتنگ مردم با حاکمیت تشکیل و رشد پیدا کرده است، گفت: مدریت صحیح همراه با عفو و گذشت از ویژگی‌های این حکومت الهی است.

وی اضافه کرد:‌مشورت کردن و قبول انتقادات و پیشنهادات با حاکمیت واحد و قاطعیت منافاتی ندارد.
امام جمعه دهگلان در ادامه با اشاره به روایات به نقل پیامبر اکرم «صلی الله علیه واله سلم»، عنوان کرد:  هر عبد و بنده‌ای از بندگان خداوند که به عنوان مسئول و کارگزار انتخاب شده و در کارهایش غش وخیانت کند در روزی که به ملاقات خداوند میرود و مرگ او را فرامی‌گیرد، خداوند بهشت را بر او حرام میگرداند.
ماموستا محمدی در بخش دیگری از خطبه ها به موضوع مدریت صحیح و کارآمد اشاره کرد و گفت:‌ سپردن کارهای بزرگ ومهم به افراد ضعیف و ناکارآمد بزرگترین خطا و جفا در حق حکومت و نظام است.

وی اضافه کرد: بکارگیری افراد متخصص، مخلص، ساده زیست تنها را نجات اقتصاد مملکت است. وی افزود: مدریت جهادی، استفاده از ظرفیت‌های موجود، بکارگیری جوانان مخلص، متعهد و متخصص موجب رفع مشکلات موجود است.

ماموستا محمدی در بخش دیگری از خطبه‌ها به موضوع انقلاب اسلامی و تاثیرات آن بر منطقه و جهان و بازخوردهای آن اشاره و بیان کرد و گفت:‌ پیدایش انقلاب اسلامی در ایران به عنوان عظیم‌ترین و تاثیرگذارترین پدیده سیاسی، اجتماعی، فرهنگی عصر حاضر است.

وی اذعان کرد: این حادثه بزرگ قرن از یکسو معادلات سیاسی استکبار و نظام سلطه را در ادامه سیاست نفوذ و تقسیم استعماری جهان را به هم زد از سوی دیگر یکی از استوارترین رژیم‌های وابسته به حمایت قدرت های جهانی را ساقط نمود.

وی اظهار کرد: انقلاب اسلامی به عنوان یک رخداد بزرگ سیاسی، یکبار دیگر اسلام را به عنوان یک قدرت تعیین کننده در جهان مطرح کرد و مجب بازیابی خویشتن خود وگریز از سلطه و ایستادگی در برابر استعمار کهنه و نو وایجاد قطب سیاسی جدید در جهان وفروریزی هیمنه و قدرت پوشالی نظام سلطه واستعمار شد.

وی اذعان کرد: انقلاب اسلامی ما موجی از اضطراب و وحشت در دل‌های پرامید وآرزوی جهان‌خواران ونظام سلطه بوجود آورد و در رابطه با مسائل سیاسی جهان و منطقه ایفاگر نقش تعیین کننده و تحولات غیر قابل پیش‌بینی شد.


آخرین کتاب ها